Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dupa noi potopul...


2 raspunsuri la acest subiect

#1
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 15:19

Cu toate subiectele deschise pe tema mult-dezbatutei ordonante, cu toate intrebarile cum si de cind se aplica, mie mi se pare ca e totusi o liniste deplina aici. De ce? De ce! Fiindca mintile lor bolnave au schimbat ordonanta asa cum nimeni nu se astepta dar cu influente in toate categoriile implicate imediat si direct, astfel incit sa-i potoleasca un pic. Pe ceilalti, adica cei care nu au sansa sa nasca pina la 1 Inauarie 2004, ii dam la o parte, aplicam vechea sintagma "dupa noi potopul....". Unde sint toti cei care adunau semnaturi, care initiau proteste, care scriau la ziare si partide? si-au vazut cumva sacii in caruta? DEOCAMDATA. Dar daca li se face drag si mai vor si al 2-lea copil? Pai anul 2004 e un an electoral, cu noua varianta a ordonantei PSD are acum de partea lui 85% din femeile care nasc in Romania + familiile lor, ele vor primi acum cel putin dublul sumei pe care ar fi primit-o dupa vechile reguli si asta pentru 2 ani! Asa ca, dupa o posibila scadere a natalitatii in 2003, in urmatorii ani va fi un BOOOOOM. Celelalte 15% din femeile care vor un copil se vor regasi cu brio in urmatorul banc(imi cer scuze pentru pudici dar A.Nastase isi permite sa faca glume nesarate in parlament de ce eu nu as putea sa-mi manifest nemultumirea?) Concurs de productivitatea a muncii! Cistiga cel care spala o camasa, maninca o piine si satisface o femeie, toate acestea in 7 minute. Primul concurent, un neamt, se apuca si spala bine camasa dupa care incepe si maninca din piine, dar cind mai avea jumatate din piine se consuma cele 7 minute. Al doilea, un rus, se apuca si infuleca piinea dupa care incepe si o fute pe rusoaica dar nu apuca sa termine rusoaica pentru ca trec cele 7 minute. Al treilea, romanul, incepe sa infulece din piine si in acelasi timp fute zravan o romanca care spala o camasa. Cistiga. Premiile se decerneaza incepind cu locul 3; fiecare participant este intrebat ce strategie a avut in timpul concursului. Fiecare raspunde ca au actionat conform traditiei si conceptiei despre viata caracteristice tarii lor: Neamtul intii munca, isi termina treaba dupa care maninca si daca mai e timp de distractie, ok, daca nu, nu. Rusul intii maninca apoi distractie si daca mai e timp de munca, mai munceste, daca nu, nu. Romanul zice ca daca nu il futi bine pe ala care munceste nu apuci sa maninci o piine!

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 15:27

Ai dreptate cu "productivitatea muncii", dar cred ca linistea din forum e datorata faptului ca se asteapta textul exact al ordonantei. Apoi sa vezi comentarii.

#3
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 16:00

Intre timp am vazut ca au mai fost discutate implicatiile politice ale noilor modificari (nu le gasisem cind m-am hotarit sa scriu) si faptul ca astia chiar ne cred fraieri. Imi pare rau ca am umplut forumul deschizind un subiect care trateaza exact aceleasi probleme dar sper sa nu ramina totul asa si sa nu obosim in a-i combate pe neavenitii care, culmea, cica ne reprezinta!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -