Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiti poezii frumoase???


6 raspunsuri la acest subiect

#1
karol

karol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 01:48

Fetelor, mie imi place sa citesc poezii, poezii frumoase din care sa inveti ceva si care sa mearga la suflet.Care e poezia voastra preferata, spuneti-mi-o si mie.[biz][biz][biz]

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 03:24

http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=8431 http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=8072 Poezia mea preferata e "Haine vechi" de Adrian Paunescu. O sa ti-o scriu cind o sa am un pic de putere ca pling de ma sting cind o citesc. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#3
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 03:31

Draga Karol! Click si aici,speram sa-ti placa: http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=4712 ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#4
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 11:42

AMNEZIE
de Emil Brumaru
Daca iei o portocala Si-o dezbraci in pielea goala Ca sa-i vezi miezul adânc Peste care îngeri plâng Cu capsuni in loc de ochi Si aripi din foi de plopi Se întâmpla sa uiti totul...
(citat din memorie [:)]) @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]

#5
karol

karol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 mai 2003 - 13:18

Multumesc mult fetelor.Ce promte sunteti.Stiam eu ca am multe prietene pe aici.[grup]

#6
Tango

Tango

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 12 mai 2003 - 19:28

Invata de la toate Invata de la ape sa ai statornic drum Invata de la flacari ca toate-s numai scrum, Invata de la umbra sa taci si sa veghezi Invata de la stanca cum neclintit sa crezi. Invata de la soare cum trebuie sa apui Invata de la piatra cat trebuie sa spui Invata de la vantul ce-adie pe poteci Cum trebuie prin lume de linistit sa treci. Invata de la toate ca toate sunt surori Cum treci frumos prin viata, cum poti frumos sa mori Invata de la vierme ca nimeni nu-i uitat Invata de la nufar sa fii mereu curat. Invata de la vultur cand umerii ti-s grei, Si du-te la furnica sa vezi povara ei Invata de la greier cand singur esti sa canti Invata de la luna sa nu te inspaimanti. Invata de la pasari sa fii mai mult in zbor Invata de la toate ca totu-i trecator Ia seama fiu al jertfei prin lumea-n care treci Sa inveti din tot ce piere, tu, sa traiesti in veci! Creion- Tudor Arghezi Fa-te suflete copil si strecoara-te tiptil Prin porumb cu mot si ciucuri Ca sa poti sa te mai bucuri. Strange slove, carti si pana Da-le toate de pomana Unui nou invatacel Sa se chinuie si el Gandul n-o sa te mai fure prin zavoaie si padure cu ecoul de cuvinte Care ingana si te minte. Cand tristetile te dor Uita tot, si rostul lor. Cu drag, Victoria

#7
angi_gemeni

angi_gemeni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 01:34

quote:
Originally posted by Otilia
AMNEZIE
de Emil Brumaru
Daca iei o portocala Si-o dezbraci in pielea goala Ca sa-i vezi miezul adânc Peste care îngeri plâng Cu capsuni in loc de ochi Si aripi din foi de plopi Se întâmpla sa uiti totul...
(citat din memorie [:)]) @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]
Hehehehe, Otilia, Emil Brumaru e unul din poetii mei preferati! Auzisem poezia asta, dar n-am stiut ca este a lui! Sau oi fi uitat![ups] ...amnezie! Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -