Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ecografie 2D sau 3D(doppler)


4 raspunsuri la acest subiect

#1
rose

rose
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 03:46

[duel]As dori sa aflu si parerea voastra la intrebarea: "Este cu mult mai eficienta eco 3D fata de cea 2D?". Pun aceasta intrebare intrucat in prezent sunt consultata de Dr. Badea Iulian care mi-a recomandat sa fac eco 2D la clinica "Sanador" intrucat spune dansul, eco 3D este mai mult de fite si nicidecum mult mai elocventa fata de cea 2D. Recunosc ca in eco 2D pe care am facut-o sunt foarte multe date caraceristice fatului. Deasemenea, v-as ruga sa-mi dati, daca stiti, cateva link-uri unde pot afla mai multe detalii referitoare la cele 2 tipuri de ecografii.

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 03:52

"Eficienta" unei ecografii cred ca depinde in foarte mare masura si de pregatirea medicului care o efectueaza, nu numai de performantele tehnice ale aparatului. Dar sunt si doctori pe acest site, care pot sa ne ofere lamuriri...

#3
rose

rose
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 03:59

OK doctorul care mi-a facut ecografia este destul de cunoscut ca fiind priceput pe domeniu, Doru Herghelegiu
quote:
Initial creeata de rose
[duel]As dori sa aflu si parerea voastra la intrebarea: "Este cu mult mai eficienta eco 3D fata de cea 2D?". Pun aceasta intrebare intrucat in prezent sunt consultata de Dr. Badea Iulian care mi-a recomandat sa fac eco 2D la clinica "Sanador" intrucat spune dansul, eco 3D este mai mult de fite si nicidecum mult mai elocventa fata de cea 2D. Recunosc ca in eco 2D pe care am facut-o sunt foarte multe date caraceristice fatului. Deasemenea, v-as ruga sa-mi dati, daca stiti, cateva link-uri unde pot afla mai multe detalii referitoare la cele 2 tipuri de ecografii.


#4
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 19:06

Eu am facut eco la ecograf Doppler cu cateva zile inainte de nastere. Avantajul e ca la asta se vad vasele de sange colorate in altceva decat alb/negru. Eu voiam neaparat sa stiu daca re sau nu cordonul in jurul gatului si de aia m-am dus. Nu-l avea atunci, dar la nastere il avea in jurul gatului. Decizia e a ta, dar nu mi s-a parut mare scofala. Nu mi-a spus prea multe in plus fata de o ecografie normala. Sarcina usoara. Cristina[flo]

#5
Ana

Ana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 19:21

Eco 3D se bazeaza de fapt pe cateva eco 2D si apoi un program pe calculator creeaza imaginea tridimensionala. Deci ca informatie eco 3D nu-ti poate oferi mai mult decat cea 2D. Singura diferenta este frumusetea ei, si anume iti vezi propiu-zis copilasul (de ex poate sa-ti roteasca imaginea fetei 3D si efectivi vezi toata fata). Deci imaginea e net superioara, dpdv medical insa e acelasi lucru. Anuca si mami http://www.desprecop...mid=167&cid=122


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -