Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sangerare maronie inainte de ciclu


117 raspunsuri la acest subiect

#21
vbartan

vbartan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 28 august 2007 - 01:39

Chantal [flo]



Si eu ma confrunt cu astfel de probleme, cateva zile de scurgeri maronii inainte de venirea menstruatiei. Se intampla dupa ce am nascut in urma cu un an. Am fost si la medic, acelasi raspuns, deficienta de progesteron. Ca solutii mi-a propus tratament hormonal, contraceptive sau un tratament naturist cu Lady 4 care printre alte beneficii regleaza organismul pe linie hormonala. Da o cautare pe google si gasesti mai multe detalii.

Numai bine iti doresc



Ajutati-o pe Sonia





Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)



Poze cu noi

Cat sunt eu de mare

#22
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 28 august 2007 - 20:14

Vbartan, dar eu nu am lipsa de progesteron, din contra, am un pic prea mult, deci ce rost ar avea sa mai iau progesteron? Anticonceptionale mi-a dat, le-am luat o luna si am experimentat niste efecte adverse nasoale asa ca a trebuit sa le opresc. Oricum, nu au avut nici un efect bun decat sa ma impiedice sa raman gravida. Aceleasi sangerari, acelasi ciclu lung. Lady 4 nu stiu ce este, o sa citesc pe net.
Iti multumesc oricum ca incerci sa ma ajuti.

#23
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 28 august 2007 - 20:17

Micha, preturile la analize cred ca depind de laborator. Eu am facut prolactina si progesteronul dar nu mai stiu cat au costat, cateva sute de mii la Bioclinica. Am mai facut TSH si ATPO pentru ca sa fiu sigura ca nu am nimic la tiroida. Toate analizele au iesit bune. Se pare ca totusi nu hormonii (sau cel putin nu cei care i-am "analizat") sunt de vina la mine.

#24
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 august 2007 - 00:05

Chantal,

Scuze de intarziere.
Eu nu ma luat nimic. Sincer... am hotarat eu asa de la mine sa nu ascult de nici un medic macar o perioada. Asa ca eu vreo 2 ani nu am luat nici un fel de medicamente, nu am facut tratament hormonal nimic.
Doctorita mea zicea ca eu nu ovulez... si ca atunci cand o sa vreau sa raman gravida sa-i spun ca sa ma trimita la clinica specializata.
Nu am vrut si am mers asa "pe burta"... vreo 2 ani. In timpul asta sincera sa fiu nu am incercat sa raman gravida. Dar apoi am ramas imediat.

Eu nu mai cred in doctori... pentru ca fiecare zice alta. Iar eu poate sunt un pic mai shuche... dar am zis intotdeauna ca tratamentele hormonale sunt cele mai groaznice asa ca am refuzat sa le fac.

Eu iti doresc tot binele din lume si tare mi-ar place sa ne spui ca s-a rezolvat problema.




[gravi] 18+ M ((

#25
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 august 2007 - 00:09

quote:
Originally posted by micha

Eu am aceeasi problema.A aparut brusc acum 3 luni,dupa o cauterzare de col,stres mult,o depresie data de niste probleme in familie.
Singerez cu 7,8 zile inainte de ciclu foarte putin apoi incepe menstruatia adevarata.Ma enerveaza situatia.Dr considera ca este un deficit de progesteron si luna urmatoare imi va da duphaston.Sper sa se rezolve ca ma apuca nebunia cind vad petele acelea pe chilot.
Acum nu pot sa iau progesteronul deoarece tocmai am cauterizat din nou o ramasita din rana pe col care nu se vindecase initial.
Tu ce ai mai facut?
Am uitat sa spun ca am facut si ecograf si nu parea nimic in neregula.
Credeti ca un eventual polip endometrial s-ar fi vazut la eco.?Acum incep sa-mi pun singura diagnostic ,DAR MA OBSEDEZA....Vreau sa fiu ca inainte!

M



Micha... imediat dupa ce am ramas gravida am fost in Romania si am facut si un control. Doctorita (una dintre cele mai bune din Brasov) mi-a spus ca am si o rana mica pe colul uterin, pe care poate ar fi bine sa o rezolv dupa ce nasc.
Cand am ajuns la doctorul de aici... mi-a spus ca 90% dintre femei au rani de acest gen si ca in general el recomanda o interventie doar cand sunt probleme mari. Pentru ca dupa ce iti cauterizeaza... locul devine si mai sensibil si mai expus altor infectii. Majoritatea acestor rani nu sunt periculoase.



[gravi] 18+ M ((

#26
matgravidut

matgravidut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 562 mesaje

Postat 29 august 2007 - 00:14

quote:
Originally posted by Chantal

Vbartan, dar eu nu am lipsa de progesteron, din contra, am un pic prea mult, deci ce rost ar avea sa mai iau progesteron? Anticonceptionale mi-a dat, le-am luat o luna si am experimentat niste efecte adverse nasoale asa ca a trebuit sa le opresc. Oricum, nu au avut nici un efect bun decat sa ma impiedice sa raman gravida. Aceleasi sangerari, acelasi ciclu lung. Lady 4 nu stiu ce este, o sa citesc pe net.
Iti multumesc oricum ca incerci sa ma ajuti.



Chantal,

Uite .. nu stiu cat o sa te ajute sau nu. Incearca cateva luni sa nu iei nimic. Iti dau un link sa-ti calculezi cand esti la ovulatie si incearca sa ramai gravida in timpul asta. Daca fumezi renunta... mai ales daca ai peste 35 de ani. Cand ai scurgeri de genul asta cel mai greu este sa-ti dai seama care este de fapt prima zi a ciclului. Iar aceasta este ziua in care incepe ciclul mai abundent... nu prima zi cand ai scurgeri.

http://www.babycentre.co.uk/tools/ovu/


Din tot sufletul iti dorect succes.


[gravi] 18+ M ((

#27
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 29 august 2007 - 00:54

Matgravidut [pup] multumesc. Am incercat sa nu iau nimic, am incercat sa raman gravida si... nimic. De aceea am inceput sa merg la doctori, sa vada ce e cu mine, de ce nu mai pot sa raman, pentru ca eu am ramas foarte repede gravida iar acum...
Asa mi-a zis si mie medicul, ca prima zi de ciclu ar fi cea in care sangerarea e mai abundenta, dar si asa, numarat din ziua aia ma tine 8-9 zile! La un ciclu de 25-26 de zile, nu mai are timp endometrul sa se formeze bine pentru a se putea implanta o sarcina. Medicul mi-a masurat endometrul si a zis ca e prea subtire pentru ziua in care sunt si ca e datorita faptului ca ciclul e atat de lung, efectiv nu are timp sa se formeze. Sa nu mai zic ca penultimul ciclu am sangerat cate putin in fiecare zi, pana in ziua 24 cand a inceput sangerarea adevarata. Nu stiu ce sa mai fac, acum beau pe ceaiuri, iau homeopate pentru ca medicii nu stiu ce tratament sa-mi dea.
Ai zis ca 2 ani nu ai ramas gravida, apoi ai ramas imediat. Cand ai ramas, cand ai fost la clinica specializata?

#28
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 29 august 2007 - 12:09

Chantal,fetelor eu sunt cu nervii la pamint,am facut a 2-a cauterizare decol uterin,prima nu reusise sa vindece in totalitate rana.Dupa cauterizare au aparut scurgerile acelea specifice alb-galbui,iar acum au o coloratie rozalie deci cu putin singe.Stiu ca dupa cauterizare pot sa apara scurgeri singerii dar eu acum nu mai stiu daca aceasta se datoreaza dereglarii hormonale sau ranii de col cauterizate.[bang][bang]Imi vine sa pling din orice,gindul imi zboara la cele mai negre lucruri.[help]
Oricum vineri merg sa-mi fac analizele hormonale(z 21)si vom vedea mai departe.
Am fost la 2 doctori (credeti ca sunt paranoica?) si ambii au avut acelas punct de vedere depa ce le-am descris simptomele:DEFICIT PROGESTERON"
Am uitat sa va spun ca nici eu nu am ramas insarcinata ,dar aceasta problema nu ma mai preocupa demult,acum am un copil pe care l-am infiat acum 6 ani cind abia se nascuse.

M

#29
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 29 august 2007 - 12:16

Vbartan,poate gresesc,nu stiu,dar Lady 4 are efect estrogenic.Daca tu ai lipsa de progesteron sa nu te deregleze mai rau.
Dar inca o data nu stiu foarte exact ....
Sa ne tii la curent.
Eu as incerca sa iau de la mine putere Mastodynon,dar nu mai gasesc.
Stie cineva s-a retras de pe piata sau ce se intimpla?

M

#30
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 29 august 2007 - 17:23

Matgravidut,hai ca m-ai pus pe ginduri....Si eu am o senzatie asa ca m-am cam grabit cu cauterizarea,am intrat in hora si am jucat...
Tu cit timp ai stat cu singerarile intermenstruale?
Oricum ,sarcina usoara iti doresc si sa traiesti fiecare moment cu fericire,eu nu stiu cum este sa fii insarcinata pot doar sa presupun ca este ca o mare bucurie si liniste si emotie placuta.Eu m-am consolat .....desi doctorii spun ca nu am motive sa incetez sa mai sper.Am 35 de ani.[:(]
[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]

M


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -