Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Capra cu trei iezi...(vesela si...in versuri)


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Claudya

Claudya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 mai 2003 - 10:43

Undeva,intr-o padure Cu alune,fragi si mure Si-un izvor Cat o atza de mosor, Daca nu,ceva mai mare.... Insa,cine sa-l masoare de la talpi pana la nas Fara rigla si compas?... Sade capra-n casa noua Nici c-o ninge,nici c-o ploua. Vorba vine cum c-ar sta, Ca,mai mult e pe valcea. Fiindca iezii cucuieti, Trei la numar,toti baieti, Vor macese si bureti. Alteori vor leustean Si-atunci umbla pe tapsan. Alteori cei trei vor nuca Nestiind de un' s-aduca. Alteori cei trei vor sare. Capra nu le da,ca n-are, Insa cumpara din piata De la oaia precupeata Care vinde si verdeata. Intr-o zi,ce-i da prin cap? Tocmai rontaia un nap. Si-avea mintea foarte clara: "Ce-ar fi sa ma duc la moara?" Cat stau astia micii-n pat Eu m-am dus si-am macinat; Pana careva ma striga, Am si pus de mamaliga Nici n-a spus ce-avea de spus Si-a luat traista si s-a dus Moara e mai jos ,in rau Macina trei zile grau,si porumb duminica... Deci,la drum...ce sa mai stea? Era ziua de porumb Lume multa,pana-n prund. Era gata sa renunte, Dar venise cu graunte... Cand sa-si bage laba-n cos Hop ca vine Mos Cocos Care zice c-a vazut Urme de bocanc de lup Printre fragi si printre mure Spre casuta din padure. "-Nu cumva..." Dar cocosu-ngaima:"Daaa!!!" Sare capra ca din pusca Gand de spaima parc-o mushca Sare poarta,gardul,sura, Sare-n cap,se da de-a dura Behaind: "Daca-l prind,il bat de-l sting!!!!" Cand ajunge-n pajiste, Usa casei vraiste. Si-a urlat ingrozitor: "Iesi afar' ca te omor!!!" In camasa si nadrag A iesit cel mic in prag Iedul caprei cel mai drag. L-a luat,L-a pupat , L-a-mbarbatat, Dupa care l-a-ntrebat: "-Unde-i lupul?" "-L-am ...papat!!!"[ups]

#2
aniem

aniem
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 mai 2003 - 15:49

Frumos!!!! Dar nu ne-ai spus cine a scris poezia?![flo] aniem

#3
Claudya

Claudya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 mai 2003 - 20:37

Imi pare rau ,dar chiar nu stiu.Mie mi-o spunea asa de frumos prietena mea,ca nu am rezistat sa nu-i spun sa mi-o scrie si mie,ca s-o am pentru bebele meu.

#4
lilib72

lilib72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 04 mai 2003 - 23:47

Ma amuz cand aud de povestea asta. Nepotelul meu de un an si sapte luni s-a pus pe plans cand a auzit ca lupul a mancat iezisorii, asa ca maica-sa a fost nevoita sa schimbe partea cu mancatul iezilor. Lili si[copil] Daria


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -