Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dna.Dr. Niculescu - Maternitatea Bucur


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Alisa

Alisa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 17:54

Pentru prima mea participare pe forum vreau intai sa va salut pe toate, sa va spun ca urmaresc forumul de ceva timp, dar curaj sa fiu membru am prins de abia acum.[grasa] Si ca tot omul care pana la urma vrea ceva, as vrea sa va intreb daca a nascut cineva cu Dna. Dr. Niculescu de la Maternitatea Bucur, si daca da ce amanunte puteti sa imi dati despre dansa. Mersi frumos.

#2
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 11:23

Eu am nascut la Bucur acum 3 ani, dar nu cu dr. Niculescu. Pot sa iti dau amanunte despre maternitate daca vrei. Sa fim fericite http://www.desprecop...mid=224&cid=229

#3
Alisa

Alisa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 16:09

Vreau, iti dai seama ca orice informatie este binevenita! Cred ca toate gravidutele la inceput sunt usor dispe', sau oi fi singura?... Mersi frumos oricum, Bobita.[hia]

#4
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 17:03

Conditile de la Bucur sunt bune, cel putin asa era in 2000. In sala de travaliu, stai singura la fel ca si in cea de nasteri, asta daca nasti normal asa cum am nascut eu. Apoi un etaj mai sus, intr-o aripa stau bb proaspeti nascuti sau cu probleme, iar in cealalta aripa, mamicile, cite doua in camera si cu bebei. Fata mea a facut icter asa ca doar 2 zile am stat cu ea restul de 3 a stat la lampa fluorescenta. De curat e curat, mai ales ca atunci se renova. Unele camere au grup sanitar in camera altele frigider. Asistentele sunt dragutze, dar era una de dimineata care facea "toaleta", daca nu-i bagai in buzunar iti vorbea urit. Eu le dadeam cite 10000 lei la fiecare toaleta. Pe atunci stiu ca ne faceau diminetza, mai ales in primele 2 zile, cite un algocalmin fiola, si 2 ori pe zi cite o tableta de calciu. Sa ai la tine vata, pentru prima zi, eu am avut si absorbante pe care le puneam ca sa nu ma patez. Si pentru asistentele de la copii sa ai bani, cu ele o sa te ajuti daca nu ai lapte de la inceput. Sa ai grija si de neonatolog, cu el/ea o sa ti legatura despre sanatatea copilului. De alaptat din 3 in 3 ore mai putin la 12 noaptea. Pampers dimineata si seara veneau sa-i spele si sa le schimbe cu pampers de la ei, dar eu am spalt si am schimbat-o mai des pentru in primele zile elimina meconiu, si saracuti stau cu mizeria aia pina ii schimba ei. Dar cit a stat la lampita, de cite ori ma duceam la alaptat era curata, cred ca ii schimba mai des acolo. Sa ai ceai si biberon la tine, sa-i dai intre mese, daca nu ai lapte suficient *ceai de chimen si anason*. La medicul ginecolog i-am dat 100$, iar la moase nimic, am nascut noaptea si nu aveam la mine bani, apoi nu le-am mai vazut. Daca ai alte intrebari le astept. nastere usoara. Sa fim fericite http://www.desprecop...mid=224&cid=229

#5
ENYA

ENYA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 18:25

quote:
Originally posted by Bobita
Conditile de la Bucur sunt bune, cel putin asa era in 2000. In sala de travaliu, stai singura la fel ca si in cea de nasteri, asta daca nasti normal asa cum am nascut eu. Apoi un etaj mai sus, intr-o aripa stau bb proaspeti nascuti sau cu probleme, iar in cealalta aripa, mamicile, cite doua in camera si cu bebei. Fata mea a facut icter asa ca doar 2 zile am stat cu ea restul de 3 a stat la lampa fluorescenta. De curat e curat, mai ales ca atunci se renova. Unele camere au grup sanitar in camera altele frigider. Asistentele sunt dragutze, dar era una de dimineata care facea "toaleta", daca nu-i bagai in buzunar iti vorbea urit. Eu le dadeam cite 10000 lei la fiecare toaleta. Pe atunci stiu ca ne faceau diminetza, mai ales in primele 2 zile, cite un algocalmin fiola, si 2 ori pe zi cite o tableta de calciu. Sa ai la tine vata, pentru prima zi, eu am avut si absorbante pe care le puneam ca sa nu ma patez. Si pentru asistentele de la copii sa ai bani, cu ele o sa te ajuti daca nu ai lapte de la inceput. Sa ai grija si de neonatolog, cu el/ea o sa ti legatura despre sanatatea copilului. De alaptat din 3 in 3 ore mai putin la 12 noaptea. Pampers dimineata si seara veneau sa-i spele si sa le schimbe cu pampers de la ei, dar eu am spalt si am schimbat-o mai des pentru in primele zile elimina meconiu, si saracuti stau cu mizeria aia pina ii schimba ei. Dar cit a stat la lampita, de cite ori ma duceam la alaptat era curata, cred ca ii schimba mai des acolo. Sa ai ceai si biberon la tine, sa-i dai intre mese, daca nu ai lapte suficient *ceai de chimen si anason*. La medicul ginecolog i-am dat 100$, iar la moase nimic, am nascut noaptea si nu aveam la mine bani, apoi nu le-am mai vazut. Daca ai alte intrebari le astept. nastere usoara. Sa fim fericite http://www.desprecop...mid=224&cid=229
Valentina (Bobita) tu cu cine ai nascut ? Am vazut ca in mai-2000.Eu in iulie 2000, tot la Bucur, cu Dimitrie Nanu. Amalia si Vladi

#6
ENYA

ENYA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 18:27

Am uitat sa precizez : a fost prin cezariana. Amalia

#7
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 11:12

Enya, eu am nascut cu Atena Dragomir. Sa fim fericite http://www.desprecop...mid=224&cid=229

#8
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 13:29

Eu am nascut la Bucur in martie 1998, cu doamna doctor Agnes Balan. Eu un om deosebit si un medic bun. A avut foarte multa grija de mine. Pe vremea aia conditiile cam lasau de dorit (nu se renovase inca) la etajul mamicilor, mai ales ca era cam aglomerat si am stat 2 intr-un pat (cele mai slabute). La bebei a fost mult mai bine. Eu nu am dus de acasa nimic pentru bebe...nici lapte, nici pampers, nimic. Doar pentrumine am avut lucruri de schimb. Acum lucrurile s-au mai schimbat, am inteles ca s-a renovat. Nastere usoara Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)

#9
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 18:23

Am nascut la Bucur saptamana trecuta, cu Dna Dr. Popa Elena. Conditiile sunt cele descrise de Bobita - sala de travaliu si nastere este de o singura persoana, iar dupa nastere te cazeaza intr-un salon cu doua paturi si-ti aduc bebele langa tine (in 24 ore) - daca nasti normal. Cu lenjeria de pat stau cam prost, insa daca vrei, poti sa-ti aduci de acasa. Am venit cu pampers de acasa dar nu am pus de la mine decat daca l-am spalat eu, intre toaleta de dimineata si cea de seara. Asistentele sunt dragute, probabil chiar si daca nu cotizezi. Te duci dupa lapte suplimentar daca nu ai suficient si-ti dau de la salonul de bebe fara discutii (eu am cotizat de fiecare data pentru ca nu ma duceam dupa lapte la orele fixe la care hraneau ei bebeii - adica 12, 3 sau 6). Important - hranesc bebeii cu lingurita , nu cu biberonul. Despre Dna Dr. Niculescu nu stiu nimic, dar doctorii mi s-au parut in general "umani" si interesati. Tarifele practicate - ce am auzit de la fetele care nu se scaldau in bani - 200 mii moase si intre 2 milioane si 2,5 milioane medicului, depinde de nastere (normala sau cezariana) si de cat de multumita vrei tu sa fie Dna Dr. Ai putea eventual sa aduci in discutie "nasterea cu peridurala", eu asa am nascut si am dat ceva mai multi banuti.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -