Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccin Imunoglobulina-pt RH Negativ


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:39

Daca aveti ideie de unde se poate procura si cit costa acest vaccin va rog sa-mi raspundeti! Am gasit asa ceva care costa in jur de 3,5 milioane! Nu stiu daca Institutul Cantacuzino produce acest vaccin! aaa

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:42

Nu se mai produce in Romania, se gaseste doar importat. Un asemenea vaccin il gasesti la Farmacia 2NA, sub denumirea de RoGan. Trebuie sa faci o doza imediat dupa ce nasti, apoi se repeta dupa 6 luni. Costa cam 100 Euro.

#3
nano

nano
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:47

Cand a nascut sotia mea acum 7 ani ,la Spitalul Giulesti i l-a facut gratuit,ca sa mai poata avea al doilea copil.E bine de stiut,ca dupa administrarea vaccinului nu este indicat sa se faca intreruperi de sarcina exinstand riscul sa nu mai poata fi tinuta urmatoarea sarcina.Oricum,se fac dozari de anticorpi si analiza pentru stabilirea rh-ului viitorului copil ,analiza care reies dintr-o combinatie de alte analize din sangele parintilor.Noi am facut asa ceva la Inst.de Hematologie din Dr.Felix. Alex

#4
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:49

Multumesc, am mai luat unul acum vre-o 2 ani, tot din Bucuresti, era o farmacie pe unde e B1 acum, farmacia de care imi zici tu e una de pe linga Institutul Cantacuzino, vis-a vis, nu? Acolo era cel mai scump! Mi-au zis ca il fac in spital dupa ce naste sotia, daca copilul are RH +, dar cum acum ne cer ei medicamente la internare nu cred ca au asa ceva!! aaa

#5
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:55

Din pacate in Craiova nu se fac astfel de anlize, sotia mea face dozajul de anticorpi cam o data la 3 saptamini, a facut vaccinul la o intrerupere de sarcina anterioara, acum e in luna a 8a si nu au fost probleme de nici un fel!! aaa

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 13:58

Sotia mea a nascut in decembrie la Filantropia, si a trebuit in acea zi sa caut in tot Bucurestiul acel vaccin, deoarece spitalul nu-l facea gratuit.

#7
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 14:00

A avut ceva probleme cu termenul de 40 de saptamini? aaa

#8
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 14:07

Probleme desebite nu a avut, cu exceptia faptului ca din saptamana a 28-a avea colul sters si gradul maturare al placentei. Dar eu am RH poziti, ea RH negativ, asa ca preventiv, pt a nu fi probleme la urmatoarea sarcina, a facut vaccinul. Copilul s-a nascut cu RH pozitiv. Incearca sa iti imaginezi cum eram eu, in decembrie, in preajma Craciunului, cautand disperat prin tot Bucurestiul respectivul vaccin. Si surpriza la aflarea pretului. Asta dupa ce contribuisem generos la bunastarea familiilor medicilor, asistentelor, infirmierelor, etc, si mai trebuia cotizat si in continuare. Apropos, medicul nici nu ne-a spus ca trebuie repetat vaccinul la 6 luni.

#9
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 15:43

Asta e si cazul meu, eu sunt cu RH +, dar macar avem aceiasi grupa de singe. Eu in ianuarie am gasit minunatul vaccin la voi, cel mai ieftin era 2.5 milioane pentru ca expira in 2 luni. Sper sa nu fie probleme, daca nu au la spital o sa vin la Bucuresti si o sa-l iau pe ala cu 3, 5 milioane am 48 de ore la dispozitie!!:))) aaa

#10
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 15:47

Sarcina si nastere usoara.[bibe]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -