Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vreau o reteta de clatite


31 raspunsuri la acest subiect

#11
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 29 august 2003 - 17:07

Fetelor, Sa va zic o reteta de niste clatite cu ananas. Ies super bune. Deci va trebuie foile de clatite , facute dupa orice reteta. Pentru umplutura: Puneti intr-o craticioara la foc, 3-4 linguri de miere, cu 1-2 linguri de zahar, si incalziti pana la fierbere ,pana cand zaharul este topit. Separati ananasul de suc(o conserva), si taiati ananasul dupa preferinta voastra, bucatele mai mari sau mai mici. Va mai trebuie o mana de alune nesarate si coapte sau nuci coapte si maruntite. In siropul din miere si zahar fierbinte, puneti ananasul si alunele sau nucile, luati de pe foc, acoperiti sa se inabuse un pic alunele si ananasul, adaugati un pic de vanilie. Aceasta umplutura o puneti pe foaia de clatita si o impaturiti in patru, si la servire se pot orna cu frisca> Ies delicioase! La toti numai bine!

#12
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 16:25

Originally posted by mmihaela
Clatite cu miere, scortisoara si vanilie ati incercat? Iese ceva de te lingi pe degete... aici ii era locul [:D]

#13
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 11:51

clatite cu carne si legume calorii cit cuprinde dar o data pe saptamina facem exceptie!!! nu stiu cantitatile caci noi suntem 2 persoane si gatesc la ochi carnea cuburi(vreo 200g) se rumeneste in putin ulei cu un ardei rosu taiat marunt, un dovlecel mic,o ceapa taiata fin, sare,vegeta si piper.peste vreo 10 min se pun si 2-3 rosii decojite taiate fisii.se lasa sa scada zeama.se pun pe clatite si ruleaza.

#14
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 septembrie 2003 - 10:36

initial postat de Daiana30 CLATITE Stiu ca s-au mai dat retete, dar toate sunt grele. In primul rand cand faceti clatite conteaza foarte mult tigaia. Se recomanda cele de teflon pentru ca nu se prea prinde aluatul de ele. Aluat: - in jur de 4 cani de faina, chiar un pic mai mult - un ou - 2-3 pliculete de zahar vanilat - coaja rasa de la o lamaie (optional) - un varf de cutit de sare - o lingura de zahar - lapte Se amesteca pentru inceput toate ingrenientele in afara de lapte. Acesta se adauga usor si cu grija, sa nu faceti cocoloase. Cred ca de aici stiti. Amestecati cu lapte pana aluatul incepe sa curga usor. Sa nu fie nici foarte moale, dar nici ca smantana groasa. Din aceasta compozitie va ies o gramada de clatite. Cred ca e vorba si de mana pe care o aveti la punerea aluatului in tigaie. Aveti grija sa nu turnati prea multa compozitie pentru clatitele mai subtiri sunt mai bune. Sper sa va descurcati. Reteta e usoara. O fac de cand avea 12 ani. Pofta buna!!!! Daiana

#15
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 08 octombrie 2003 - 14:24

Eu nu am facut de mult clatite...acum m-au rugat copiii...sint in vacanta...si imi aduc aminte ca imi ieseau un pic prea uscate pe margini!![bang] Poate sa-mi spuna cineva care ar putea fi motivul? "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra

#16
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 octombrie 2003 - 16:21

1. Aluatul sa nu fie prea gros (cand iei cu polonicul din vasul unde l-ai preparat sa iei de la fund, altfel la sfarsit ramane mai gros). 2. Ai grija ca atunci cand pui aluatul in tigaie sa se repartizeze uniform (inclusiv spre marginea tigaii). 3. Focul sa nu fie prea mare. Altceva nu vad ce mai poate fi, poate mai are cineva vreo idee... Clatitele se mai pot umple cu cascaval ras (mie nici nu-mi trebuie cu altceva, dar sa fie cascaval gras, de oi, care se topeste cand se pune in clatitele fierbinti). Se mai pot umple cu amestecul care se foloseste la placinta cu branza (branza dulce de vaci, oua, zahar, putina smantana, stafide, vanilie si/sau rom). Apoi se pun la cuptor in vas termorezistent, cu bucatele de unt. Va pup si Pofta buna!

#17
adar

adar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 12 octombrie 2003 - 05:54

CLÃTITE CU CARNE (reþetã din Bacãu) Se cãleºte o ceapã tãiatã mãrunt ºi peste ea se pune carnea tocatã.Se lasã puþin la cãlit, se adaugã un pic de apã (nici prea multã, nici prea puþinã, în funcþie de cantitatea de carne) ºi se lasã la foc mediu, amestecând din când în când.Se pune Delikat, sare, piper.Când apa a scãzut de tot, se stinge focul ºi se adaugã un gãlbenuº de ou (sau 2), se amestecã pânã se omogenizeazã ºi se lasã sã se rãceascã puþin.Clãtitele se fac obiºnuit, doar cã în loc de zahãr se pune sare. Se pune din aceastã umpluturã în clãtite, se ruleazã ºi se pun intr-o tavã.Peste ele se rade caºcaval.Se dau la cuptor 10-15 min. Sunt un vis.Încercaþi-le o datã! Vã pup. adar

#18
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 13 octombrie 2003 - 03:16

Adar draga, de cand vorbim noi cu " dumneavastra" aici , pe forum? Asa, in alta ordine de idei, vroiam sa va spun ca eu mai nou fac clatitele in tigai de teflon, nu in cele obisnuite, si lucrez cu 2 tigai odata, ca sa nu pierd timpul, ca nu prea am rabdare. Tigaile de teflon au avantajul lor, nu necesita ulei, se curata usor, gustul este putin diferit, de fapt nu aroma, ci consistenta, parca sunt mai putin crocante. Oricum, important este ce ingrediente pui in aluat, resul e apa de ploaie. Vai fetelor, eu tocmai mi-am impus sa nu mai mananc dulciuri, neaparat vreau sa ma mentin, si se pare ca merge treaba cam greu. Cand citesc pe aici de clatite( dupa care eu sunt topita), ecleruri( cine m-a pus sa cer reteta[bang]), si alte cele, offff, ma ingras numai citind retele voastre minunate. Off si cate mai am de invatat. pupici CRinuta

#19
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 13 octombrie 2003 - 17:58

Dar de clatite umplute cu sunca presata(felii f. subtiri) si cascaval ras, ce ziceti? Sau cu branza amestecata cu marar? Sau daca le vreti dulci cu ciocolata Finetti si feliute subtiri de banana si/sau cu alune/nuci macinate? Mie-mi plac umplute cu dulceata(de cirese daca se poate) si flambate:se pune o lingurita de coniac peste ele si se da foc:-)Asta mai mult asa,de atmosfera:-) Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#20
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 14 octombrie 2003 - 01:20

Mie nu imi place sa le umplu cu dulceata, nu se mai simte gustul aluatului in sine, si daca pui tot felul de arome e pacat. ma tenteaza insa ananas cu frisca, Fineti cu frisca, offff, numai astea care ingrasa. Crinuta


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -