Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dilema...


5 raspunsuri la acest subiect

#1
bendis

bendis
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 07:23

Ca multe alte viitoare mamici sunt intr-o mare dilema. In zilele urmatoare voi deveni mamica. In 17 oct.2002 am incheiat o asigurare suplimentara cu termenul de plata la 6 luni. Avand in vedere faptul ca OG 9/17.03.2003 a fost modificata dar nu este publicata inca in M.O. ce “sanse” credeti ca as avea? Cunoaste cineva textul acestei noi ordonante. Tinand cont de faptul ca ma numar printre cele “85% din mamici” care au venituri sub cel mediu nu voi beneficia de acea indemnizatie care se pare ca le priveste numai pe cele care vor deveni mamici dupa data de 31 decembrie 2002. Indemnizatie fixa nu… asigurare suplimentara…??? Ce ma sfatuiti sa fac (avand in vedere ca nu voi mai avea “timpul fizic” necesar pana la publicarea noilor reglementari in M.O.). Marti intentionez sa merg in audienta la C.N.A.S sa cunosc si punctul lor de vedere. Experienta anterioara ma face sa cred ca exista slabe sperante ca cei de acolo sa fie in stare sa-mi ofere o solutie, in conditiile in care ei au luat la cunostinta de O.G. 9 cu mult timp dupa discutiile avute in cadrul acestui forum. Ma bazez pe sfaturile voastre cu mult mai mult decat pe ale “lor”. Multumesc! Diana

#2
stefan

stefan
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 10:23

Pana nu se publica noua ordonanta in M.O. nu poti sa stii nimic. Sunt curios ce raspuns vei primi de la C.N.A.S. deoarece si sotia mea este intr-o situatie asemanatoare, doar ca noi am platit deja 4 luni. Stefan

#3
nela

nela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 12:00

Conform tuturor informatiilor contractele suplimentare ramin in vigoare asa cum au fost reglementate de vechea lege, insa probabil se va tine cont foarte strict de cele 6 luni de cotizatie inainte de nastere fara de care nu se va putea beneficia de nici o plata. Trebuie retinut ca referitor la cele 6 luni sunt diferente de aplicare intre diferitele case judetene, cel putin pina acum unii platesc daca n-ai avut 6 luni dar ai avut totusi contract de munca altii insa au sistat toate contractele care n-aveau 6 luni pina la nastere. Sa vedem ce spune modificarea modificarii. Am auzit si o varianta de genul ca sedinta guvernului pe aceasta tema a fost foarte tensionata si practic nu era nici un text pregatit ci s-a elaborat in urma sedintei. S-auzim de bine! Nela

#4
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 12:02

Stefan, Si eu sunt in aceeasi situatie, am platit 4 luni. Am fost la CNPAS si mi-au spus ca daca se publica in MO, pot sa platesc retroactiv, cu penalizare de 0,07%, dar contractul va ramane valabil. Dar cu aiuritii astia nu poti fi sigur niciodata. dan

#5
stefan

stefan
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 12:35

Multumesc Sper sa se publice cat mai repede ordonanta. Stefan

#6
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 12:53

Nu inteleg de ce trebuie sa platesti penalizari pentru lipsurile lor. Daca tu vrei sa platesti la timp,ia de la ei o dovada ca ai vrut sa platesti si ca nu au vrut sa-ti ia banii si nu o sa mai platesti nici o penalizare. aaa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -