Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Retete de post


293 raspunsuri la acest subiect

#261
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 21:16

quote:
Originally posted by jersey3681
Imi puteti trimite si mie cartea ? rsteljic@gmail.com Multumesc
Ti-am trimis cartea [flo] "Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#262
itzy-bitzy

itzy-bitzy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 21 mai 2006 - 12:28

Buna fetelor, as vrea si eu cartea lui Radu Anton Roman daca se poate. Am ceva de gatit diseara si tare mi-ar placea sa o studiez un pic...

Pupici

Itzy-Bitzy
[gravi] 21 sapt
POZE

#263
delutza

delutza
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 14:36

As dori si eu cartea lui Radu Anton Roman.Adresa mea este delia_chris_raluica@yahoo.com Va multumesc,si abea astept sa o rasfoiesc. dinu

#264
delutza

delutza
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 14:37

Adresa este delia_chris_raluca@yahoo.com In prima adresa s-a strecurat o mica gresala. dinu

#265
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:12

buna ziua fetelor...vreau si eu cartea lui radu anton roman, daca se poate... marin_a_i@yahoo.com [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#266
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:13

Clatite de post Ingrediente: 100g faina, 100ml sifon, 50ml ulei, 25g zahar, sare Instructiuni: 1 ) Intr-un vas punem faina si adaugam treptat apa, ca sa nu se formeze cocoloase, incorporam uleiul, zaharul si sarea. 2 ) Turnam din compozitie cu un polonic intr-o tigaie bine incinsa si unsa cu ulei si rotim ca sa se intinda uniform in toata tigaia. 3 ) Procedam la fel, pana terminam toata compozitia. 4 ) Dupa ce le-am terminat, intindem putina dulceata sau marmelada, apoi le rulam. Pot fi umplute si ca aperitiv cu varza, urzici, spanac etc. La clatitele de post, lipsa oului face ca foaia sa se rupa usor. De aceea, se fac putin mai groase. [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#267
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:15

Cornulete cu nuca Ingrediente: 1 pachet margarina, 1 cana nuci macinate, faina cu praf de copt, sare, zahar pudra. Daca folosim faina obisnuita, trebuie sa adaugam 1 praf de copt stins cu o lingura cu zeama de lamaie. Instructiuni: 1 ) Amestecam margarina cu nucile (este bine sa fie putin prajite inainte sa le macinam), punem un varf de sare si adaugam treptat faina cernuta, pana obtinem un aluat tare si omogen. 2 ) Intindem o foaie nu prea groasa, pe care o taiem in patrate cu latura de circa 5 cm, pe care le rulam, pentru a forma cornuletele. 3 ) Asezam cornuletele intr-o tava unsa si tapetata cu faina, sau cu hartie pentru copt. 4 ) Le coacem la un foc potrivit. 5 ) Dupa ce s-au copt, fierbinti trebuie sa le tavalim in zahar pudra. [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#268
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:16

Cornulete fragede Ingrediente: 1 pachet margarina, faina cu praf de copt, sare, zahar pudra, nuci sau rahat pentru umplutura. Daca folosim faina obisnuita, trebuie sa adaugam 1 praf de copt stins cu o lingura cu zeama de lamaie. Instructiuni: 1 ) Amestecam margarina cu un varf de sare si adaugam treptat faina cernuta, pana obtinem un aluat tare si omogen. 2 ) Intindem o foaie nu prea groasa, pe care o taiem in patrate cu latura de circa 5 cm. Pe fiecare bucata de aluat, punem nuca pisata amestecata cu zahar pudra sau o bucata mica de rahat, apoi rulam aluatul, pentru a forma cornuletele. In nuca putem pune si praf de scortisoara. 3 ) Asezam cornuletele intr-o tava unsa si tapetata cu faina, sau cu hartie pentru copt. 4 ) Le coacem la un foc potrivit. 5 ) Dupa ce s-au copt, fierbinti trebuie sa le tavalim in zahar pudra [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#269
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:17

Covrigei cu amoniac Ingrediente: 2 cesti ulei, 1 ceasca zahar, 3/4 ceasca suc de portocale, 1/2 ceasca coniac (optional), 1 lingurita scortisoara, 1 lingurita cuisoare, 2 lingurite amoniac stins cu suc de portocale, 5 linguri gris, 1 kg faina. Instructiuni: 1) Se amesteca uleiul cu zaharul, se adauga scortisoara, cuisoarele, sucul de portocale in care s-a dizolvat amoniacul, coniacul, grisul si la sfarsit faina. 2) Se framanta bine. Aluatul obtinut trebuie sa fie moale. 3) Se modeleaza covrigeii rotunzi si se presara cu susan. 4) Se coc la un foc potrivit 30-40 minute. [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#270
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 01 august 2006 - 21:19

Covrigei cu coniac Ingrediente: 1 pahar cu ulei, 1 pahar zahar, zeama de la o lamaie, 1/2 pahar de coniac, 1 lingura bicarbonat, faina cat cuprinde. Instructiuni: 1) Se dizolva zaharul in apa, se adauga uleiul, bicarbonatul stins cu zeama de lamaie. 2) Adaugam faina cernuta si framantam bine.Aluatul nu trebuie sa fie tare. 3) Se modeleaza covrigeii si-i presaram cu mac, susan sau sare. 4) Se coc la un cuptor bine incins. [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -