Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre contracte.


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 28 martie 2003 - 00:19

Am telefonat la CNPAS Brasov si am intrebat ce se intampla cu contractele respective. Si cineva de acolo mi-a spus ca toate contractele de dinainte de 16 martie se anuleaza. Ultima dat in care as mai putea da banii ar fi 30 martie. Ce sa fac? Nicoleta.

#2
simsimona

simsimona

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 00:41

Eu trebuia sa platesc suma totala pentru 6 luni pana la sfarsitul lunii martie. In urma ordonantei, am aflat ca nu voi mai beneficia de indemnizatie ca urmare a asigurarii. Cineva din interior m-a sfatuit sa nu platesc si sa astept modificarea ordonantei, urmand sa achit suma daca aceasta imi va fi favorabila (eventual platesc penalizari pentru intarziere). Simona & [bibe]Tudorel

#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 00:50

Du-te la CJPAS si vei avea doua variante: 1. Te intereseaza contractul si vei face altul ca si primul dar beneficiile vor fi conform actualelor prevederi ale legii 2. Nu te mai intereseaza reluarea sau prelungirea contractului si banii achitati pana acum se vor tine cont la determinarea dreptului la pensie. Marius

#4
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 13:36

Marius, dar ce prevede legea actuala? Ca se tot schimba... Nicoleta.

#5
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 13:42

Pt. Nicoleta Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii: I. persoanele care desfãºoarã activitãþi pe bazã de contract individual de muncã ºi funcþionarii publici; II. persoanele care îºi desfãºoarã activitatea în funcþii elective sau care sunt numite în cadrul autoritãþii executive, legislative ori judecãtoreºti, pe durata mandatului, precum ºi membrii cooperatori dintr-o organizaþie a cooperaþiei meºteºugãreºti, ale cãror drepturi ºi obligaþii sunt asimilate, în condiþiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la pct. I; III. persoanele care beneficiazã de drepturi bãneºti lunare, ce se suportã din bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, în condiþiile legii, denumite în continuare ºomeri; IV. persoanele care realizeazã un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puþin 3 salarii medii brute, ºi care se aflã în una dintre situaþiile urmãtoare: a) asociat unic, asociaþi, comanditari sau acþionari; b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management; c) membri ai asociaþiei familiale; d) persoane autorizate sã desfãºoare activitãþi independente; e) persoane angajate în instituþii internaþionale, dacã nu sunt asiguraþii acestora; f) alte persoane care realizeazã venituri din activitãþi profesionale; V. persoanele care realizeazã prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel puþin 3 salarii medii brute, ºi care se regãsesc în douã sau mai multe situaþii prevãzute la pct. IV. (2) Se pot asigura în sistemul public, pe bazã de contract de asigurare socialã, în condiþiile prezentei legi, persoanele care nu se regãsesc în situaþiile prevãzute la alin. (1), cele care nu se aflã în plata unor prestaþii de asigurãri sociale în sistemul public, cele care nu se regãsesc în situaþiile de la art. 38 alin. (1) lit. b) ºi c), precum ºi cele care nu sunt asigurate în alte sisteme de asigurãri sociale, neintegrate în sistemul public. (3) Salariul mediu brut este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat ºi aprobat prin legea bugetului asigurãrilor sociale de stat. Art. II. - Pe data intrãrii în vigoare a prezentei ordonanþe de urgenþã înceteazã de drept: a) declaraþiile de asigurare depuse în baza prevederilor art. 6 alin. (2) din Legea nr. 19/2000 de cãtre persoanele prevãzute la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. f), g), h) ºi i) din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, astfel cum au fost reglementate pânã la data intrãrii în vigoare a prezentei ordonanþe de urgenþã; b) contractele de asigurare socialã încheiate de cãtre persoanele care ºi-au completat venitul asigurat pânã la plafonul prevãzut de lege, în temeiul art. 5 alin. (2) din Legea nr. 19/2000, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, astfel cum au fost reglementate pânã la data intrãrii în vigoare a prezentei ordonanþe de urgenþã.

#6
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 14:40

Hai ca ne invartim pe langa lege:clar e un lucru nu???:vechile ctr incheiate pt suplimentarea veniturilor...nu mai sunt valabile.! Mitingul era numai pt ridicarea plafonului de 4,200.000??? Cred ca pe cele mai multe le afecteaza anularea acestor contracte,nu plafonul ala!! deci....contractele ramana anulate???? daca are cineva un raspuns la asta va rog sa-mi spuna si mie! KORINA & BB STEFAN

#7
florianmg

florianmg
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 15:20

Toata tevatura aceasta cu contractele de asigurare a fost o mare inselatorie a Statului Roman (parerea mea). A fost facuta sa favorizeze anumite persoane si nu se asteptau sa ia o amploare asa mare. Toate (si aici ma refer si la sotia mea) au incheiat contractul in ideea de a primi niste bani pe perioada de 2 ani de cresterea copilului, dar contractul este de asigurare sociala suplimentara, care inseama la urma-urmei si pensie, si concediu medical si orice alta forma prevazuta in legea 19. Nu cred ca acei bani dati (si strinsi cu chiu cu vai deoarece sotiei mele i sa si desfacut contractul de munca in a 3-a luna de sarcina..) ii vom mai vedea inapoi pina la pensie... Daca credeti ca nu am dreptate va rog sa ma combateti.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -