Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DESHIDROZA


2 raspunsuri la acest subiect

#1
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 12:16

Stie cineva ceva despre deshidroza?Am dat cautare pe web si nu am gasit nimic.Daca v-ati confruntat cu aceasta problema as vrea sa-mi dati cateva amanunte legate de tratament. dori

#2
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 13:10

? Ce am gasit eu din Formula As , sper sa iti fie de ajutor: "Sufar de deshidroza? (Raspuns pentru CARMEN ROMANOF - Toronto, Canada, F. AS nr. 500) In urma cu 15 ani, nepoata mea a suferit de aceeasi boala. Exact ca si la dvs., carnea de la degete i se exfolia, i se mancasera unghiile la radacina. O buna prietena de-a mea mi-a aratat o planta numita rostopasca (calcea mare, iarba voinicului sau nigelarita) si mi-a spus ca aceasta este regina plantelor medicinale, explicandu-mi cum sa o folosesc. Planta este foarte buna in stare cruda, in luna mai, cand infloreste. Se ia o mana de rostopasca, se piseaza intr-o piulita de lemn si cu aceasta compozitie se ung degetele de cateva ori pe zi. Dupa ungere, timp de doua ore, degetele nu trebuie bagate in lichide, nu se uda absolut deloc. Tratamentul se face alternativ: o zi se ung degetele cu suc de rostopasca, a doua zi se tin in ceai de rostopasca (o lingura de planta uscata la 200 ml apa fiarta - se lasa la infuzat 30 de minute), timp de 15-20 de minute. Cand se scot din vasul cu ceai, mainile nu se sterg, ci se lasa sa se usuce. Procedeul se repeta de trei-patru ori pe zi si se continua pana la vindecare. In timpul tratamentului nu se baga mainile in solutii cu detergent, otet, apa sarata. La treburile casnice folositi manusi. Este foarte bine sa tineti si un regim alimentar: mancati multe legume si zarzavaturi proaspete, paine neagra, unt de casa, evitati prajelile si grasimile animale. La fiecare doua-trei zile tineti mainile timp de o ora in tarate de grau inmuiate in apa calduta, apoi in vin de casa, timp de 30 de minute. Nu folositi nici un fel de crema de maini sau unguente. Dupa trei saptamani, urmand aceste indicatii, nepoata mea s-a vindecat. Alt caz rezolvat a fost cel al cumnatei mele. In cinci ani a fost internata la mai multe spitale, cu probleme dermatologice. Avea carne vie, de la degete pana spre coate. De rusine, se ferea sa ia masa cu cineva. In numai doua saptamani, s-a vindecat cu aceeasi reteta. O alta metoda am invatat-o de la bunica mea, care era o bulgaroaica vestita pentru tratamentele ei cu plante medicinale si alte preparate. Primavara, serpii isi schimba pielea. Cautati prin vii, unde acestia stau de obicei. Gasiti o piele de sarpe, pisati-o marunt (ca o faina) si amestecati-o cu unt de casa pana devine o crema. Ungeti locul afectat (rani, eczeme, bube de tot felul). Vindecarea este garantata! Va doresc insanatosire grabnica! ELEONORA OPREA - str. Luceafarului nr. 2, bl. A4, sc. A, ap. 19, Ramnicu-Valcea, jud. Valcea " Sanatate Petruta & bb Mihai [mamica]

#3
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 14:08

Multumesc Petruta,am gasit si eu articolul din Formula As care nu m-a lamurit prea clar;eu doream sa vad daca sunt persoane care au avut asa ceva si cum s-au tratat.Medicii care activeaza pe site poate au un raspuns si pentru mine.Multumiri anticipate. dori


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -