Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vreau o reteta de clatite


31 raspunsuri la acest subiect

#21
amai

amai
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 14 octombrie 2003 - 16:10

Am o reteta de "clatituta"; e de fapt o singura clatita cu care reusesc s-o pacalesc pe fatuca mea atunci cind timpul nu-mi permite sa fac "munti" de clatite. Poate fi servita cu succes la micul dejun simpla, cu gem sau chiar si brinza dulce. - 1 ou - 1 lingura faina - 1 lingura zahar - 1 lingura smintina - 1 lingurita ulei - pentru aroma se poate pune zahar vanilat sau esenta de rom ,dar nu este obligatoriu Se amesteca toate bine ,bine si se toarna in tigaie. Pofta buna! amai

#22
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 octombrie 2003 - 15:58

Eu pun in compozitia de clatite si un mar ras, iar in loc de zahar pun miere(2-3linguri). Incercati si n-o sa va para rau. Daca nu am lapte, folosesc apa minerala. Floare de Colt Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.

#23
aba

aba
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 15:58

[help] Fetelor, Stie careva o reteta de PANCAKE? [pofta][pofta][pofta] Camelia.

#24
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 18:29

Aici gasesti reteta: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=13947 Mariana & Vladutz

#25
ladymina77

ladymina77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 02:47

[hia]BUNA FETELOR, EU AM MAI DESCHIS DIN GRESEALA UN SUBIECT DESPRE CLATITE,DOAR MAI TARZIU AM OBSERVAT CA ESTE. INTREBAREA MEA ESTE :CARE ANUME SUNT INGREDIENTELE DIN UMPLUTURA CU CARNE?EU UNDE AM MANCAT AU FOST....NICI NU VA POT SPUNEE CA VA DATI VOI SEAMA. POATE MA AJUTA SI PE MINE CINEVA. SI INCA CEVA ,COMPOZITIA ERA CEVA ASEMANATOR CU CEA A "BRASOVENELOR" PE CARE LE-AM MANCAT LA UN RESTAURANT. [pup] mina

#26
Anima

Anima
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 aprilie 2004 - 16:57

Bunbunbun! Eu le fac dupa reteta bunicii: 15-20 linguri faina 1,5l apa O cana lapte (sau poti sa le faci cu mai mult lapte si mai putina apa) 2 albusuri 1-2 linguri ulei in compozitie. Pe masura ce folosesti compozitia, adauga un strop de ulei si in tigaie, din cind in cind. A, si sa nu uit: zahar - sa nu pui zahar in compozitie ca se lipesc de tigaie. Poti sa le umpli cu crema de ciocolata, cu brinzica amestecat cu marar, cu diverse fructe (mere si capsuni cred ca sint cele mai bune). Cind am fost in Estonia am mincat niste clatite (clatitoaie de fapt) groase cam de 2 cm (cred ca puneau foarte multa faina) - ei nu le ruleaza, ca noi, le lasa intinse pe farfurie si le ung cu diverse creme, cremute, gemuri, dulceturi, topping-uri etc. Fooooooooooaaarte buuuuuune!

#27
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 aprilie 2004 - 12:23

Mina, eu fac la brasovence clatita putin mai groasa. apoi le umplu cu umplutura de carne tocata: o cepaa mica sau medie se toaca fin si se caleste in ulei incins. cind e transparenta se adauga carnea tocata (amestec, pui, porc, ce vrei), se lasa pina isi schimba culoarea, apoi se adauga un pic de vin, sare, piper, cimbru (daca iti place), verdeata tocata(ca la orice tocatura) - cind se racoreste un pic se umplu clatitele. le impachetez in plic (mai mare, nu strins) si ori le dau la cuptor cu sos de rosii deasupra, ori se toarna sosul fierbinte peste ele si se servesc calde. pofta buna!! Rox

#28
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 25 aprilie 2004 - 14:03

Iata si reteta mea de clatite. Eu nu le umplu cu nimic, mie imi plac simple. 500 gr faina 4,5 oua cam 12-15 linguri de zahar cat mai mult zahar vanilat, daca se poate a se folosi numai zahar vanilat esenta de rom ( jumatate de sticluta) cam 350 ml lapte Le fac in tigaie de teflon, dar inainte am folosit si tigaie obisnuita, si nu mi se lipesc. Prefer tigaia de teflon, deoarece nu trebuie sa folosesc ulei, si totul dureaza mult mai putin. pofta buna

#29
Adrianne

Adrianne
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 aprilie 2004 - 18:10

[hia] O reteta ce poate fi incercata cu succes si de persoanele ce nu vor sa renunte la dulciuri in timpul unei cure de slabire, si care poate fi asamblata cu putin inainte de servire...sa fie un ajutor pentru cele ce doresc sa aibe la indemana un desert special dar au timpul "dramuit" cu alte pregatiri?[:)] °1. 12 clatite: 5 oua mari 350ml lapte 50ml lichior de portocale Grand Marnier 50ml linguri ulei vegetal sau unt nesarat topit 1 ceasca faina 50gr zahar 1 lingura coaja portocala proaspat rasa 1 lingurita coaja lamaie proaspat rasa 100gr unt nesarat, topit - pentru prajit Preparare: Bateti intr-un castron, impreuna, ouale, laptele, lichiorul Grand Marnier, si 2 linguri ulei vegetal sau unt nesarat topit pina se combina bine apoi bateti incorporand gradat faina. Amestecati apoi zaharul si coaja apoi raciti, acoperit, aproximativ 30 minutes. Preincalziti cuptorul la 90°C. Amestecati usor compozitia.Incalziti o tigaie de 18cm la foc moderat si puneti putin unt topit in aceasta. Cand untul incepe sa fiarba luati de pe foc. Umpleti la jumatate o masura de 100ml si turnati in tigaie, inclinand si rotind rapid pentru a acoperi uniform fundul acesteia. Repuneti la foc si mentineti pina partea ce jos a clatitei devine brun aurie. Intoarceti clatita si incalziti pina partea ce jos a clatitei devine brun aurie, transferand-o apoi pe un platou rezistent la caldura. Faceti mai multe clatite in acelasi mod cu compozitia si untul ramas, tinand clatitele preparate la cald in cuptor. Clatitele pot fi preparate inainte si tinute, bine invelite in folie de plastic, la rece 2 zile sau congelate 2 saptamani. Reincalziti clatitele, invelite in folie, in cuptor inainte de a le umple. °2. 30 linguri(450ml) umplutura mere si nuci: 800gr mere Golden sau alt soi pentru tarte (4-6 buc) 50gr unt nesarat 75ml sirop artar 100gr miez nuca sfaramat 1 lingurita scortisoara 1 lingurita suc lamaie proaspat 50ml lichior de portocale Grand Marnier Preparare: Curatati si scoateti miezul merelor apoi taiati in felioare de cca 6mm grosime. Intr-o tigaie incalziti untul moderal la temperatura inalta pina dispare spuma apoi sotati merele pina devin aurii, 6 pina la 8 minute. Reduceti la minim flacara, amestecati cu atentie siropul, nuca, scortisoara si sucul de lamaie si gatiti pina merele devin fragede de-a binelea dar fara sa se sfarame si lichidul devine de consistenta unui sirop. Luati de la flacara si amestecati cu Grand Marnier. Readuceti umplutura la flacara mica si gatiti 1 minut pentru ca aromele sa se amestece si tineti la cald. Umplutura poate fi facuta cu o zi inainte si racita, acoperita. Reincalziti umplutura inainte de a proceda la umplerea clatitelor °3. 12 linguri(180ml) crema de scortisoara: 150gr smantana grasa bine racita 50gr zahar pudra 5gr scortisoara 120ml frisca lichida (disponibila in magazine alimentare specializate si in unele supermarket-uri) Preparare: Amestecati intr-un castron cu telul sau cu mixerul smantana cu zaharul pudra pina se incheaga si impaturiti in frisca lichida °4. 24 lingurite(120ml) sos ciocolata: 120ml ceasca smantana grasa 225gr ciocolata fina, demidulce, de buna calitate (preferabila franceza sau belgiana) maruntita Preparare: Intr-o tigaie mica incalziti smantana pina se infierbanta si amestecati apoi ciocolata maruntita pina se topeste. Sosul poate fi facut cu 2zile inainte, si racit apoi acoperit. Reincalziti sosul la bain-marie Preparare: Preincalziti cuptorul la 120°C. Puneti 2 1/2 linguri umplutura de mere si nuci calda in centrul fiecarei clatite si rulati strans pentru a inchide umplutura in fiecare. Tineti la cald clatitele umplute intr-o tava introdusa in cuptor. Puneti 2 clatite umplute pe fiecare farfurie desert, deasupra fiecarei clatite cate o lingura crema de scortisoara si stropiti cu 2 lingurite sos de ciocolata. Spor la treaba si mai ales...POFTA BUNA! Adrianne sper ca Crinuta sa incerce macar o data aceasta reteta [;)]

#30
simonaM

simonaM
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 mai 2004 - 23:36

am si eu o retetta de clatite tare buna. 150 gr faina,un virf de cutit de sare,un ou foarte mare,un galbenus de ou,375 ml lapte,2 linguri unt topit sau ulei. cerneti faina si sarea intr-un castron.in centrul movilitei se fac o groapa in care se puneti oul si turnati incet laptele.Folositi un tel,sau mixer pt a amesteca bina faina cu oul si cu laptele. turnati apoi untul si amestecati din nou. lasati la rece o ora. pofta mare!![papica] don't worry....be happy. mona78


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -