Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Test alpha-fetoproteina in sarcina


4 raspunsuri la acest subiect

#1
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 23:04

Fetelor, pliiiiiiizzz, am si eu o mare rugaminte: daca shtiti vreuna dintre voi sa imi dati ceva explicatii privind acest test si valorile normale ale AFP in sarcina, v-as fi foaaaaarte recunoascatoare. SUnt putin speriata....[bang] danat

#2
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 12 mai 2003 - 14:46

Din cate stiu eu aceasta analiza intra in categoria analizelor genetice. Si eu in perioada de sarcina am facut analize genetice (mi s-a recoltat sange si au efectuat alfa fetoproteine, BCG si inca ceva) pentru ca ginecologul meu este genul care prefera sa faca totul "ca la carte". De altfel, mi-a recomandat in timpul sarcinii (acum aproape 4 ani) si teste pentru depistarea anticorpilor de listeria, toxoplasma, rubeola care la vremea respectiva nu erau recomandate de prea multi medici (cunoscutii mei imi spuneau ca exagerez cu atatea analize). Analizele genetice le-am facut la Medsana. Buletinul de analiza arata valoarea gasita la mine si in paralel limitele admise pentru ca sarcina sa fie considerata in regula. Din cate imi amintesc erau valori diferite in functie de saptamana de sarcina in care te afli. La mine valorile au fost normale. Daca ceva nu ar fi fost in regula (valori mai mari sau mai mici ) se recomandau analize suplimentare. Deci, daca vrei sa afli valorile normale pentru saptamana de sarcina in care te afli intereseaza-te la o policlinica unde se fac astfel de analize (cred ca cei de la Medsana te pot ajuta).

#3
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 16 mai 2003 - 08:57

Draga Dana, e foarte complicat sa-ti dea cineva valori bune fara sa stie mai multe despre tine. Dar cel mai important lucru e sa nu disperi. Un test e o probabilitate nu o siguranta. Nu uita sunt teste statistice deci exista si falsi pozitivi adica unii care se tortureaza fara sa fie cazul (ti-o doresc din toata inima), dupa cum exista si falsi negativi care nu stiu ce-i asteapta. Una din cauzele majore de falsi pozitivi e si varsta gestationala a bebe-ului estimata prost. Prin vest prefera sa o dateze ecografic si chiar si asa o dau in bara destui. In plus se pare ca tabagismul face sa scada procentajul de AFP. Nu cred ca ai facut doar testul de AFP. In mod normal e combinat fiind sau triplu sau dublu. Cel dublu (ca-n Franta) e AFP - Beta hcG liber si cel triplu (ca-n State) e cu AFP/hCG/uE3 (alpha fetoprotein/human chorionic gonadotropin/unconjugated estriol test). Si rezultatele trebuiesc gandite impreuna, nu conteaza doar AFP-ul. Oricum inainte de a te panica n-ar fi rau sa refaci testul si daca e prea tarziu poti continua sa faci un alt test absolut simplu pentru bebe, cam costisitor la buzunar, dar asta e. O ecografie morfologica cu un doctor si un aparat ecografic bun de tot inainte de 22 SA. Acolo semnele pot sa se adune sau dimpotriva sa scada probabilitatea si sa te linisteti. Sigur, sigur nu poti sa stii fara a face ceva gen amniocenteza. Iar prin vest toti zic sa nu o faci decat daca riscul de a pierde bebeul e mai mic decat cel de a avea probleme bebeul. Legat de intrebarea ta. Testul AFP se poate face intre 15 si 20 SA (preferabil 16-18 SA). Exista niveluri corespunzatoare fiecarei saptamani care sunt ponderate si standardizate (nu chiar la fel in fiecare tara). In aceste standarde se obtine o valoare mediana a sarcinilor care s-au adeverit a fi normale si rezultatele tale ar trebui sa fie exprimate in multipli de MoM (Multiple of Median value). Totusi unii dau si concentratia de AFP direct. (i.e. o saptamana cu 42 ug/ml pt serul matern AFP, si o valoare de 88 ug/ml da un MoM de 2.1 (88 = 2.1 x 42)). Dar nu e totul. Concentratia se pondereaza cu greutatea mamei, rasa mamei si cu ceea ce se numeste dependenta materna de insulina ca sa se obtina valorile de AFP asociate cu spina bifida si trisomia 21( sindromul Down). Daca macar una din datele acestea a fost nu foarte exacta, tot asa trebuie sa te uiti si la rezultate. AFP serveste la doua scopuri deci te uiti la el pe toate partile. Nu-s medic deci ia ce-ti spun doar ca o informatie. Pentru spina bifida un AFP ridicat (> 2.5 M.o.M) poate fi semnul unei anomalii de inchidere a tubului neural (stiu doar termenii frantuzesti...sorry spina bifida - anencéphalies - myéloméningocèle- méningocèle) cu exceptia unei alte dracii "encéphalocèle" la care ai un nivel normal de AFP. Uite niste date estimative. Pragul la un bebe poate fi fixat de unii si la 2.0 MoM. Risc normal Risc crescut Un copil AFP MoM < 2.5 AFP MoM > 2.5 Gemeni AFP MoM < 4.0 AFP MoM > 4.0 Diabetic dependent de insulina AFP MoM < 1.9 AFP MoM > 1.9 Deobicei in Franta testul de AFP se combina cu cel de Beta- hCG liber (de la englezescul human chorionic gonadotropin ). In general intre AFP<0.8 M.o.M. cu HCG>2.2 M.o.M. esti la risc pentru trisomia 21. Nici pe dos nu-i bine, pentru ca la un nivel scazut de HCG (< 0.5 M.o.M.) poate fi semnul unei probleme (anomalii gen trisomie 13, 18) risc cu atat mai mare cu cat AFP-ul e ridicat( unii zic > 2 M.o.M altii zic >2.5 MoM). Curaj si sper sa revii numai vesti bune, Andreea

#4
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 16 mai 2003 - 10:52

Multumesc AB! Mi-ai dat multe detalii utile, numai ca aici nu mi-a facut triplul test, ci doar analiza AFP-ului in sapt a 18-a. Medicul meu nici nu ar fi considerat necesar sa imi dea sa fac nici macar aceasta analiza, date fiind caracteristicile mele si ca nu exista antecedente in familiile noastre; el zicea ca il recomanda numai femeilor peste 35 de ani, ceea ce nu e cazul meu inca. Oricum iti multumesc pentru detalii. Mie mi-a iesit la test o valoare de 46,2 UI/l pt AFP. Cele de la laborator nu m-au convins ca erau absolut sigure de corectitudinea valorilor sugerate de ele ca normale, iar medicul m-a asigurat ca pot sta linistita si ca nu este necesara o alta investigatie suplimentara, atata vreme cat ecografiile de 14 si 20 de saptamini sunt f detaliate si au iesit absolut normale (el zice ca are mare incredere in ochiul ecografistei). Sa dea Dumnezeu sa fie asa si sa am un bb sanatos! Nu imi imaginam ca poti trece prin asa emotii la sarcina [bang]. Adevarul este ca, ce isi face omul cu mina lui.... danat

#5
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 29 mai 2003 - 03:30

Buna Dana, imi pare tare bine ca ecografiile sunt ok [cool], sunt in general mult mai credibile decat testele care se bazeaza mult pe studiile de normalitate ale populatiei de mamici cu burtica. Vestile sunt foarte linistitoare si sper ca bebeul tau si cu tine sa fiti foarte sanatosi si fericiti. Sarcina usoara si numai bine, Andreea


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -