Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

RUTINA ... BAT-O VINA !!!!


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Catalina

Catalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 februarie 2003 - 17:24

Dragii mei si dragele mele, voi cum va luptati cu rutina?[duel] Zielele acestea eu simt ca rutina ma ingroapa - pur si simplu asta e cuvantul. Ne trezim in fiecare dimineata la aceeasi ora, mergem la munca, ne sunam de nu stiu cate ori pe zi pentru a ne pune aceleasi intrebari "Buna, ce faci?" "Bine, tu? " "Bine." Venim acasa, facem repede ceva de mancare si ne prabusim in fata Andreei Esca pentru ca o ora mai tarziu sa sforaim copios (pot sa zic asta ?). M-AM SATURAT !!!!![bang][bang][bang][q][q] Dar sa fiu calma. Problema mea este ca aceasta rutina incepe sa ne macine relatia. Ne iubim foarte mult dar simt ca nu mai exista pasiunea si scanteia de la inceput. Iubirea noastra s-a transformat in altceva si imi e frica sa nu fie obisnuinta. Help! Revin: voi cum va luptati cu rutina? Multam fain! Catalina, o viitoare mamica

#2
GabiG

GabiG
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 februarie 2003 - 18:08

Draga Catalina, sa inteleg ca esti insarcinata? Poate ma insel. Dar daca esti insarcinata nu ai voie sa te simti asa...rutinata. Fiindca in fiecare zi se intimpla ceva cu tine. Si ceva frumos, inca. Asa ca trebuie sa respiri ne-rutina prin toti porii. Nu te lasa ingropata de monotonie, este cea care strica si cele mai frumoase iubiri. Bucurati-va impreuna ca vine primavara, doar mai e un pic si e 1 Martie (desi o buna prietena imi spunea ca nu mai este 1 Martie ce era cu ani in urma. Pacat). Profitati de weekenduri sa rupeti rutina, iesiti un pic la plimbare, invitati niste prieteni la cina, inchiriati un film bun si asteptati-l pe bebe care cu siguranta va va scoate din toata rutina asta... Numai bine! GabiG Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

#3
Catalina

Catalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 12:44

Gabi, iti multumesc din suflet pentru raspunsul tau cald si primavaratec. [flo]Voi lua aminte ... Nu, din pacate nu sunt insarcinata, faza cu "o viitoare mamica" este o privire catre viitor.[:D] Catalina, o viitoare mamica

#4
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 13:58

pai sa vezi rutina cind va veni bebeul si iti va face el program.....gluma, gluma, dar asta e viata, rutina sau ordinea, sa ii zicem altfel, fac parte dintr-o viata normala; eu asa cred si pot spune ca imi chiar place, nu mi-ar placea o viata dezordonata, ma refer la program nu la scinteile care trebuie totsui sa ramina in functiune; trebuie s afaci ceva pentru aceste scineti, ceva nou, s egaseste mereu ceva de invata, de cunoscut, de vazut; si v-am mai zis ca tv-ul asta e un mare inamic!!! si pentru cei mici si pentru cei mari! iris

#5
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 15:00

Iris,ai dreptate!!!TV e inamicul nr unu al nostru.Nu stiu cum e la voi,insa aici programele sunt un fel de ....umplutura,asa ca sa treaca timpul.Unde mai pui ca acum au inventat asa numitele programe roz(?!),unde toate si toti cunoscutii sunt intorsi pe toate fetele;daca divorteaza,de ce;daca nu,la fel...de ce,si...lista continua.Decat sa conectezi tv mai bine [bruta]sau[bang].

#6
Catalina

Catalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 17:05

Din pacate, ca orice drog, creeaza dependenta ...In garsoniera noastra nu il prea putem evita. Ce vreti, e asa usor ... la ceea ce vedem la TV in Romania nici nu ne prea punem mintea la contributie, e o totala relaxare. Vorbesc la orele cand ne uitam noi - ca mai sunt talk show-uri mai tarziu dar cine le mai prinde (daca trebuie sa ne trezim la 5 jumate ... e cam greu). Cu Discovery ce ne mai salvam ... Oricum, de cum ne mutam in mai multe camere, TV nu are ce sa caute in dormitor ... asa, doar un mic casetofon pentru putina atmosfera ... Da fetele, stiu ca trebuie sa elimin rutina si sa mentin scanteile si toate astea ... intrebarea mea era, voi cum faceti? Catalina, o viitoare mamica

#7
zamolxe

zamolxe
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 17:40

Asa se intampla mereu,lasam indiferenta sa ne macine...sa ne acapareze...AVEM,dar nu vrem sa vedem ca AVEM,...,ATINGEM,dar nu vrem sa "recunoastem" ca ATINGEM,...,suntem VII,dar ne comportam ca si cum am fi FANTOME...mereu ma intreb,ce se intampla cu noi,de ce nu stim sa apreciem ceea ce "viata" iti daruieste?de ce mereu "cautam"ceea ce ,in definitiv, nu este...(monotonia...???!!!).Daca ne lasam coplesiti de dificultatile de zi cu zi,daca lasam aceasta rutina (de care tu vorbesti)sa ne acapareze ,in scurt timp ...se va topi tot frumosul din noi.Stiu,ca acum mai mult ca oricand,problemele sociale din tara noastra lasa o ampreta nedorita in viata noastra particulara ,dar daca stim cum sa ne protejam intimitatea familiara ...invingem. Daca imi permiti,iti voi spune doar ...iubeste-ti jumatatea de care te-ai indragostit si nu lasa pe nimeni si nimic sa intre sau sa altereze iubirea voastra...arme impotriva monotoniei sunt multe si foarte variate...arma impotriva" dorintelor interzise"... este "acel ceva" ce-l avem in interiorul nostru si ne place sa spunem de el ca e foarte curat ,inocent si pur...HAI SA-L SI UTILIZAM... Greutati sunt cu "carul",dar le ignor...pt. ca se pot ignora...imi iubesc jumatatea si ingerasul ce-l avem mai mult ca orice...greutatile,raman afara de "cetate",raman la poarta si asteapta rezolvarea ce o vom da IMPREUNA. Iti doresc numai BINE,lasa-ti sufletul sa alerge liber si inocent... SA FIM BUNI SI SIMPLI...viata e o MINUNATIE

#8
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 18:32

quote:
Originally posted by Catalina
Din pacate, ca orice drog, creeaza dependenta ...In garsoniera noastra nu il prea putem evita. Ce vreti, e asa usor ... la ceea ce vedem la TV in Romania nici nu ne prea punem mintea la contributie, e o totala relaxare. Vorbesc la orele cand ne uitam noi - ca mai sunt talk show-uri mai tarziu dar cine le mai prinde (daca trebuie sa ne trezim la 5 jumate ... e cam greu). Cu Discovery ce ne mai salvam ... Oricum, de cum ne mutam in mai multe camere, TV nu are ce sa caute in dormitor ... asa, doar un mic casetofon pentru putina atmosfera ... Da fetele, stiu ca trebuie sa elimin rutina si sa mentin scanteile si toate astea ... intrebarea mea era, voi cum faceti? Catalina, o viitoare mamica
[hia] Cata, Eu cand ma simt asa, ii spun sotului meu ca sunt superplictisita si ca as vrea sa facem ceva interesant. De obicei el ma intreaba cam ce imi trece prin cap, nu stiu, ceva, orice, hai la un film, la o plimbare prin parc, ce daca e frig[:D], poate un week-end undeva daca nu se poate mai mult, io stiu, ceva ce nu faceti in fiecare zi, sa se rupa nitel monotonia. Multi pupici, Oana [cheers] [pup]

#9
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 19:32

ca o concluzie la ce s-a scris...sunt fericita ca nu sunt sclava televizorului!!! ne-am mutat de curand in "cuibusorul" nostru si am hotarat de comun acord ca ne vom lua tv in momentul in care bb va fi capabil sa urmareasca desenele animate.deocamdata nu este bb (vine in aprilie), deci...inca 2-3 ani nu vom avea parte de acest "miracol"-tv-ul. nici cand stateam la mama nu ma uitam la tv, pt ca pur si simplu nu am ce sa vad!!! stirile de la ora 17 imi fac greata si imi subliniaza inca o data cat de rai au devenit oamenii, iar celelalte emisiuni sunt pur si simplu pierdere de vreme...ar mai fi un film, 2..., dar daca vreau neaparat sa le vad, fac rost de cd si le vad la calculator. prefer sa fac o plimbare prin parc, decat sa pierd vremea la tv... ariel

#10
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 05:02

Monotonia si rutina cred ca apare in orice cuplu dar nu e intotdeauna ceva rau. E pur si simplu pt ca te-ai obisnuit cu cel de langa tine si te simti confortabil sa fi tu insuti(insati), sa nu trebuiasca sa impresionezi sau sa faci altceva decat simti. Dar cand e prea multa obisnuinta si rutina.. vrei sa te intorci putin si sa faci si altceva, nu? Noi ce facem pt a pune putina sare si piper cotidianului? Pai...o data pe saptamna sau cel mult la doua (nu avem o zi anume) mergem sa vedem un film. Sau mergem la cumparaturi impreuna, el are rabdare(stiu ca nu toti barbatii au, dar eu am noroc ca al meu are), la restaurant (de regula la cina) 1-2-3 ori pe saptamana. Sau uneori mai fac eu cate o cina mai speciala cand nu avem timp sau chef sa iesim. Stiu ca poate si asta deja se numeste rutina dar noua ne face placere sa ne petrecem timpul in acest mod. Mult noroc si idei![cheers] Adela


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -