Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poezii noi


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 17:21

Dragele mele, Sper sa va faca placere si vi le "daruiesc" voua de "Ziua mamei"[flo] LICURICIUL Cam la vreme de hotar Intre zi si noapte, S-a oprit un mic hoinar Pe un crin muiat in lapte, Si tot scapara amnarul Sa-si aprinda felinarul. ALBINUTA Cand m-am dus la gradinita, M-a muscat o albinita. Minti, minti, Ca albina n-are dinti. Are un ac mititel, Cand te-nteapa, Mori de el. PRIMAVARA Astazi omul de zapada, Are frunte-ngandurata. Ca o raza aurie I-a ciupit din palarie, Si la cativa pasi de el, S-a trezit un ghiocel. CATI CA VOI Sus pe gardul dinspre vie O gaina cenusie Si-un cocos impintenat S-au suit si stau la sfat. - Ia te uita, ma rog tie Cat de sus m-am inaltat! Si de-odata, cu glas tare, Incepura amandoi, Sa cotcodaceasca-n soare: Nimeni nu mai e ca noi! TOAMNA Toamna e de roade plina, S-au copt fructele-n gradina. Mere rumene, frumoase, Pere galbene, zemoase, Struguri aurii in vii Prune mari si brumarii. In camara le vom pune Caci la iarna vor fi bune. CE SA FAC? Intr-o noapte instelata Am scos luna din galeata. N-a trecut o saptamana, Si am scos-o din fantana. Iar acuma ce sa fac? Luna a cazut in lac. Lacul e adanc de tot Si eu nu stiu sa inot. PAPUSICA Papusica din vitrina, Iesi afara, la lumina. Sa te vada trecatorii Ce frumosi-ti sunt ochisorii. ARICIUL Un arici cu ochii mici Si cu bot catifelat, Langa gard s-a tupilat Suparat ca l-a plouat. LA BUNICI In vacanta la bunici Vin si cei sapte pitici. De la ei invat usor, Alfabetul cartilor. Alba ca Zapada are Ca si ei, multa rabdare, Sa-mi arate pe-ndelete O multime de secrete. Acum stiu ce spune vantul, Ce-I raspunde-n somn pamantul, Inteleg si eu acum Soapta frunzei de pe drum, Trilul pasarii de noapte Si aroma ghindei coapte. Si mai stiu ca adca esti La bunici, parca traiesti Intr-o carte de povesti. RANDUNICA Uite, uite, vezi aici Cuibul unei randunici? Iar in cuib, cinci oua mici, Vor iesi cinci pui voinici, Si-n curand vom auzi Cip-cirip in zori de zi. IEPURASUL Iepurasul meu iubit, Ci-n te-ntrece la fugit? Ai labute mititele, Ochisori doua margele, Mustacioare la gurita Si un petic de codita. PISICUTA Pisicuta noastra hoata, A facut o boroboata. In camara a intrat Pe furis, si a luat O bucata de friptura. Mama nu stia ca fura. Daca o mai prinde-odata, Vai de blana ei vargata! MAMA M-a crescut mama in poala De la leagan pan’ la scoala. Zile-ntregi si nopti de-a randul Mi-a vegheat somnul si gandul. M-a-nvatat sa ganguresc, Sa zic mama, sa zambesc. M-anvatat apoi prin casa Primii pasi pana la masa. M-a-nvatat sa nu m-alint M-a invatat sa nu mint, Sa nu stiu ce este frica, Toate m-a-nvatat mamica. Mama buna, mama draga, Te-oi iubi o viata-ntreaga Pentru tot ce ai facut, Pentru ca tu m-ai crescut! GAINUSA O gainusa scurma locul Si inghite boabe fel de fel Iar dupa pranz isi sterge ciocul C-o frunza-n loc de servetel. PERIUTA Dintii veseli si curati Seamana ca niste frati. Bucuroasa periuta Se da huta, huta, huta. Dansa nu stie de gluma Freaca pana face spuma. Si de-acuma pe Ionel, Dintii nu-I mai dor de fel. MAMA De dragul tau pamantul De ghiocei e plin Si vin cocori din zare Si cerul e senin. Si-ntaiul fir de iarba A rasarit in prag Si-nmugureste pomul Sa-ti fie tie drag. Invata-ma ce-I bine Fereste-ma de rau, Iar eu voi creste, vrednic si bun De dragul tau! RATA Rata, rata, ratisoara Ce te plimbi pe ulicioara? Cu papucii galbiori Lipa, lipa, pe carari? Mac, mac, mac, Vreau sa fac un ousor, Pentru tine, puisor! MIAUNICA Miaunica-I o pisica Mica, mica, mititica Cu mustatile de nea Si cu bot de catifea. Paru-I negru, matasos, Subtirel e si lucios. Si-n picioare e-ncaltata Cu ghetute moi de vata. Astea-s ghete, sau pernute? Sta cu cele cinci gherute, Si cum vede-un soricel, Tipa, tipa, dupa el. PEDEAPSA MATZEI I-auzi draga mea papusa, Zgarie matza la usa. Dar eu nu-I deschid deloc Ca sunt suparata foc! A furat iar ca o hoata, Un intreg picior de rata. Si-apoi, dupa ce I-a ros, Toata carnea de pe os, A dus osul binisor, In cotetul lui Azor. Ca pe el sa-l banuim Si sa nu il mai iubim. Si acum n-o bat, n-o cert, Dar nu vreau deloc s-o iert. Desi inca o iubesc, Trebuie s-o pedepsesc. C-a fost rea si mincinoasa Si n-o las sa intre-n casa. DE 8 MARTIE O sa-I cos maicutei mele Pe camasa doua stele Si-o sa strang de ziua ei Cei mai frumosi ghiocei. Vantul o sa-I dea in zbor De la mine-un martisor Dar pupicul meu prefer, Sa nu-l dau prin mesager. URSULETUL Ursuletul meu nu stie, Nici macar o poezie. Dar eu stiu cate poftesti Ti le spun, daca doresti. Ursu-I tare mititel. Invat eu si pentru el. FETITA SI PAPUSA Fiecare pui, Are mama lui. Si eu tot asa Am mamica mea. Am o papusica Uite-asa de mica. O-ngrijesc mereu Ca-I sunt mama eu. PAPUSICA Papusica asta mica, Mama stie doar sa zica. Cand se scoala dimineata, Nici macar nu-si spala fata. Nici nu doarme, se preface, Si nici patul nu si-l face. Cand vin de la gradinita, Are-o pata pe rochita. Florile nu le-a udat, Nu m-ajuta la spalat, Si nici la cumparaturi, Ce urate-apucaturi! Papusica asta rea, Nu mai e fetita mea! DOI PRIETENI Am doi vechi prieteni Si-I iubesc la fel. Ei sunt Azorica Si cu Motanel. Sunt baieti de treaba Si foarte cuminti. Numai cand discuta Scot ghiare si dinti. Sa vezi harmalaie, Miau, miau si ham-ham Iar eu ca arbitru, Multe griji mai am. MAMA Nu-I copil in lumea-ntreaga Care astfel sa nu spuna: “Mama mea e cea mai buna, Mama mea e cea mai draga” Spun la fel iedul, mierlita, Orice pui ce vietuieste Si cu-atat mai mult fireste Spun baiatul si fetita. Spun si eu maicutei mele Si voi spune totdeauna: “Mama, tu esti numai una, Cum sunt soarele si luna”. SCRISOARE CATRE MAMA Vezi mamica mea cea buna Tare multe-as vrea sa-ti scriu Dar sunt mica si nu stiu. Pentru mine, blandul soare, Iti trimite o scrisoare. Caci pe foaia din caiet Uite, a coborat incet. Un miez galben si fierbinte Stiu sa desenez cuminte, Fara sa ma iscalesc, Soare-nseamna: “te iubesc”. FLOARE PENTRU MAMA Alb cu rosu fac o floare Cea mai mandra dintre flori. Azi o prind la pieptul mamei Mandra floare-un martisor. Fii mamica sanatoasa Ca frumoasa esti mereu Langa inima ta buna Poarta martisorul meu. PAPUSA Am o casa mititica Si in casa-o papusica. Eu m-as bucura de ea Daca m-ar si asculta. Harnica-I doar la mancare Si la joc si la plimbare Inca nu stie ca-n viata Se munceste si se-nvata. POMISORUL MEU Am sadit un pomisor Singur in ograda Toti vecinii au venit Langa gard sa-l vada. Azi am fost din nou sa-l vad Tiiiii, ce bucurie Pomisorul meu plapand Are flori… o mie. E ZIUA TA E ziua ta maicuta, Te-asteapta flori pe masa Si-un dar micut te-asteapta Cand ai sa vii acasa. Am sa-ti sarut obrajii La piept cand ma vei tine Si mainile ce nu au Odihna pentru tine. IEPURASUL Iepurasul meu de plus, Tare-I necajit, ca uite A-mplinit un an acusi Si nu are nici un dinte. PRIMAVARA Primavara a venit Cu alai de flori albastre Si cu cerul insorit Pe meleagurile noastre. Hai copile pe campii Sa fugim, sa prindem fluturi, Galbenelor papadii Palaria sa le-o scuturi. GHIOCELUL Ghiocel, ghiocel, Crud, suav si subtirel, Scoate capul din zapada Soarele sa mi te vada. Si ma iarta ca-ti ating Clopotelul de argint Si ma iarta ca te rup Mamei mele sa te duc. Sa se bucure si ea Luminand cand te-o vedea. PISICA Miorlaila. Pisiscuta, Tare-I trista saracuta. Ce-I cu ea de-o saptamana? N-are nici un ghem de lana Sa-l arunce si sa-l dea dura, dura pe podea. BRADULET Bradulet plin de culori Si de daruri multe Ai venit aici la noi, De pe varf de munte. Bradulet cu strai de nea Si stelute-o mie Tu in fiecare an Ne-aduci bucurie. CIOCANITOAREA Cioc, cioc, cioc si iara cioc Bate-n nuc din loc in loc. “Nucule cu frunza deasa Sigur stiu ca esti acasa, Usa daca mi-o deschizi, Eu te curat de omizi”. DEGETELE Cum stau laolalta Frunzele pe ram La fiecare mana Cinci degete am. Cinci frati buni, ai spune Dar ce curios… Unul e mai mare Altul e mai gros. Sau e mai subtire, Sau mai mititel, Dupa cum se vede Ele nu-s la fel. Degetele insa Toate la un loc Imi ajuta mie Zilnic sa ma joc. SOSESTE PRIMAVARA Soseste primavara Cu muguri si cu flori Cu siruri lungi de berze Si carduri de cocori. Soseste primavara Si-aduce-n poala ei Atatea viorele Si-atatia ghiocei. ZILELE SAPTAMANII De la unu-ncepi s-aduni Prima zi se cheama LUNI Unu si cu unu-s frati Cea de-a doua zi e MARTI Trei broscute salta-n cercuri Stii c-a treia zi e MIERCURI Patru greierasi vioi Canta pa-n se face JOI Cucu-nvata-a numara Ziua-a cincea-I VINEREA Cocostarcu-n apa sta Ziua-a sasea-I SAMBATA Iar furnica harnica Gateste DUMINICA Zilele le stiti pe toate Dar sa-mi spuneti cate-s: SAPTE CANTECUL MAINILOR Doua maini am mititele Stiu sa coasa si sa spele Ele matura prin casa Ele-aduc painea la masa Ele deseneaza aici Iepuri, gaze, flori, arici Si cuprind ca doua flori Ai maicutei obrajori. PAPUSA VREA LA SCOALA Pe papusa, ce sa mint Tare-mi place s-o alint. N-are astampar draga mea, Ce fac eu, face si ea. Smiorcaie doar cand se scoala: - Vreau si eu sa merg la scoala! Cum s-o iau? Pan’ o mai creste Doar la cresa mi-o primeste. CE AM! Am un nas pe obraz, UNU Ochi am doi, ca si voi UNU, DOI Am trei nasturi la hainuta UNU, DOI, TREI Am si patru buzunare Mi-a cusut mama o floare UNU, DOI, TREI, PATRU Si mai am cinci degetele Parca sunt lumanarele UNU, DOI, TREI, PATRU, CINCI SIMTURILE Eu cu ochii dragi copii Vad papusi si jucarii Cu urechile oricand Aud fiece cuvant Limba si cu cerul gurii Imi spun gustul prajiturii Degetele-mi spun si ele De sunt moi chiflele mele Iar cu nasu-adeseori Sorb parfumul tot din flori. MOS MARTIN Cu cojocul lui cel gros Mormaind morocanos Umbla mosul prin padure Dupa miere, dupa mure. Vara merge la vanat Iarna sta-n bordei culcat Cand dezgheturile vin, S-a trezit si Mos Martin. Cristina&Sanziana

#2
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 17:51

[flo] Multumim Cristina! Sunt foarte frumoase poezioarele. dori

#3
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 18:32

Sunt superbe! Multumim. Iulia PS sunt scrise de tine?

#4
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 18:40

Tare faine sunt. Le-am printat deja, deabea astept sa le citesc piticului. Numai bine si mai asteptam.

#5
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 18:51

Ce frumoase sunt! Multumim frumos![flo] Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.

#6
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 05 martie 2003 - 16:05

Iulia, [:-)))] Am imprumutat caietul de la educatoarea Sanzienei si le-am scris pe calculator. Sunt din "folclorul" romanesc.
quote:
Originally posted by iuliacm
Sunt superbe! Multumim. Iulia PS sunt scrise de tine?
Cristina&Sanziana

#7
Madalinutza

Madalinutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 martie 2003 - 11:24

Multumim mult! Va daruiesc si eu o poezie care mi-e tare draga: Cea mai scumpa de pe lume de Nichita Stanescu Spune-mi care mama-anume Cea mai scumpa e pe lume? Puii toti au zis de pasari, Zarzarii au zis de zarzari, Pestisorii, de pestoaica, Ursuletii, de ursoaica, Serpisorii, de serpoaica, Tigrisorii, de tigroaica. Manzii toti au zis de iepe, Firul cepii-a zis de cepe Nucii toti au zis de nuca Cucii toti au zis de cuca, Totii pisoii, de pisica Iara eu, de-a mea mamica Orice mama e anume Cea mai scumpa de pe lume! Cu mult drag, pentru toate mamicile din lume!

#8
mutti

mutti
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 18:26

Chiar acum ma pun sa scot la imprimanta poeziile de la voi :) De ceva vreme imi bat capul sa imi amintesc poezii dragute si usoare pentru fetita mea. Carti am gasit, dar au in ele poezii destul de greoaie pentru varsta ei. Multumesc.

#9
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 21 martie 2003 - 16:17

Draga Cristina, multumesc. [flo][flo][flo] Printre poeziile scise am recunoscut si prima poezie care am invatat-o la gradinita si am spus-o la serbare (n-am uitat-o): "Pisicuta Miorlaila". Imi dai voie sa adaug si eu ceva? Iepurasul Am labute mititele Ochisori ca doua stele Mustatele la gurita Si un petec de codita. Trenul iepurasilor Vine trenul de la Iasi Incarcat cu iepurasi. Unul, sare de pe scara. Altul, tusti pe geam afara. Numai unul mic de tot Are lacrimi mari pe bot: "Mai incet nene franar, Ca sunt mic si vreau sa sar" Claudia


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -