Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccin Imunoglobulina-pt RH Negativ


20 raspunsuri la acest subiect

#11
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 23:53

[greenEu l-am facut in octombrie , a doua zi dupa nastere(se face in max. 72 h de la nastere), sotul meu l-a luat de la 2NA, a dat 3.5 milioane...Nastere cat mai linistita si sanatate tie si lui [bb][/[/[/green]i] Maryam

#12
danab

danab
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 14:53

acum doi ani cand am nascut am facut comanda la Bucuresti printr-o farmacie din Timisoara. Este o varianta mai sigura decat sa incerci sa umbli singura in toate partile

#13
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 15:45

Am o intrebare, in timpul sarcinii se fac vaccinuri gravidelor cu RH negativ, dupa nastere stiu, dar in timpul sarcinii? Si in ce luna, si cate? Multumesc! alinkav

#14
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 21:35

Eu am facut in saptamana 28 de sarcina( ar fi trebuie mai bina in 26...) L-am luat tot de la 2Na. Dupa nastere mi l-au facut la spital( la Universitar sau Municipal), din pacate sotul meu l-a cumparat din spital, ca Dna Culcer care ni l-ar fi scos gratis era plecata...iar el e cam timid, si in vanzoleala aia ... Sabina & Sofia Galagia

#15
diana

diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 06 aprilie 2003 - 12:13

Eu l-am facut in sapt 28 de sarcina.L-am cumparat de la farmacia din Spit. Univ. Dupa nastere nu a mai fost nevoie sa-l fac fiindca bebe a avut RH neg(ca al meu ) si deci nu s-au dezvoltat anticorpi.Pretul a fost mare =2,3 mil(acum un an).Mai exista posibilitatea sa te internezi pt. o zi in spital si sa il faci gratuit.Vorbeste cu medicul tau. Te pup Diana

#16
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 06 aprilie 2003 - 16:22

quote:
Originally posted by Sabina
( ar fi trebuie mai bina in 26...) Sabina & Sofia Galagia
Imi cer scuze de greseli... Dar m-am grabit."Ar fi trebuit mai bine" Sabina & Sofia Galagia

#17
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 11:28

Dragelor care sunteti in situatia de a face acest vaccin, retineti: SE ATRIBUIE GRATUIT!- e decontat de casa de asigurari de sanatate. Eu am nascut in ianuarie 2002 si nici un minut nu s-a pus problema sa-mi cumpar eu vaccinul, mi l-au facut a doua zi in spital dupa ce au avut grupa/Rh copilei.Deci, cereti-va drepturile! Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

#18
Lavv

Lavv
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 11:47

Pentru Byl: Am inteles ca esti din Craiova - spune-mi te rog ce medic o urmareste pe sotia ta? Sunteti multumiti ? Eu am deja 2 sarcini pierdute si de-abia la a doua (oprita in evolutie) am aflat ca am Rh negativ (aceeasi grupa AII ca si sotul) dar sotul nu a facut inca Rh-ul - mai mult ca sigur este pozitiv. Fiind in spitalul 2 si afland ca am rh neg. am CERUT (intamplator citisem pe Internet) sa mi se faca vaccinul imediat dupa chiuretaj. Am avut NOROC pe ultima suta de metri ca l-au avut in farmacia spitalului (oricum fusesem "amabila" cu doctorita - deci mi l-a gasit, desi mi-a subliniat ca e 2,5 mil. in farmacie - in octombrie 2002) De atunci doctorita m-a tot chemat..ba o anexita, ba repeta tratam de anexita..in rest nu mi-a cerut nici o analiza in plus. Am intentia sa incerc iara acum si in ea nu prea am incredere..vreau un medic ce a urmarit sacini cu risc (rh) - de-asta va intreb..cine e medicul vostru si daca merita sa merg la el? Multumesc mult de tot si multa sanatate sotiei si lui bb Lavv

#19
taisia

taisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 13:59

Pentru Lavv si Byl Si eu sunt din Craiova si m-ar interesa sa discutam despre medici, tarife si spitale.Poate la "Interzis barbatilor", la subiectul postat de Lavv cu mamici si aspirante din Craiova? mamica

#20
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 07 mai 2003 - 16:37

eu am rh negativ si sotul meu are rh pozitiv inainte sa nasc si imediat dupa am spus la toata lumea din spital ca am rh negativ pt ca auzisem de vaccinul care se face in 72 ore dar nimanui nu i-a pasat nu mi-a facut nimeni nici un vaccin..norocul meu,daca il pot numia asa etse ca fata are tot rh negativ noi mai vrem tare mult un bebe si am auzit tot felul de pareri pro si contra...voi ce ati auzit? nu am avut nici un fel de probl;eme de sanatat in timpul sarcinii,nici dupa..si nici fata nu a avut probleme deosebite... nu am facut nici un avort.. va rog ajutati-ma cu ce ati auzit..cu ce ati trait eventual va multumesc


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -