Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pot sa-mi "tin" singura cartea de munca?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 14 august 2007 - 02:21

As vrea sa-mi achit singura darile catre stat, aferente unui salariu pe care sa mi-l fixez singura. Am inteles - vag - ca trebuie sa ma adresez Directiei de Munca si Casei de Asigurari pt. sanatate, unde sa-mi platesc CAS-ul si respectiv CASS-ul. Ce altceva trebuie sa mai fac, astfel incat sa-mi mearga vechimea si, desigur, sa am asigurata pensia? Ma poate ajuta cineva si cu calcularea acestor taxe raportate la diverse valori salariale?

#2
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 06 septembrie 2007 - 19:46

Kikina ,daca te intereseaza mai multe amanunte iti pot oferi eu in legatura cu o pensie privata .Da-mi un PM daca vrei sa stii mai multe .Iar cu cartea de munca si eu mi-o platesc aproximativ tot din mana ,adica se duce contabila mea si-mi achita darile catre stat.Ai mai putea face ceva ,dar bineanteles ca tr ca sa cunosti pe o persoana care are firma si care are incredere in tine ,si sa-i dai cartea de munca si tu sa-i platesti lunar toate darile ,dar pt asta tr ca si el sa aiba incredere in tine.

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yah...m?.dir=/4f18re2

#3
miri__b

miri__b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 08 septembrie 2007 - 02:40

sper sa nu bat campii dar poti sa-ti platesti asigurarile ca sa poti beneficia de servicii medicale gratuit.
pensia nu se calculeaza decat dc aduci beneficii bugetului de stat din venituri salariale. idem dc stai acasa si chiar dc iti platesti darile nu beneficiezi de indemnizatia de crestere copil de 600 lei, doar de alocatia de 200 lei.

Miri si [bicla]David - 23.12.2005

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 septembrie 2007 - 14:59

quote:
Initial creeata de Kikina
As vrea sa-mi achit singura darile catre stat, aferente unui salariu pe care sa mi-l fixez singura. Am inteles - vag - ca trebuie sa ma adresez Directiei de Munca si Casei de Asigurari pt. sanatate, unde sa-mi platesc CAS-ul si respectiv CASS-ul. Ce altceva trebuie sa mai fac, astfel incat sa-mi mearga vechimea si, desigur, sa am asigurata pensia? Ma poate ajuta cineva si cu calcularea acestor taxe raportate la diverse valori salariale?
Este suficient sa faci ceea ce ai auzit. Sa mergi la CAS si CASS sa inchei contractele private la nivelul care iti convin (financiar discutand) si sa platesti primele de asigurare. Exact ca la orice firma de asigurare privata.Implicit ai asigurarile de pensie si sanatate asigurate prin contractele incheiate.Marius Perneswww.marius.rdsor.roAnul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007Pagina legislativa

#5
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:16

eu sint doctorand cu frecventa si cu bursa, si am decis sa platesc singura la casa de pensii, ca sa pot beneficia de concediul de maternitate si de cele citeva milioane pe care le da statul in aceasta perioada..

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 23:36

Eroare. Casa de pensii nu are nimic in comun cu maternitatea sau ingrijirea copilului.



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007

Pagina legislativa

#7
miri__b

miri__b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 01:32

Eu tot o tin pe a mea. legea spune ca primesti ajutorul de ingrijire copil numai dc in ultimile 12 luni ti-ai platit darile din venituri salariale.acum dc esti sub o forma de invatamant nu mai stiu ce zice legea.

Miri si [bicla]David - 23.12.2005

#8
violetamaria

violetamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 17:35

legea spune
ca sa primesti indemnizatia ptr. cresterea copilului trebuie sa contribui timp de 12 luni adica sa ti se opreasca impozit din salariu ,chirii, sau alte surse de venit,altfel prin plata ca persoana fizica a CAS nu primesti nimic deci trebuie sa lucrezi efectiv

#9
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 21:21

Marius, multumesc din nou. Am retinut raspunsul tau de la "legislative".
Clau2toma, mersi, esti draguta, dar sunt deja inscrisa la pensie privata. Iar in ceea ce priveste cartea mea de munca, aceasta este acum in grija unei firme (editura) si eu platesc pt. asta si partea mea de taxe si partea angajatorului. Dar intentia mea este sa nu mai fiu legata de nici un angajator (care se simte indreptatit, intr-un fel, sa aiba o oarecare intaietate in fata celorlalte edituri cu care colaborez, ceea ce pe mine ma incurca mult), ci sa-mi achit totul singura, direct la stat.
Miri_B, la mine nu mai e cazul de indemnizatie pt. crestere copil. Ai mei sunt deja mari.
violetamaria, nu inteleg ce-i pasa statului daca lucrezi sau nu efectiv , atata timp cat iti achiti darile cu regularitate. Daca esti un oligarh fara slujba (se poate asa ceva?) sau un rentier care-ti achiti taxele si impozitele "din mana"? Ma rog, nu ma aflu in niciunul dintre cazuri, dar ma intereseaza de ce ar trebui sa fii angajat undeva (asta ai vrut sa spui cu "lucrul efectiv"?), ca sa beneficiezi mai tarziu de pensie si de asigurari de sanatate.


#10
delia_alx

delia_alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 17:36

Poate reusesc sa te ajut eu: mai ai varianta sa-ti faci persoana fizica autorizata ai dreptul sa faci contracte de colaborare cu diverse firme si sa-ti stabilesti singura un salariu. Inchei la Casa de pensii de la Vitan un contract prin care iti plateti singura CAS-ul la suma declarata de tine Aceasta se face fie prin banca sau din mana la casieria Casei de pensii.Separat iti mai platesti sanatatea la casa de asigurari la care ai medicul de familie
Eu zic sa te duci la Vitan poate mai sunt si alte optiuni si eu nu le stiu.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -