Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Echografia de la 20-22 saptamini


7 raspunsuri la acest subiect

#1
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 23:08

Am facut si eu echografia la 20 de saptamini si tot am citit aici pe Dc ca voua v-au facut masuratori la bebe de nu stiu care etc. Aici nu- ti spun nimic pe loc, trebuie sa astepti pina te duci din nou la dr. tau careia ii parvin rezultatele (banuiesc ca asta e policy-ul lor...sa nu zica nimic pina nu verifica dr. rezultatele). Asta s-a intimplat la mine si pina saptamina viitoare cind am programare la dr., uite ca stau cu ingrijorare (cu toate ca tehniciana- sau ce era cea care mi-a facut echo- mi-a spus ca totul "pare"Ok). Nu spun nimic de frica sa nu corespunda cu ceea ce spune dr, de frica sa nu-i dai in judecata. Dar nu se gindesc la biata mamicuta care sta cu grija, mai ales ca m-am uitat pe pozici si sint 2D si nu 3D cum am auzit ca se fac mai recent. Nu prea am fost satisfacuta si mai-mai ca as cere sa ma trimita din nou la alta echo si eu sa aleg alta policlinica.Asa ca va intreb eu...ce masuratori la bebe v-au facut (stiu ca a masurat craniul, piciorusele, minutele, rinichii), ca sa nu ma duc la dr. chiar in plop si eventual sa pun si eu niste intrebari pertinente. Am vazut o data ca cineva scrisese ce masuratori i-au facut bebe si sint si eu curioasa.

#2
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 23:31

Ai dreptate, aici in US, tehnicianul care iti face pozele si masuratorile nu le si citeste. Daca nu esti multumita cu rezultatul mai poti cere unul, eu asa am facut. Poti cere o lista cu toate masuratorile facute si cu estimarea virstei copilului. La a doua eco, am cerut si poza. In legatura cu 2D sau 3D, depinde de spitalul la care ai facut. Deci daca nu-ti plac, te interesezi care spital in zona (de obicei cel specializat ptr bebi e cel mai bun) face ultrasound-ul asa cum ti-l doresti, verifici daca doctorul si asigurarea il acopera si mai faci odata. Eu eram hotarita sa platesc si din buzunar daca altfel nu se poate. Pina la urma a acoperit asigurarea. Prima oara am nimerit peste una care mi-a spus ca-i noua in US, ca aparatul e nou ptr ea, apoi a stat la telefon cu fi-sa (in timpul eco), apoi a mai sunat pe cineva sa intrebe cum se apasa pe butoane, dupa vreo ora jumate am iesit unsa toata, plina de nervi, cu dureri de spate si fara nici un fel de informatie. Inteleg frustrarea ta, pe de alta parte gindeste-te ca numai daca o singura masuratoare iese din standarde, te-ar fi sunat deja. Deci daca nu suna, totul e OK, mult succes, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#3
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 23:40

Problema e ca data trecuta cind am facut triplul test (serum AFP), cind m-am dus la dr. ea nici nu stia ca ii venisera rezultatele (m-a suparat tare chestia asta)-noroc ca au iesit negative- si ma gindesc ca poate nici acuma nu stie. Oricum, sotul meu a zis ca o sa sune sa intrebe, mai ales ca eu nu ii vazusem o minuta (poate ca nu am fost eu atenta )cu toate ca sotul meu m-a asigurat ca el le vazuse pe amindoua) si din cauza asta visez urit si sint foarte ingrijorata. Nu stiu de ce sint asa de panicoasa[bang]. E primul copilas la noi si, normal, ca toti parintii, ne dorim sa fie totul bine.

#4
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 23:48

quote:
Originally posted by iuliana
Problema e ca data trecuta cind am facut triplul test (serum AFP), cind m-am dus la dr. ea nici nu stia ca ii venisera rezultatele (m-a suparat tare chestia asta)-noroc ca au iesit negative- si ma gindesc ca poate nici acuma nu stie. Oricum, sotul meu a zis ca o sa sune sa intrebe, mai ales ca eu nu ii vazusem o minuta (poate ca nu am fost eu atenta )cu toate ca sotul meu m-a asigurat ca el le vazuse pe amindoua) si din cauza asta visez urit si sint foarte ingrijorata. Nu stiu de ce sint asa de panicoasa[bang]. E primul copilas la noi si, normal, ca toti parintii, ne dorim sa fie totul bine.
Doctorul primeste prin posta rezultatele si cu standardele laboratorului ecografic respectiv. Daca ceva era anormal, sau iesit din standarde, techniciana il alerta deja pe doctor si procedura era alta. Deci totul e bine stai linistita. In privinta mea, n-am vazut prea bine nimic, decit cum bebe isi rotea o minutza a salut. Atit mi-a ramas in cap. Stiu ca-i greu, dar incearca sa nu te ingrijorezi, mai ai ceva timp inainte pina il vei vedea in bratele tale sanatos si voinic, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#5
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 01:59

Eu chiar azi am facut eco(23 sapt) si doctorul Herghelegiu de la Sanador ne-a explicat toate masuratorile, pt ce saptamana corespund, cat cantareste bb, ce sex are (ne-a zis ca e fetita si ne-a si aratat pe ecran asta). A masurat toate organele, bataile inimii, cerebelul, talamusul etc...si ne-a aratat pe un grafic cum bb se incadreaza in normal si totul e OK. Era tare haioasa pt ca avea gurita deschisa si tot inghitea lichid amniotic. Avem si pe video imortalizat momentul. Maine doamna dr. cand se va uita pe rezultat nu-mi va mai spune nimic. Doar de-asta am dat 1200000 lei la Sanador, ca sa ne si interpreteze rezultatele .Ideea este ca la noi cam cat dai, cam atat primesti. Am fost si eu la policlinica si de 70000lei i-am vazut doar coloana vertebrala si mi-a zis ca e baiat... Sac, ca e fata!

#6
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 02:31

Eu am fost la eco morfologica si cel care mi-o facea chiar mi-a spus totul, am urmarit impreuna pe bebe de sus si pana jos, si mi-a dat si vreo 6-7 poze cu el.. mi-a spus si sexul, a fost de treaba, chiar mai de treaba decat doctorul meu. Din punctul asta de vedere am fost multumita. Dar si eu m-am izbit de seninatatea doctorului, care la fiecare vizita imi spunea "totul e OK, ne vedem data viitoare"[bang]. Pana la sfarsit capatasem ceva curaj si intrebam ce ma durea.. Daca nu esti multumita, ori schimba doctorul, ori nu pleca pana nu-ti raspunde... Succes, si nu te mai stresa cu ganduri rele.. aici se tem tare rau de pacient[:D](poate de aia nu spun mare lucru, sa nu-i intorci vorbele) ca poti sa-i dai in judecata daca nu-ti zic ca bebe ar putea avea ceva... Deci pana la urma ajungem tot la proverbul "no news is good news"(sau asa ceva[zid])

#7
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 16:50

Daca te duci cu intrebarile exacte la medic cred ca ar trebui sa-ti raspunda (BPD, HC, AC, FP si ce mai vrei tu..)

#8
bAly

bAly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 386 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 19:01

Iuliana, stai linistita ca daca era ceva suspicios, tehniciana respectiva ar fi chemat dr si ti-ar fi spus. La noi asa s-a intimplat. AlinaB si Andreea


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -