Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stagiu de cotizare...


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:10

Salut. Nu stiu daca v-ati uitat aseara dupa 22.00 la "Mama si copilul" de pe B1 (sau o fi fost pe Prima?!) in care au fost prezente o doamna deputat si reprezentanta Asociatiei Femeilor. La un moment dat a fost intrebata madam deputat ce primesc femeile care nasc atunci cand inca sunt studente si nu au un loc de munca. Si ea a raspuns ca studentia este considerata perioada de cotizare. Si nu se referea la pensie. Eu cred ca exista sanse reale in acest sens, adica cele care sunt studente si mamici sa primeasca 85% din salariul mediu pe economie in cei doi ani. Mai crede cineva ca mine? Nicoleta. PS Stiu ca s-a mai discutat despre asta pe forum, insa parerile au fost diferite.

#2
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:11

Si inca ceva: studentia este luata in calcul la pensie doar ca timp, adica vechime, nu si din alte puncte de vedere.

#3
nela

nela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:26

Eventual din salariul minim pe economie deoarece la o alta emisiune in care a fost invitat seful casei de pensii acesta a specificat ca de banii din fondul asigurarilor sociale pot beneficia doar persoanele care sunt asigurate si platesc cotizatie. A mai subliniat faptul ca in principiu prevederile din legea 19 se refera in special la pensii.Din acest motiv cred ca e posibil ca perioada de sudentie sa fie valorificata doar la pensie. S-a mai discutat pe forum si eu am ramas cu impresia ca aceasta perioada conteaza doar la pensie. Daca n-ar fi asa ar trebui sa intre si la vechimea actuala in munca deci ar trebui sa se beneficieze in unele institutii de alte sporuri de vechime. Poate n-am inteles bine. S-auzim de bine! NEla

#4
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:39

Minim am vrut sa scriu. Da' era prea de dimineata...

#5
stefan

stefan
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:46

Emisiunea a fost la B1 TV la "NASUL".Au participat deputata Smaranda Dobrescu, din partea PSD-ului, presedintele Comisiei de munca din Camera si LILIANA PAGU, presedinta Asociatiei femeilor din Romania. Din spusele doamnei Dobrescu rezulta ca din 230000 de femei care nasc anual, 220000 de femei vor fi avantajate de indemnizatia de maternitate si pentru cresterea copilului cu valoare fixa care se va acorda de la 1.01.2004; doar 10000 de femei vor fi dezavantajate. Ordonanta nu rezolva situatia femeilor care nu lucreaza, care nu primesc nici o indemnizatie. Ambele invitate au fost cam confuze in exprimare; se vede clar ca nu prea erau in tema cu modificarile pe care le-au adus cele doua ordonante. N-am prins emisiunea de la inceput. Asi vrea sa stiu daca s-a vorbit despre contractele suplimentare si despre stagiul de cotizare. Concluziile pe care le-am tras dupa aceasta emisiune: - statul nu spijina cresterea demografica - femeile care n-au muncit niciodata sa nu faca copii - cresterea copilului nu este o munca; cei care au incheiat contracte suplimentare au urmarit doar sa se imbogateasca. Ce parere aveti?

#6
anaitis

anaitis
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 13:04

Parerea mea e ca este o mare prostie, dar .. Daca stie cineva ceva va rog sa-mi spuna si mie caci ma aflu in situatia de fata si sunt foarte interesata. Din ce am mai vazut pe forum cica unele facultati ar acorda niste ajutoare, dar nu stiu nimic concret. Astept si eu cu interes raspunsurile voastre! Anaitis[gradi]

#7
Melinda

Melinda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 13:22

Oricum doamna Smaranda Dobrescu a fost penibila la aceasta emisiune. Cum a putut sa faca afirmatia ca al treilea copil este o intamplare? Si ca orice parinte faceun anumit calcul la cati copii se opreste? Ca "doar nu faci copil daca nu iti permiti" Doamna Smaranda asa incurajati cresterea natalitatii? Oricum nu a venit cu lectia invatata. cred ca oricare din noi ar fi stiut cifre mai exacte si aliniate mai precise atat din legea 19 cat si din Ordonata 9. Cum s-ar zice? Ru-si-ni-ca. Dar carcotasii ati vazut? nici ei nu sau lasat mai prejos. Merita vazuta reluarea de duminica. Va salut si sa auzim numai de bine. Mel


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -