Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

21 de idei de la copilul tau


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Claudya

Claudya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 10:33

In aceasta lume a adultilor,cateodata nu avem rabdare cu tanarul/copilul care se straduieste sa se faca inteles.Daca nu-i acordam timpul si ocazia pentru ca el sa poata intr-adevar spune ce are in cap,chemarea noastra ca parinti/cadre didactice s-ar putea sa fie nula.Aceste 21 de idei de la astfel de copii arata confuzia pe care o experimenteaza copilul in intalnirile lui cu adultii. 1. Nu ma rasfata.Stiu foarte bine ca nu trebuie sa am tot ceea ce cer.Nu fac decat sa te testez. 2. Nu-ti fie frica sa fii ferm.Eu prefer aceasta.Ma face sa ma simt mai in siguranta. 3. Nu ma lasa sa-mi formez obiceiuri proaste.Trebuie sa ma bazez pe tine cand e vorba sa le depistez inca de la inceput. 4. Nu ma face sa ma simt mai mic decat sunt.Aceasta ma face sa ma port ca si cand as fi un adult prost. 5. Nu-mi face observatii atunci cand sunt altii de fata,daca se poate.Voi tine mai mult cont de observatie daca mi-o faci cu voce joasa si in particular. 6. Nu ma face sa simt ca greselile mele sunt pacate.Imi strica simtul valorilor. 7. Nu ma proteja impotriva consecintelor.Cateodata am nevoie sa invat si partea dureroasa. 8. Nu fii prea suparat cand iti spun "te urasc".Nu pe tine te urasc ci puterea pe care o ai asupra mea. 9. Nu da prea multa atentie la bolile mele neinsemnate.Cateodata acestea imi atrag atentia de care am nevoie. 10. Nu ma tracasa(necaji).Daca o faci,va trebui sa ma protejez prefacandu-ma ca sunt surd. 11. Nu uita ca nu ma pot exprima chiar atat de bine pe cat as vrea .De asta,cateodata,nu sunt foarte precis. 12. Nu face promisiuni in pripa.Aminteste-ti ca ma simt prost cand promisiunile nu se tin. 13. Nu-mi taxa cinstea prea mult.Pot fi infricosat si ca rezultat spun minciuni. 14. Nu-mi spune ca e caraghios sa-mi fie frica.Lucrurile de care mi-e frica sunt ingrozitor de reale si ma poti alina daca incerci sa ma intelegi. 15. Nu fii inconsecvent.Asta duce la confuzii pentru mine si ma face sa-mi pierd credinta in tine. 16. Nu ma pasa cand pun intrebari.Daca o faci,vei vedea ca voi inceta sa-ti pun intrebari si voi cauta informatiile in alta parte. 17. Nici sa ni-ti treaca prin cap sa sugerezi ca tu esti perfect si ca nu gresesti niciodata.Ma va soca prea tare cand voi descoperi ca nici una din aceste afirmatii nu este corecta. 18. Nici sa nu te gandesti cumva ca esti prea mandru ca sa-mi ceri scuze.Cand iti ceri scuze in mod cinstit ma face sa simt o caldura deosebita catre tine. 19. Nu uita cat de repede cresc.S-ar putea sa-ti fie foarte greu sa tii pasul cu mine,dar te rog,incearca. 20. Nu uita ca imi place sa experimentez.Nu pot fara asta.Asadar,consoleaza-te. 21. Nu uita ca nu pot sa cresc bine fara sa am multa dragoste si intelegere.Dar nu-i nevoie sa-ti spun asta,nu-i asa? [hopsieu]

#2
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 11:34

Deoarece in numai cateva zile de prezenta am reusit sa supar foarte multi forumisti, am decis sa sterg toate mesajele care ar putea avea un continut ofensator si care ar putea sa dea nastere la dispute inutile. Acest mesaj va inlocui toate postarile anterioare pe care eu consider ca trebuie sa le cenzurez. Q (Gabriela)

#3
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 14:32

Si punctul 9. Trebuie sa fii putin denaturat ca sa nu acorzi atentie bolilor copilului, indiferent de cat de "neinsemnate" ti se par acestea.

#4
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 18:05

Apropos de punctele 8 si 9.. :) Inca mai tin minte cum de vreo doua ori m-am dat bolnava, numai ca sa nu ma duc la scoala - clasa a doua, cred. Si ce incintata am fost de reversul medaliei - adica puterea mea asupra lor!!! Noroc ca am fost copil cuminste si m-am "lasat" de sportul asta de una singura. Dar saraca mama.. prin ce-o fi trecut daca m-o fi luat in serios..

#5
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 18:21

nici mie nu-mi place ideea ca intr-o zi andutza imi va spune te urasc, dar m-am impacat cu ideea ca nu am facut un copil ca sa ma iubeasca, si in general, nu l-am facut ca sa-mi faca mie pe plac; important e sa-i fie lui bine... cat despre punctul 9, cred ca e vorba despre necesitatea de a nu intra in panica


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -