Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

valori normale pentru analize?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
malina_mircu

malina_mircu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 12:24

Salve Stiti cumva unde gasesc valorile normale pentru analize, precum si explicatii daca valorile sunt mai mari sau mai mici decat normal? Am mai citi intr-o carte de analize mai veche, dar ma gandesc ca valorile sau mai schimbat. Sotul meu a facut analizele acum un an(45) si astazi si i-a iesit f cazute trombocitele PLT 31, valorile normale fiind 150-450 (la hemograma). Observatii: pe lama aproximativ 80000 trombocite/mm3 RBC 6.8, normal 4-5.5 HCT 50.7, normal 36-50 Plus i-s mai iesit ceva ciudat la TGP 129u/L, valorile normale 5-65 UBG 2mg/dl Medicul de familie i-a recomandat internarea pentru mai multe analize, dar dupa sarbatori. Poate fi ceva la ficat sau la maduva. Dar poate sa fie destul de grav, nici nu vreau sa spun si sa ma gandesc ce poate sa insemne valoarea scazuta la trombocite. Este cam agitat si tot cauta de zor si as vrea sa-l mai linistesc putin. [pup][pup] Malina

#2
ela123

ela123
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 13:55

Probabil ca este o boala de ficat avand in vedere ca are TGP mare.A avut hepatita acuta virala vreodata ? Se poate sa fi avut fara sa stie si sa se fi cronicizat.Limita inferioara a nr. de trombocite este 150.000.

#3
mariana75

mariana75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 16:59

Draga Malina... si eu am probleme cu trombocitele de 1 an si 1/2... dar la mine este invers... nr. trombocitele mare, chiar 930.000. Eu umblu de zor pe la dr. hematologi, dar inca nu am diagonisticul clar. In luna Mai, sper sa am. Am facut si biopsie din maduva osoasa, etc... Sper ca la sotul tau este ceva mult mai usor si nu va avea nevoie de atatea investigatii. Pentru detalii privind analizele si bolile, uite un site bun pe care il tot studiez eu de atata timp: wwww.fpnotebook.com Si acolo ai rubrica de hematology si vezi ca este un capitol cu PLATELET COUNT... de fapt uite link-ul direct: http://www.fpnotebook.com/HEM191.htm Sanatate multa, pa pa.

#4
malina_mircu

malina_mircu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 11:34

Salve Pentru Ela: anul trecut cand a avut valori scazute la trombocite a facut si electroforeza si a iesit bine. Nu a avut hepatita. Mariana multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Unde ai facut investigatii? Am vazut ca esti din Bucuresti. Sotul meu tocmai a deschis linkul pe care ni l-ai dat si o cauza pentru scaderea numarului de trombocite este herpesul. El face mereu herpes la gura, in ultima vreme a facut chiar f des (la 2 saptamani). O sa mai intrebam pe tema asta. Este destul de plauzibil mai ales ca intre analizele astea a mai facut unele in care numarul de trombocite a fost aproape de normal. In plus se simte foarte bine, nu il doare nimic, nu are probleme de coagulare. Multumesc mult si multa sanatate (imi pare rau ca trebuie sa faci avort[q][q][q]). Ai incredere in Dumnezeu. DAca ai nevoie sa stai de vorba suntem aici. [dual] [dual] [dual] Malina

#5
mariana75

mariana75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 14:55

Buna, Malina! Ma bucur ca v-a fost cat de cat de ajutor link-ul. Eu am facut investigatii la sp. Coltea. Sunt supravegheata lunar de dr. hematolog... dar in afara de aceasta dr, am mai luat legatura si cu alti 2. Acum sa vedem, caci 2 dr. din cei 3... ma lasa sa fac al 2-lea bebe, dar eu nu stiu ce sa fac. Parca nu ma simt in stare sa mai am inca un bebe asa curand, dar totusi nici avort nu-mi mai vine sa fac, afland ieri ca am voie sa fac bebe (exista doar risc de 14% ca sa fac avort in primul trimestru). In fine... pana la Paste ma mai gandesc ce sa fac. Sanatate multa, pupici.

#6
malina_mircu

malina_mircu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 10:56

Im pare bine ca primesti vesti bune in legatura cu sarcina ta. Am fost ff impresionata. Dar ma abtin la sfaturi pentru ca tu si doctorii stiti mai bine ce este de facut. Sotul meu a gasit mail unei dr hematolog din Curtea de Arges (el este din Curtea de Arges) si a intrebat-o ce si cum. A spus ca herpesul poate sa fie cauza, dar a lasat de inteles ca trebuie facute mai multe invstigatii. Am intrat sa pun asta pe site si am vazut ca mi-ai raspuns. Esti foarte draguta. Si m-am gandit sa-ti fac dedicatie special. Ingerul tau pazitor este cu tine [dual][dual][dual][dual] Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite. Familia a fost rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb le-au oferit o camaruta in subsol. In timp ce isi faceau paturile, ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat. Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce, celalalt inger i-a raspuns:"Lucrurile nu sunt intotdeauna cum par a fi". In noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca in casa unui om foarte sarac, dar foarte ospitalier, taran ce locuia impreuna cu sotia lui. Dupa ce au impartit cu ei putina mancare ce o aveau, ei i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor, unde se puteau odihni in voie. Cand s-au trezit a doua zi ingeri i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand. Singura lor vaca, al carei lapte era singurul lor venit,murise pe camp.Ingerul cel tanar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batran,cum se poate intampla un asemenea lucru? "Primul om avea tot,si totusi l-ai ajutat", a spus el."A doua familie avea atat de putin, dar era in stare sa imparta totul, si tu i-ai lasat vaca sa moara"."Lucrurile nu sunt intotdeauna cum par a fi", i-a raspuns ingerul cel batran. "Cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur. De vreme ce stapanul era obsedat de lacomie si era incapabil sa-si imparta bogatia cu altcineva,am astupat zidul ca sa nu o gaseasca"."Noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de tarani ingerul mortii a venit dupa sotia lui. I-am dat in schimb vaca." "Lucrurile nu sunt intotdeauna cum par a fi". Uneori chiar asa se intampla cand lucrurile nu se desfasoara asa cum ar trebui. Daca ai credinta, e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare e intotdeauna in avantajul tau. S-ar putea sa nu stii pana foarte tarziu... Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede... Unii ne devin prieteni si stau aproape de noi... lasandu-si minunatele amprente asupra inimii noastre...si noi nu mai suntem aceeasi pentru ca ne-am facut un prieten bun!!! Ieri a trecut. Maine este un mister. Astazi este un dar. De aceea se cheama prezent! Cred ca viata aceasta este deosebita... traieste si savureza fiecare moment...

#7
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 11:56

E X T R A O R D I N A R!!![bis] Arhistefy

#8
mariana75

mariana75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 13:17

Buna, Malina :) Iti multumesc mult pt. cuvintele frumoase. M-am hotarat... las bebelusul :) Suntem fericiti cu toti si optimisti. Dupa amiaza (pe la 16)... am sa-l intreb pe dr. meu hematolog din SUA, daca poate oferi consulatii (prin email) si sotului tau. Si am sa revin sa-ti dau adresa de email a lui. Sunt sigura ca el il va pune pe sotul tau la SIGUR sa faca anumite analize. Multa sanatate, pupici.

#9
malina_mircu

malina_mircu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 13:33

Salve [pahar][pahar][flo][flo] Ce bine ii pare!!!!! Nu am vrut sa spun ceva de genul asta ca sa nu te doara si mai tare decizia de a nu-l pastra. Si abia astept sa anunt si eu pe site ca asteptam un [copil] Multumesc mult. Ar fi foarte bine sa auzim mai multe pareri iainte sa se interneze la Bucuresti pentru analize, penru ca (parerea mea) odata ce incepi sa te duci pe la doctori greu mai scapi... [dual][dual] Malina

#10
mariana75

mariana75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 19:20

Malina, iti pot da adresa dr. de email. Trimite-mi un email (ca sa-ti vad adresa) la: mariana_abagiu@yahoo.com Ca idee, uite ce mi-a raspuns dr: Draga doamna Abagiu, Ii puteti comunica adresa mea de email: daca nu are nici un fel de simptoame nu este necesar sa se interneze cu plachete 31,000.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -