Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

rugaminte/lamuriri calcul indemnizatie


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana Alexandra

Oana Alexandra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 13:31

rugaminte/lamuriri calculul indemnizatiei Va rog din suflet sa ma ajutati sa-l lamuresc pe contabilul firmei unde lucrez in privinta calcularii indemnizatiei de maternitate. Datorita acestui site si discutiilor purtate pe el, eu cred ca am priceput cum se calculeaza, dar cind am comparat calculul facut de mine cu cel de la contabilitate, am avut surpriza sa constat maaaari diferente. Dar sa fiu mai specifica, in speranta ca ma puteti ajuta cu informatii atit de necesare mie: In calculul indemnizatiei am luat in considerare suma salariilor brute pe care le-am avut in ultimele 6 luni de dinainte de data inscrisa in certificatul de concediu de maternitate (ex. 09.09.'02-09.03.'03) pe care am impartit-o la numarul de zile lucratoare din aceasta perioada. 85% din aceasta valoare am considerat-o a fi baza de calcul indemnizatie, pe care am inmultit-o cu numarul de zile lucratoare din luna in care mi se cuvine indemnizatia. Pina aici, cum, necum, cam greu, am reusit sa cad de acord cu contabilitatea (initial mi se calculase pe luni complete anterioare concediului de maternitate, fapt care ma dezavantaja). Din brutul rezultat, eu am inteles ca se retine 1% ajutorul de somaj si impozitul aferent sumei. Acum vine insa greul: 1) Contabilul sustine ca ajutorul de somaj care se retine de fiecare data, indiferent de valoarea rezultata a indemnizatiei, reprezinta 1% din salariul de baza brut trecut in cartea de munca (spunea ceva despre o Lege nr. 76 din ian 2002), nicidecum din indemnizatie. Singurul argument care-l convinge este prevederea legala care stabileste acest lucru. Ma puteti ajuta voi cumva? 2) Tot din discutiile de pe acest forum eu stiam ca firma nu suporta nici un fel de taxa pentru mine in perioada in care sint in concediu de maternitate, toate aceste taxe, impozite etc. fiind suportate de CNPAS, insa cei de la contabilitate sustin ca nu este asa si ca se plateste impozit pe salarii etc. De fapt din ce bani se platesc aceste sume? Si pentru ca discutia dintre noi a ajuns pina la patron, va rog frumos pe voi sa ma ajutati sa ii conving cu ajutorul legilor, ordonantelor etc. care prevad faptul ca firma nu mai plateste nimic. (dar in perioada de crestere a copilului firma suporta vreo taxa pt. mine?) 3) Daca imi puteti spune exact cum se procedeaza, in cazul in care firma nu acopera din CAS-ul lunar pe care trebuie sa-l achite la CNPAS valoarea indemnizatiei? Sper ca am fost coerenta si ca ma puteti ajuta, pentru ca eu mi-am prins urechile in legile si ordonantele astea si, din pacate, nu pot sa le dau ca argumente doar informatiile de pe forum, iar miine cel mai tirziu trebuie sa port aceasta discutie... Va multumesc din suflet.

#2
nela

nela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 15:17

Cel mai util ar fi sa ceri lamuriri de la Casa de pensii de care apartii. Cred ca ei ar putea sa te lamureasca deplin asupra problemei. Si eu am patit ceva asemanator si dupa ce m-am lamurit la Casa de pensii i-am pus sa dea telefon ca sa fie si ei lamuriti. S-auzim de bine! Nela

#3
Oana Alexandra

Oana Alexandra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 15:32

Multumesc pentru raspuns Nela. Problema e ca cei de la contabilitate sustin ca au toate aceste informatii tocmai de la CNPAS. Eu am incercat sa lamuresc aceasta problema prin telefon la Casa de Pensii, dar n-am reusit, asa incit va trebui sa merg acolo, desi medicul mi-a recomandat repausul total la pat. Dar... asta-i situatia si nu cred ca mai pot sa ma pling de ceva in Romania. Oricum, va multumesc tuturor care ma mai puteti ajuta cu cite o informatie. Numai bine tuturor.

#4
ttcrissy

ttcrissy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 18:48

Buna Oana Alexandra Eu NU am o parere avizata dar am participat la realizarea unui program de calcul salarii, asa ca iti spun din ce imi amintesc... 1. Somajul este intr-adevar 1% din Sal brut trecut in cartea de munca, numai ca ..unele firme il calculeaza integral(cum presupun ca face si firma la care lucrezi tu), ia altele il calculeaza proportional cu timpul lucrat in luna respectiva. Cum tu nu ai lucrat fiind in CM, somajul ar trebui sa fie 0. In concluzie: ambele tipuri de firme calculeaza "corect", depinde de ce cer cei de la forurile care ii controleaza. Am intalnit cazuri in care, pe aceeasi tema, Adm Fin din sectoare diferite, propun metode de calcul diferite, iar cum legea nu este de fel clara.....ma intelegi! Faci astfel incat sa nu iei amenda. 2. Privitor la taxe - daca esti in concediu de maternitate (sau orice alt concediu medical care se suporta de catre CNPAS), impozit si cass tot platesti. Ideea este, insa, ca suma suportata de CNPAS este valoarea bruta a indemnizatiei de CM. Se face cam asa: Indemnizatia de CM bruta(ICMBr) = 85%din Media veniturilor brute din ultimele 10 luni(sa zicem...cred ca nu e f corect, dar e suficient pt un exemplu) Din ICMBr se scad cass(6,5%) si impozit ==> ICMNet - pe care o vei primi in mana. Suma care se deduce de la CNPAS, din cate stiu, este ICMBrut. Deci chiar daca se calculeaza Impozit si cass, acestea sint suportate de CNPAS. La randul ei, firma nu plateste nici o taxa pentru aceasta suma. Bafta, daca mai aflu ceva, mai scriu (si sper sa fie si corect ceea ce-mi amintesc). Si apropos: daca medicul a spus sa stai in pat, eu iti recomand sa ii respecti sfatul. Poti sa te contrazici cu cei de la firma si dupa ce nasti. Ai grija de tine si de bebelica, apoi va descrucati voi...ca se pot fac si rectificari pentru luni din urma. Sanatatea conteaza mai mult in mom de fata. Cu Dumnezeu inainte! - Cristina

#5
Oana Alexandra

Oana Alexandra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:24

Cristina, iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru sfaturi. O sa incerc sa nu ma mai agit atit. Din fericire, discutia pe care trebuia sa o am azi la firma s-a aminat, asa incit mai am timp sa mai citesc legile si sa incerc sa ma lamuresc. Numai ca intre timp am intrat si mai tare in ceata, pt. ca in Legea 76/16.01.2002, la art. 26 si 27 scrie cam asa: Art. 26. (1) Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 5%, aplicata asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de asiguratii prevazuti la art. 19. Art. 27. Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. a)-d) sau, dupa caz, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate. Asta ar cam insemna ca si angajatorul ar trebui sa cotizeZe la fondul de somaj pt. mine cu 4,5% (am inteles ca asta e cota acum)? Iar din art. 27 se pare ca, intr-adevar, cota de 1% se aplica salariului din cartea de munca, asa-i? Marius sau Liviu, voi nu ma puteti ajuta ? Va rog. Numai bine tuturor.

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 12:04

ORDONANÞà DE URGENÞà nr.147 din 31 octombrie 2002 pentru reglementarea unor probleme financiare ºi pentru modificarea unor acte normative Textul actului publicat în M.Of. nr. 821/13 noi. 2002 În temeiul prevederilor art. 114 alin. (4) din Constituþie, Guvernul României adoptã prezenta ordonanþã de urgenþã. Art. I. - (1) Cota de 2% prevãzutã la art. 53 alin. (1) lit. a) din Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.102/1999 privind protecþia specialã ºi încadrarea în muncã a persoanelor cu handicap, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.310 din 30 iunie 1999, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 519/2002, nu se mai calculeazã ºi nu se mai datoreazã la bugetul de stat. (2) Sumele restante datorate de contribuabili se varsã la bugetul de stat, iar regularizarea eventualelor sume virate necuvenit se efectueazã cu bugetul de stat. Art. II. - (1) Cota de 7% reprezentând contribuþia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate datoratã de asiguraþi, prevãzutã de Legea asigurãrilor sociale de sãnãtate nr. 145/1997, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.178 din 31 iulie 1997, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se reduce la 6,5%. (2) Beneficiazã de asigurarea de sãnãtate fãrã plata contribuþiei ºi urmãtoarele categorii de persoane: a) pensionarii din sistemul public de pensii; b) pensionarii militari; c) pensionarii I.O.V.R.; d) persoanele care fac parte dintr-o familie care beneficiazã de ajutor social. (3) Sunt asigurate cu scutire de la plata contribuþiei pentru asigurãrile sociale de sãnãtate ºi persoanele care beneficiazã de indemnizaþii de ºomaj. (4) Contribuþia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate în cota stabilitã potrivit alin. (1), pentru persoanele prevãzute la alin. (3), se suportã din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj. Art. III. - (1) Cota de 5% reprezentând contribuþia la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, datoratã de angajatori potrivit art. 26 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru ºomaj ºi stimularea ocupãrii forþei de muncã, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.103 din 6 februarie 2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se reduce la 3,5%. (2) Cota de 6% reprezentând contribuþia la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, datoratã de persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru ºomaj potrivit art. 28 din Legea nr. 76/2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se reduce la 4,5%. Art. IV. - (1) Cota de contribuþie individualã de asigurãri sociale, prevãzutã la art. 21 alin. (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ºi alte drepturi de asigurãri sociale, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.140 din 1 aprilie 2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, este de 9,5%, indiferent de condiþiile de muncã. (2) Diferenþa dintre cotele de contribuþii de asigurãri sociale aprobate anual prin legea bugetului asigurãrilor sociale de stat ºi cota de contribuþie individualã de asigurãri sociale prevãzutã la alin. (1) se suportã de angajator. (3) Începând cu luna ianuarie 2003 nu se mai include în cuantumul pensiilor din sistemul public de pensii ºi alte categorii de pensii contribuþia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate. (4) La stabilirea plafonului maxim al bazei de calcul al contribuþiei de asigurãri sociale prevãzut de art. 23 ºi 24 din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se are în vedere valoarea corespunzãtoare a 5 salarii medii brute lunare pe economie. (5) Punctajul asiguratului, stabilit conform art. 78 alin. (4) din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, nu poate fi mai mare de 5 puncte într-un an calendaristic. (6) Contravaloarea biletelor de odihnã prevãzute la art. 109 alin. (1) lit. g) din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se recupereazã de la bugetul de stat dupã deducerea cotei de participare individualã, stabilitã în condiþiile prevãzute de lege. Art. V. - Alineatul 2 al articolului 2 din Ordonanþa Guvernului nr.29/1994 privind constituirea ºi utilizarea Fondului special pentru dezvoltarea sistemului energetic, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.208 din 10 august 1994, aprobatã prin Legea nr. 136/1994, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se modificã ºi va avea urmãtorul cuprins: "Valoarea taxei de dezvoltare este de 9% din tarifele energiei electrice ºi de 2% din tarifele energiei termice livrate consumatorilor din economie, cu excepþia consumatorilor casnici." Art. VI. - (1) Prevederile art. I, II, III, IV ºi V se aplicã începând cu drepturile ºi obligaþiile aferente lunii ianuarie 2003. (2) Controlul pentru stabilirea, urmãrirea ºi încasarea obligaþiilor prevãzute la art. I, II, III, IV ºi V, aferente anului 2002 ºi anilor precedenþi, se efectueazã potrivit actelor normative în vigoare la data operaþiunilor supuse controlului. Art. VII. - (1) Disponibilitãþile din anii precedenþi, inclusiv cele din anul 2002, ale Fondului special al drumurilor publice ºi ale Fondului special pentru dezvoltarea sistemului energetic, existente la data de 31 decembrie 2002, se utilizeazã pentru acoperirea deficitelor bugetului asigurãrilor sociale de stat înregistrate în anii precedenþi, în ordinea vechimii acestora, operaþiune pe care ordonatorii principali de credite o vor efectua pânã la data de 25 ianuarie 2003. (2) Eventualele cheltuieli angajate în condiþiile legii pe seama fondurilor speciale prevãzute la alin. (1) se efectueazã din bugetul de stat. (3) Începând cu anul 2003 veniturile fondurilor speciale prevãzute la alin. (1) urmeazã regimul juridic al creanþelor bugetului de stat, iar controlul stabilirii, urmãririi ºi virãrii sumelor datorate se exercitã de Ministerul Finanþelor Publice ºi unitãþile sale teritoriale prin organele de control fiscal. (4) Obligaþiile restante la data de 31 decembrie 2002 la fondurile speciale prevãzute la alin. (1), inclusiv cele datorate pentru luna decembrie 2002, se vireazã la bugetul de stat, iar regularizarea eventualelor sume virate necuvenit cãtre fondurile respective se efectueazã cu bugetul de stat. (5) Preluarea exercitãrii atribuþiilor privind stabilirea, constatarea, controlul, urmãrirea ºi încasarea sumelor datorate bugetului de stat, inclusiv majorãrile de întârziere, penalitãþile ºi amenzile, se efectueazã prin protocol încheiat între Ministerul Finanþelor Publice ºi fiecare ordonator principal de credite care administreazã fondurile speciale prevãzute la alin. (1), pânã la data de 31 decembrie 2002. Art. VIII. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2003 fondul "Dezvoltarea agriculturii româneºti" se desfiinþeazã. (2) Veniturile încasate de Agenþia Domeniilor Statului din activitãþi de privatizare pe care le desfãºoarã conform competenþelor stabilite prin lege au destinaþia stabilitã de Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.38/2000 privind unele mãsuri pentru diminuarea datoriei publice interne, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.178 din 25 aprilie 2000, aprobatã prin Legea nr. 315/2001, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. (3) Veniturile încasate de Agenþia Domeniilor Statului din celelalte activitãþi pe care le desfãºoarã conform atribuþiilor stabilite prin legi, rãmase dupã deducerea cheltuielilor efectuate pentru realizarea activitãþilor respective, se fac venituri la bugetul de stat. (4) Cheltuielile ce se efectuau potrivit legii din fondul "Dezvoltarea agriculturii româneºti", exclusiv cele pentru activitatea de privatizare, se suportã din bugetul de stat. (5) Sumele datorate potrivit legii la fondul "Dezvoltarea agriculturii româneºti" la data de 31 decembrie 2002, precum ºi cele neachitate la termenele legale de platã urmeazã, începând cu data de 1 ianuarie 2003, regimul veniturilor prevãzute la alin. (2) ºi (3), iar eventualele sume virate necuvenit cãtre fondul "Dezvoltarea agriculturii româneºti" se regularizeazã cu bugetul de stat sau cu veniturile virate potrivit prevederilor Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr.38/2000. (6) Disponibilitãþile fondului "Dezvoltarea agriculturii româneºti" la data de 31 decembrie 2002 se vireazã pânã la data de 25 ianuarie 2003 pe destinaþiile prevãzute la alin. (2) ºi (3), dupã caz. Art. IX. - Începând cu data de 1 ianuarie 2003 se abrogã art. 17 alin. (3) ºi art. 19-23 din Legea nr. 73/2002 privind organizarea ºi funcþionarea pieþelor produselor agricole ºi alimentare în România, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.110 din 8 februarie 2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. Art. X. - Litera d) a alineatului (2) al articolului 25 din Legea nr. 16/2000 privind înfiinþarea, organizarea ºi funcþionarea Consiliului Naþional al Persoanelor Vârstnice, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.104 din 9 martie 2000, modificatã ºi completatã prin Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.184/2000, aprobatã cu modificãri prin Legea nr. 457/2001, va avea urmãtorul cuprins: "d) cheltuieli materiale ºi servicii." Art. XI. - (1) Taxele de autorizare plãtite de cãtre furnizorii de formare profesionalã potrivit art. 26 din Ordonanþa Guvernului nr.129/2000 privind formarea profesionalã a adulþilor, republicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.711 din 30 septembrie 2002, se constituie venituri la bugetul de stat. (2) Cheltuielile care se efectuau din taxele de autorizare instituite prin Ordonanþa Guvernului nr.129/2000, republicatã, se efectueazã din bugetul de stat prin bugetul Ministerului Muncii ºi Solidaritãþii Sociale de cãtre direcþiile generale de muncã ºi solidaritate socialã judeþene ºi a municipiului Bucureºti. (3) Nivelul indemnizaþiilor prevãzute la art. 20 alin. (3) din Ordonanþa Guvernului nr.129/2000, republicatã, este stabilit de Consiliul Naþional de Formare Profesionalã a Adulþilor ºi este avizat de Ministerul Muncii ºi Solidaritãþii Sociale. Art. XII. - Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr.40/2002 pentru recuperarea arieratelor bugetare, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.233 din 8 aprilie 2002, aprobatã cu modificãri prin Legea nr. 491/2002, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.522 din 18 iulie 2002, se completeazã, dupã articolul 28, cu articolul 281 cu urmãtorul cuprins: "Art. 281. - (1) Debitorii care au în derulare înlesniri la plata obligaþiilor bugetare restante, acordate în baza actelor normative anterioare, reprezentând eºalonarea la platã a impozitelor, taxelor, contribuþiilor ºi altor venituri bugetare, inclusiv majorãri de întârziere ºi penalitãþi de întârziere, ºi care au achitat minimum 30% din suma eºalonatã la platã pot beneficia de prevederile art. 12 din prezenta ordonanþã de urgenþã. Diferenþele de impozite, taxe, contribuþii ºi alte venituri bugetare, cu excepþia majorãrilor de întârziere ºi a penalitãþilor de întârziere, se eºaloneazã la platã pânã la concurenþa numãrului de rate aprobat în înlesnirea iniþialã. Majorãrile de întârziere ºi penalitãþile de întârziere rãmase neachitate din înlesnire se scutesc la platã. (2) Pentru diferenþa de impozite, taxe, contribuþii ºi alte venituri bugetare, eºalonate la platã conform alin. (1), se datoreazã majorãri în conformitate cu prevederile art. 83 din Ordonanþa Guvernului nr.11/1996 privind executarea creanþelor bugetare, aprobatã ºi modificatã prin Legea nr. 108/1996, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. (3) Majorãrile datorate pentru suma achitatã din înlesnirile în derulare ºi neachitate nu se mai datoreazã. (4) Debitorii, beneficiari de înlesniri la plata obligaþiilor bugetare restante, acordate în baza actelor normative anterioare, reprezentând eºalonarea la platã a impozitelor, taxelor, contribuþiilor ºi altor venituri bugetare, inclusiv majorãri de întârziere ºi penalitãþi de întârziere, care achitã sau au achitat integral sumele ce fac obiectul acestor înlesniri la platã beneficiazã de amânarea la platã pe 5 ani a majorãrilor datorate ºi neachitate." Art. XIII. - Articolul 52 din Legea nr. 521/2002 privind regimul de supraveghere ºi autorizare a producþiei, importului ºi circulaþiei unor produse supuse accizelor, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.571 din 2 august 2002, se completeazã astfel: 1. La alineatul (1) se introduce litera z1) cu urmãtorul cuprins: "z1) nerespectarea prevederilor art. 4 alin. (5)." 2. La alineatul (2) se introduce litera n) cu urmãtorul cuprins: "n) cu amendã de la 200 milioane lei la 500 milioane lei ºi suspendarea activitãþii pe o perioadã de 3-6 luni, pentru cea prevãzutã la lit. z1)." Art. XIV. - (1) Contribuþiile de asigurãri pentru accidentele de muncã ºi boli profesionale prevãzute de Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncã ºi boli profesionale, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.454 din 27 iunie 2002, în anul 2003 se datoreazã numai de angajatori ºi de persoanele fizice care încheie, în condiþiile legii, contracte de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale ºi care sunt asigurate în sistemul public de pensii, conform Legii nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. (2) Cota de 0,5% datoratã de angajatori ºi de persoanele fizice care încheie contracte de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale se adaugã la cotele de contribuþie de asigurãri sociale datorate de angajatori ºi asiguraþii prevãzuþi la alin. (4) al art. 21 din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, iar contribuþia aferentã noii cote se vireazã la bugetul asigurãrilor sociale de stat în condiþiile ºi la termenele stabilite de Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. (3) Contribuþiile de asigurãri pentru accidente de muncã ºi boli profesionale, în cotã de 0,5%, aferente ºomerilor pe durata practicii profesionale în cadrul cursurilor organizate potrivit legii, se suportã din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj ºi se adaugã la contribuþiile pentru asigurãri sociale de stat pentru ºomeri. (4) În primele 5 zile lucrãtoare ale lunii, pentru luna expiratã, sau, dupã caz, în primele 5 zile lucrãtoare ale lunii urmãtoare celei în care a expirat termenul prevãzut de lege pentru plata contribuþiei de asigurãri sociale casele judeþene de pensii ºi Casa de Pensii a Municipiului Bucureºti calculeazã contribuþia aferentã cotei de 0,5% ºi o vireazã la trezoreria statului într-un cont distinct deschis pe seama Ministerului Muncii ºi Solidaritãþii Sociale, pentru constituirea Fondului iniþial pentru funcþionarea sistemului de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale. (5) Pentru disponibilitãþile din contul special trezoreria statului plãteºte dobândã, a cãrei ratã este stabilitã prin convenþie încheiatã între Ministerul Finanþelor Publice ºi Ministerul Muncii ºi Solidaritãþii Sociale. (6) Pânã la data de 31 decembrie 2002 Ministerul Muncii ºi Solidaritãþii Sociale ºi Ministerul Finanþelor Publice vor elabora norme metodologice privind constituirea în anul 2003 a Fondului iniþial pentru funcþionarea sistemului de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale. Art. XV. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2004 stabilirea, constatarea, controlul, urmãrirea ºi încasarea contribuþiei de asigurãri sociale, contribuþiei pentru ºomaj, contribuþiei pentru asigurãri sociale de sãnãtate ºi contribuþiei de asigurare pentru accidente de muncã ºi boli profesionale se vor realiza sub coordonarea Agenþiei de colectare a contribuþiilor, instituþie publicã cu personalitate juridicã ce se va înfiinþa prin hotãrâre a Guvernului, în subordinea Ministerului Finanþelor Publice. (2) Pânã la data de 31 august 2003 Ministerul Finanþelor Publice împreunã cu Ministerul Muncii ºi Solidaritãþii Sociale, Ministerul Sãnãtãþii ºi Familiei, Casa Naþionalã de Pensii ºi Alte Drepturi de Asigurãri Sociale, Agenþia Naþionalã pentru Ocuparea Forþei de Muncã ºi Casa Naþionalã de Asigurãri de Sãnãtate vor aproba metodologiile de stabilire, evidenþã, platã, control ºi raportare a datelor, precum ºi lista bunurilor ºi persoanelor care urmeazã sã fie preluate de cãtre Ministerul Finanþelor Publice pe bazã de protocol de predare-primire, respectiv prin transfer. (3) Drepturile de naturã salarialã care decurg din activitãþile de control ºi colectare a contribuþiilor potrivit alin. (1) vor fi acordate, cu respectarea dispoziþiilor legale în vigoare, atât personalului Agenþiei de colectare a contribuþiilor, cât ºi personalului din instituþiile care gestioneazã bugetele pentru care se face colectarea. (4) Prin ordin comun al ministrului finanþelor publice, ministrului muncii ºi solidaritãþii sociale ºi ministrului sãnãtãþii ºi familiei vor fi aprobate norme de aplicare a prevederilor alin. (3). PRIM-MINISTRU ADRIAN NÃSTASE Contrasemneazã: Ministrul finanþelor publice, Mihai Nicolae Tãnãsescu Bucureºti, 31 octombrie 2002. Nr. 147.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -