Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sindromul hohotului de plins


5 raspunsuri la acest subiect

#1
sclara

sclara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 mai 2003 - 22:44

Dragi copii, parinti, bunici, Maricei si voi, cei mici, Lucrez in asistenta sociala si am dat de un termen ciudat, dar intrigant pentru mine si poate ca ma puteti ajuta sa descifrez semnificatia exacta si ... eventual un posibil tratament pentru SINDROMUL HOHOTULUI DE PLINS. Ceea ce am aflat este ca se manifesta ca un plins iscat dintr-o cauza relativ minora (ex. cazatura cu lovitura usoara, neprimirea obiectului dorit, certatul pt rasturnarea vreunui obiect, etc), plinsa care pare ca nu se mai termina. Unde as putea afla mai multe? Ati citit articole sau chiar carti care sa fi adus referire la asa ceva? Am cautat in google,com, dar acolo imi da adrese de ziare si reviste, in care nu stiu daca aflu ceva precis, poate doar opinii sau "birfe" legate de tema cautata de mine. Ajutati-ma sa ma informez. Clara, mamica de Andreea.

#2
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 09 mai 2003 - 02:21

Daca stii ceva franceza uite doua linkuri: http://www.doctissim...sme_sanglot.htm http://www.bebe-cons...gie/spasmes.htm Daca nu te descurci, imi spui si traduc. @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 mai 2003 - 10:57

S-a discutat si pe aici de kestia asta. Bebe bia a lu' cori a facut ceva de genul asta. Faza e ca bebele se enerveaza si casca gura, eventual tzipa dupa care uita sa mai respire si incepe sa se invinetzeasca....da si tu search aici pe site. Luizax - karkotash shef!

#4
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 09 mai 2003 - 12:49

Uite prima traducere: SINDROMUL HOHOTULUI DE PLÂNS Definitie : Sindromul hohotului de plâns nu este o criza de epilepsie. Este o manifestare de colera, de furie, de durere sau de teama care ajunge pâna la lesin cu pierderea cunostintei, intotdeauna reversibila. Acest simptom nu este deloc grav. Trebuie ca parintii sa evita sa cada in capcana care consista in a nu interzice nimic copilului de frica sa nu faca « o criza ». Sindromul hohotului de plâns este cauza cea mai frecventa de sincopa la copilul intre 5 luni si 3 ani. 4-5% dintre copii fac cel putin o data in viata sindromul hohotului de plâns ! Simptome : Forma albastra (asfixica) reprezinta 60% din cazuri. In urma unei suparari, copilul incepe sa plânga ; urla, tremura, respira din ce in ce mai greu. Faza expiratoare, de cele mai multe ori silentioasa, se prelungeste din ce in ce mai mult, gura ramâne deschisa. Nici un sunet nu mai iese. Copilul se învineteste din ce in ce mai tare, cianoza se intensifica si apare apneea : acesta este « lesinul ». Daca apneea se prelungeste, parintii asista la o sincopa asfixica insotita de pierderea cunostintei, hipotonie generalizata si revulsie oculara (darea peste cap a ochilor). Aceasta seamana cu o convulsie. Copilul este ca mort, inert, vânat si nu mai respira. Dupa câteva secunde copilul isi reia suflul si isi revine la cunostinta. Câteodata, apneea dureaza mai mult si apar clonii. Trezirea survine totusi repede si fara nici un tratament. Forma pala (ischemica) survine in 20% din cazuri. Intotdeauna provocata de o frustrare, aceasta forma se caracterizeaza prin absenta tipetelor. Sub efectul emotiei, copilul devine pal si pierde cunostinta. Este vorba aici de o sincopa provocata de oprirea inimii. In alte 20% din cazuri ale sindromului hohotului de plâns, distinctia intre aceste doua forme nu este clara si derularea crizei este intermediara. Evolutia : Sindromul hohotului de plâns nu se mai observa dupa vârsta de 6-7 ani. Mai înainte insa el antreneaza modificari relationale si educative importante care reprezinta toata gravitatea acestei afectiuni. Este destul de frecvent ca evolutia sa fie agravata prin masuri intempestive : diagnostic gresit de epilepsie cu spitalizare abuziva si impregnarea de barbiturice de lunga durata, plasari diverse, sfaturi educative rau adaptate (sa se evite supararea copilului etc.). De cele mai multe ori este vorba de copii hiperactivi, turbulenti, opozanti si nervosi. Exista o anxietate materna si familiala evidenta. Sindromul hohotului de plâns este foarte spectaculos pentru parintii neinitiati. Acesta le provoaca un sentiment de super-protectie de care copilul profita excesiv. De teama declansarii acestor crize parintii nu mai îndraznesc sa le refuze nimic copilului care atunci se comporta ca un stapân tiranic. Aceste spasme se produc dealtfel selectiv, numai atunci când un membru al familiei mai credul si îngaduitor este prezent ! Urmând sfaturi adaptate, atitudinea parintilor poate face sa dispara crizele foarte rapid. Diagnostice diferite : criza de epilepsie sau spasmofilie. Caracterul întotdeauna provocat, scurtimea pierderii cunostintei (câteva minute maximum) si revenirea ei rapida sunt elementele fundamentale ale acestui diagnostic. @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]

#5
sclara

sclara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iunie 2003 - 12:16

Va multumesc pentru raspunsuri. Otilia, in mod deosebit link-urile tale m-au ajutat sa imi lamuresc problema.[bang] Iti multumesc, Otilia, pt. traducere. Am "cam" inteles si in franceza, dar asa a fost cu mai putina bataie de cap.[bang][bang] Multa sanatate tuturor[il][il][il] sclara

#6
radu_tud

radu_tud
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iunie 2003 - 00:14

Clara, te rog ajuta-ma cu o pbl care pt mine e mare. Tre sa aflu care sunt problemele de relationare in cuplu in perioada sarcinii. Mai exact trebuie sa aflu cum se cladeste atasamentul tatalui pt copilul nenascut, cu isi asuma noul rol fara a-si modifica statusul in diada. Ce reactii are, ce comportamente. Daca as afla ce atribuiri face, as fi super fericit. Experienta mea e una ciudata iar cu cei care am vb au perceptii diferite. Can you help me, please? Radu :)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -