Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face aluatul de pizza?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 04 mai 2003 - 17:48

Stiti cumva cum se face aluatul de pizza? Da' unul care sa iasa pufos si moale...please [:D]

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 mai 2003 - 11:57

Cel mai simplu te duci la un Cuptor de aur si ceri coca de paine dospita. Iese foarte pufos blatul. Si nici nu-ti mai faci probleme ca nu creste bine.

#3
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 05 mai 2003 - 15:30

Multzumesc pt sfat, liviu's. Insa as vrea, totusi, sa stiu sa-l fac singura [:D]...cand imi vin prietenii pe neasteptate si barbatu-meu ma roaga sa fac o pizza ce fac? ma dau cu capu' de peretzi [bang]... ca n-am un cuptor de aur aproape de casa

#4
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 11:21

Intr-un castron adanc pui faina, 20-30 gr. drojdie de bere, 1 lingurita ulei, un praf de sare, apa calduta sau lapte caldut. Framanti bine, lasi la dospit cel putin o ora aproape de o sursa de caldura dupa care intinzi aluatul in tava unsa cu ulei. Aluatul este foarte pufos si gustos. Pofta buna!

#5
anomis

anomis
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 mai 2003 - 15:17

DE ACORD CU ALEXA!!! IESE SUPER!! PERSONAL,DUPA CE INTIND COCA IN TAVA,IMEDIAT TORN SUCUL DE ROSII.MA ROG, CHESTIE DE GUSTURI. SUCCES.

#6
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 08 mai 2003 - 20:53

Va multzumesc [pup]... o sa incerc asa cum ati spus voi...poate nu-mi mai iese aluatul asa de crocant ca de obicei [bang]

#7
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 08 mai 2003 - 20:55

Alexa, dar cata faina pui? [pup] Missiday

#8
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 08 mai 2003 - 21:44

Hai sa-ti dau si eu una: 1 lingura drojdie uscata 1/2 lingurita zahar 2 2/3 cani de apa calduta 2 linguri de ulei de masline 8 cani de faina 1 lingura sare Amesteca drojdia cu 1 cana apa calda si zaharul pana se dizolva si lichidul se face cremos. Adauga restul de apa si 1 1/2 cana faina. Amesteca bine pana cand e omogena, lasa-o sa stea 10-15 minute pana se umfla. Adauga sarea, uleiul si amestesca pe rand restul de faina pana cand aluatul e mai tare dar inca putin lipicios. Cand aluatul e destul de gros sa-si tina forma pune-l pe o planseta si framanta-l cam 5-8 minute pana devine elastic. Pune aluatul intr-un vas uns cu ulei de masline si lasa-l sa dospeasca cam 45 de minute la cald. Intinde o foaie rotunda si pune ce vrei tu pe ea pentru pizza, apoi coace-o la foc potrivit. Din ingredientele de mai sus iasa cam 1,5kg de aluat.

#9
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 09 mai 2003 - 15:32

Mie imi place ca pizza sa aiba putin aluat,adica sa fie foaia subtire.Asa incit la o tava mare(imi ies 6 portii cam de 18cm/20cm)folosesc 400 g faina,1 ou,15 g drojdie,lapte(ochiometric,da' cam 100 ml in care dizolv drojdia)si un praf de sare si putin ulei.Il las sa creasca,cam 15 min,timp in care tai ingredientele,il intind in tava unsa cu ulei,apoi pun tot ce trebuie deasupra,plus mult,mult cascaval!!!Cristina

#10
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 11 mai 2003 - 16:29

missiday Posted - 08/05/2003 : 18:55:43 -------------------------------------------------------------------------------- Alexa, dar cata faina pui? Missiday missi, n-o stii pe aia: "cat cuprinde"[zz]. Sa vezi cit mi-a luat mie pina am invatat-o!!! D.


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -