Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Retete de post


293 raspunsuri la acest subiect

#41
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 00:24

quote:
Originally posted by dana d
Camelia ti-am vazut fetitele, sunt superbe, esti o mama fericita si implinita.Sa-ti traiasca sa fie sanatoase si sa te faca mandra de ele. Cred ca ai avut de"tras" ceva cu ele datorita faptului ca s-au nascut asa mici. Eu am acum 32 saptamani de sarcina dar bebica mea, una fiind, are peste 2 kg, deci ar putea sa iasa si sa traiasca bine mersi, as scapa si eu de povara... Glumesc, sa stea acolo inca o luna si jumatate, sa se faca de 4kg... ca e mai usor cu ea in burta decat cu ea urland in patut, stiu asta de la prima sarcina. In legatura cu postul, eu nu prea tin dar ma simt tare vinovata si pacatoasa, admir pe cine poate tine chiar tot postul (mama mea, sora si cumnatul meu). Nici in jurul meu (ma refer la prietene, cunostinte, nu familia) nu e multa lume care se sinchiseste macar ca suntem in post.Cu atatea retete nici nu e greu, dar eu am neaparata nevoie de lapte (imi gasesc scuze). Sanatate, post usor, Dana si Alexa!
mersi frumos, sarcina usoara in continuare si nastere la fel Toate bune!

#42
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 23:49

Salata de ciuperci 1 kg ciuperci albe (champinion), 2-3 foi de dafin, sare, piper, untdelemn, suc de lamaie, 1 catel de usturoi, patrunjel verde. Se pun 1,5 l apa la fiert, cu foile de dafin si sarea. Intre timp, se curata ciupercile de picioruse, se spala si daca sunt mari se taie in doua. Cand fierbe apa, se baga ciupercile si se lasa sa clocoteasca, pana ce se inmoaie. Se strecoara si se aseaza intr-un castron. - Separat, se amesteca untdelemnul cu sucul de lamaie, sarea, piperul si usturoiul dat pe razatoarea mica, pana se obtine o emulsie. Se toarna peste ciuperci (se poate lungi cu putina apa in care au fiert ciupercile) cat sunt inca fierbinti si se lasa o ora sa se patrunda bine. Cand se servesc, se presara pe ele patrunjel tocat. cind nu e post eu servesc aceasta salata la friptura.

#43
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 01:26

Eu va recomand cartea de bucate a Garoafei Coman presbitera, intitulata "Mancaruri si dulciuri de post". Insa cele mai interesante retete mi se par cele probate deja, nu culese din diferite surse. Parerea mea[cheers] Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

#44
Cretoiu A.

Cretoiu A.
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 03:23

E trecut de 1 noaptea si eu salivez citind bunataturile descrise mai sus.Bravo voua gospodinelor! Si eu stiu din sursa sigura(am intrebat cind aveam 3 luni de sarcina un vicar al episcopului)ca gravidele si mamele care alapteaza, bolnavii si batrinii peste 75 ani sunt scutiti de post alimentar(de cel "sufletesc"- rugaciuni, liniste si mers la biserica, impartasit etc...nu prea) O idee - la sosul de spaghete eu mai adaug o mina de stafide si citeodata cubulete de soia- manici de-ti crapa burta. Pofta buna! ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!

#45
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 26 martie 2003 - 13:12

o reteta pe cre o fac si in zilele cind nu este post. vinete cu mozzarella la cuptor 500 g vinete 1/8 ulei(cu ulei de masline e mai bun) 2 linguri zeama de lamîie 500 g rosii 300 g mozzarella 1 lingura basilikum(tocat fin) sare,piper si boia cîteva frunzulite de basilikum(busuioc) Vinetele de spala se taie felii de aprox. 1 cm groase(cine vrea poate curata coaja,eu o las) le sarati putin.uleiul la încins,prajiti vinetele pe ambele parti foarte bine.Cum se prajesc le scoateti si le puneti pe hîrtie de bucatarie sa traga grasimea.Le asezati frumos într-o tava si le stropiti cu zeama de lamîie.Rosiile si mozzarella le taiati atîtea felii ca si vinetele.Rosiile le puneti peste vinete ,sarati si piperati dupa gust si presarati basilikum deasupra,cu feliile de mozzarella acoperiti,puneti la cuptor si lasati la copt ,pîna brînza se topeste bine.Scoate-ti afara presarati cu boiaua si ornati cu frunzulite de basilikum.

#46
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 13 aprilie 2003 - 17:40

Vinete umplute Se taie vanata in doua, se scobeste de miez. Pentru fiecare jumatate de vanata se toaca marunt: 1 rosie, 1 ceapa, cativa catei de usturoi, 1/2 ardei, ciupercute si miezul vinetei respective. Aceste ingrediente se calesc putin in ulei , se sareaza, se pipereaza, se pun in jumatatile de vanata si se aseaza vinetele in tava , se asezoneaza cu putin ulei si vegeta si se pune apa pana la jumatatea vinetei. Se baga la cuptor la foc mic si se servesc calde sau reci. In perioada in care nu se tine post se pot servi cu smantana, aceasta se pune pe vanata cand se serveste, nu inainte. @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe], 9 luni

#47
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 13 aprilie 2003 - 19:46

Zacusca rapida Patru ardei grasi(2verzi, unul rosu, unul galben) se taie felii foarte subtiri si se pun la prajit in tigaie cu ulei.Se lasa sa se prajeasca pina sint moi .Patru cepe mari se taie solzisori iar trei morcovi se dau prin razatoarea mijlocie.Se amesteca si se pun la prajit in ulei in alta tigaie decit cea in care sint ardeii.Cind ceapa e prajita se adauga peste ardei si se pune o sticla de suc de rosii de un litru.Se lasa la fiert pina se ingroasa si se adauga sare si piper.Este foarte buna calda peste cartofi copti cit si rece cu masline si piine prajita.Sper ca am fost explicita. Pofta buna! Joanna

#48
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 15:26

initial postat de anamaria Ghiveci calugaresc: pui intr-o cratita 1-2 cepe si 3-4 cateti de usturoi, tocate marunt - le calesti in putin ulei+ apa; apoi mai pui cativa morcovi taiati rondele si mai lasi sa fiarba, mai tarziu cartofi taiati cuburi mai mari, 1 conserva de fasole verde, cateva masline si 2-3 castraveti acrii taiati si ei cubulete, sare, piper, foi de dafin... La sfarsit putin suc de rosii, daca-ti place si o lingurita de zahar! Iese foaarte gustos, si nici nu se face prea greu!

#49
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 15:29

initial postat de alma pilaf cu ciuperci (si nu numai): Calesti 1-2 cepe, un morcov, o cutie ciuperci. Dupa ce s-au fiert, pui orezul (1 cana si jumatate - depinde si de vasul in care faci) curatat si spalat, adaugi condimente (vegeta, piper), 2 rosii decojite si date pe razatoare (sau 2-3 linguri de bulion) si dai la cuptor. Optional poti pune si ardei gras sau verdeata (mie nu-mi place). Mai adaugi din cand in cand apa, sa nu iasa pilaful foarte tare. Se serveste cald sau rece

#50
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 15:54

initial creeat de DanaRosu tort de post Ingredinte: 1 cana apa minerala, o cana zahar,1 lingura bicarbonat de sodiu stins cu zeama de lamiie, 1 cana nuca macinata, 1 pumn nuci taiate, 3 lingurite dulceata de visine, 100 ml ulei, putina scortisoara, 2 cani faina, 1 lingura cacao Mod de preparare Se amesteca ingredientele si compozitia rezultata se pune intr-o tava de cuptor unsa cu ulei. Se coace la foc potrivit. In loc de nuca macinata, se poate pune si nuca de cocos iar in loc de visine, stafide. Maglavaitzul rezultat din igredientele de mai sus l-am turnat intr-o cratitza tapetata cu folie din aluminiu (bei, videtz ca io nu va dau aici retzeta, va pove cum facui io, asa ca mai suporta improvizatii) si unsa cu margarina... Se da la cuptor si tre sa stea ceva mai mult, nu jtiu exact cit, dar oricum io mi-am ros unghiile pe linga aragaz, tot asteptind sa fie gata... Cind blatul e aproape copt, se inteapa alocuri cu o furculitza si se toarna glazura fierbinte, preparata din 3-4 lingri cu virf zahar tos, 1 lingura cacao, 2 linguri apa minerala si o lingurita ulei... Se lasa blatul sa se raceasca complet si se taie in doo... Crema: O cutie 0,5 l frisca vegetala (io folosesc Hulala dar exista multe alte specii), o cana nuci prajite si sfarimate (deci nu macinate, nu tocate din cutit, sfarimate pe tocator cu ala de intins aluatu sau cu altceva asemenator), dulceata de visine, o glazura facuta ca cea de mai sus, numai ca nu se foloseste fierbinte, ci doar caldutza.... Frisca se bate cu mixerul pina ce se ingroasa, dar sa nu fie inca spumoasa ca pentru ornat, jumatate din cantitate sa da deoparte iar in cantitatea ramasa se toarna glazura caldutza, nuca sfarimata, 4-5 linguri dulceatza de visine, se amesteca bine pina se dizolva glazura si se coloreaza crema si se pune intre cele doo blaturi. Frisca ramasa se bate in continuare pina se intareste si se spritzeaza pe tort... Iese o minune... dupa ce-l imbracati cu frisca lasati-l o ora in bucatarie iar apoi mai dati-l o ora la frigider...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -