Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incheierea contractului de munca in timpul conced


1 raspunsuri la acest subiect

#1
aleda

aleda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 18:32

Buna! Azi am fost chemata la locul de munca si m-au informat ca firma nu merge prea bine, ca s-ar putea sa-si incheie activitatea si m-au rugat sa dau o declaratie ca sunt de acord cu incheierea activitatii la firma respectiva, pentru a-mi putea inchide cartea de munca. Intrebarea mea este: se poate sa-mi incheie contractul de munca in timp ce eu sunt in concediul de crestere a copilului?? Bebelul meu are doar 6 luni asa ca pana la 2 ani... E adevarat ca indemnizatia urmeaza sa-mi vina acasa, asa cum am fost informata de la firma?? Ma tem sa nu fac o greseala acceptand inchiderea cartii de munca! Ce ma sfatuiti? Sa accept sau nu? Cu multumiri, Adela

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 18:39

Parerea mea este sa nu accepti. ART. 55 din Codul muncii: Contractul individual de muncã poate înceta astfel: a) de drept; b) ca urmare a acordului pãrþilor, la data convenitã de acestea; c) ca urmare a voinþei unilaterale a uneia dintre pãrþi, în cazurile ºi în condiþiile limitativ prevãzute de lege. Totodata, ART. 56: Contractul individual de muncã înceteazã de drept: ..... c) ca urmare a dizolvãrii angajatorului persoanã juridicã, de la data la care persoana juridicã îºi înceteazã existenþa; ART. 60 (1) Concedierea salariaþilor nu poate fi dispusã: a) pe durata incapacitãþii temporare de muncã, stabilitã prin certificat medical conform legii; b) pe durata concediului pentru carantinã; c) pe durata în care femeia salariatã este gravidã, în mãsura în care angajatorul a luat cunoºtinþã de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; d) pe durata concediului de maternitate; e) pe durata concediului pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea vârstei de 3 ani; Oricum, indemnizatia pt cresterea copilului pana la 2 ani se plateste din bugetul Casei de pensii si asigurari sociale.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -