Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca...


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 08 martie 2003 - 23:49

DACA... De poti fi calm cand toti se pierd cu firea In jurul tau si spun ca-i vina ta; De crezi in tine chiar cand omenirea Nu crede, dar s-o crezi ar vrea; Daca de asteptare nu ostenesti nicicand, Nici de minciuna goala nu-ti clatini gandul drept; Daca privit cu ura, nu te razbuni urand Si totusi nu-ti pui masca de sfant sau de-ntelept; Daca astepti dar nu cu sufletul la gura Si nu dezminti minciuni mintind, ci drept; De nu raspunzi la ura tot cu ura Dar nici prea bun sa pari nici prea-ntelept; Sau cand hulit de oameni, tu nu cu razbunare Sa vrei a le raspunde, dar nici cu rugaminti; De poti visa dar nu-ti faci visul astru; De poti gandi, dar nu-ti faci gandul tel; De poti sa nu cazi prada disperarii, Succesul si dezastrul privindu-le la fel; De rabzi s-auzi cuvantul candva rostit de tine Rastalmacit de oameni, murdar si prefacut; De rabzi vazandu-ti idealul distrus si din nimic Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut; De poti risca pe-o carte intreaga ta avere Si tot ce-ai strans o viata sa pierzi intr-un minut Si-atunci fara a scoate o vorba de durere Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput; De poti ramane tu in marea gloata Cu regi tot tu, dar nu strain de ea; Dusman, om drag, rani sa nu te poata; De toti sa-ti pese dar de nimeni prea; De poti prin clipa cea neiertatoare Sa treci si s-o intreci gonind mereu, Vei fi pe-ntreg Pamantul deplin stapanitor Si mai presus de toate, copilul meu, un OM. "
(Rudyard Kipling)
@+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (8 luni... miine!)

#2
Guest710_871

Guest710_871
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 martie 2003 - 05:46

Mi-a facut placere sa-mi reamintesc poezia... Si pentru ca miine bebelusa ta implineste 8 luni ii urez sa creasca mare si frumoasa si sanatoasa si sa va bucurati de ea !![flo][flo][flo] Amalia

#3
Salmida

Salmida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 09 martie 2003 - 12:33

[hia] Ufff! [bang] A treia oarä cand incerc sä vä trimit si eu aceastä poezioarä primitä, dar färä autor. [:(] Nu am reusit sä il identific! [:I] Voi? Învatã de la toate Învatã de la apã sã ai statornic drum, Învatã de la flãcãri cã toate-s numai scrum, Învatã de la umbrã sã taci si sã veghezi, Învatã de la piatrã cum neclintit sã crezi, Învatã de la Soare cum luminat s-apui, Învatã de la vântul ce-adie pe poteci, Cum trebuie prin viatã de linistit sã treci, Învatã de la vierme cã nimeni nu-i uitat, Învatã de la nufãr sã fii mereu curat, Învatã de la flãcãri ce-avem de ars în noi, Si-nvatã de la apã sã nu dai înapoi. Învatã de la umbrã sã fii smerit ca ea, Învatã de la stâncã sã-nduri furtuna grea, Învatã de la Soare lumina s-o cunosti, Învatã de la stele cã ceru-i numai osti, Învatã de la greieri, când singur esti, sã cânti, Învatã de la Lunã sã nu te înspãimânti, Învatã sã fii vultur când umerii ti-s grei Si du-te la furnicã sã vezi povara ei, Învatã de la floare sã fii gingas ca ea, Învatã de la oaie sã ai blândetea sa, Învatã de la pãsãri sã fii mai mult în zbor, Si-nvatã de la toate cã totu-i trecãtor. Ia seama fiu al jertfei, prin lumea care treci, Sã-nveti din tot ce piere cum sã trãiesti în veci! Pupicuri! [pup][:X][pup][:X][pup] Adia Knocked down, but never knocked out!

#4
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 21:20

quote:
Originally posted by Salmida
[hia] Ufff! [bang] A treia oarä cand incerc sä vä trimit si eu aceastä poezioarä primitä, dar färä autor. [:(] Nu am reusit sä il identific! [:I] Voi? Învatã de la toate
Draga Adia, Nu te necaji ca nu ai identificat autorul! Din cite stiu eu, nici nu prea aveai cum, ca e ilustrul anonim. Poemul "Invata de la toate" este un fel de "Miorita" al liricii populare norvegiene. Genial, nu? Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#5
Salmida

Salmida

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 12 martie 2003 - 04:11

Multumiri, Dana! [flo] Si nu pot sä nu spun ce mi-a trecut acum prin cap: am primit aceastä poezie inainte de a sti cä voi ajunge pe meleagurile nordice ale continentului. [il][cool][8**] Mä simt tare bine acum cä am aflat ... Incä o datä un mersik si un pupic pentru Dana si iubirea ei [pup] de la Adia Knocked down, but never knocked out!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -