Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ajutati-ma cu niste sfaturi va rog !!!!!


12 raspunsuri la acest subiect

#1
maria_dinu_best

maria_dinu_best
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 februarie 2005 - 22:06

sunt singura am 29 de ani , si o situatie materiala buna ( casa, apartament , masina....)vreau sa adopt un copil, POT ??? dati-mi un sfat ati auzit de un caz asemanator cu al meu ??? sau trebuie sa ma casatoresc ??? Am un prieten stabil dar nu vrea copii... cand o sa vrea el nu o sa mai pot face eu .... asa sunt barbatii cam fricosi.
Astept raspunsuri si sperante ... merci mult pentru orice sfat .maria email maria_dinu_best@yahoo.com

maria dinu

#2
irina76

irina76
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 01:27

Buna Maria![flo] E nu inteleg de ce iti trebuie un copil neaparat? [...]* Ai idee cat de greu e sa cresti un copil (singurica)? Daca el nu vrea s-ar putea sa plece cand il vei pune in fata faptului implinit. Sa nu te superi pe mine, dar eu zic ca te grabesti. Sau cauta pe cineva care sa te iubeasca atat de mult sa faca un copuil cu tine si sa il cresteti impreuna. Nu vreau sa te super, e doar parerea mea.



Irina





pozele mele



______________________________

* editat de moderator

#3
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 11:12

Buna Maria,
Exista persoane singure care pot sa adopte - deci poti si tu, numai ca trebuie sa indeplinesti conditiile materiale pe care trebuie sa le indeplineasca si o familie. Oricum situatia nu trebuie sa o prezinti asa la DPC - "am un prieten stabil dar nu vrea copii" - parerea mea. In cazul unei familii sunt chestionati ambii membri, nu stiu cum se va proceda in cazul tau.
Eu iti urez suscces, sa iti gasesti bebeul pe care ti-l doresti, caci trebuie sa iti doresti lucrul acesta foarte mult inainte de a pleca la drum si bine ar fi sa gasesti intelegere, in sensul acesta, si la partenerul tau de viata.
Iti inteleg perfect dorinta de a avea un copil, am trecut si eu prin asta (situatia mea era putin diferita de a ta) dar fiecare femeie cred ca are o anumita varsta pentru asta.
Numai bine,

Daria & Maria (3,5 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

#4
pnt_loredana

pnt_loredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 12:42

Maria, un caz aproape asemanator cu al tau am vazut nu de mult la tv,la emisiunea doctorului Cristian Andrei, insa singura deosebire era ca fata care avea 26 de ani statea cu mama ei. Ea nu avea prieten si totusi dorea sa infieze un copil. Se pare ca a mers pe la medici, a facut ceva investigatii din care a rezultat ca nu poate avea copii. De aici a plecat pe ideea de a infia un copil. Toti cei de fata binenteles ca nu au aprobat-o, i-au spus ca nu aceasta este ordinea fireasca a lucrurilor, ca mai intai trebuie sa cunoasca un baiat, sa se casatoreasca si mai apoi de comun acord sa infieze un copil. M-am abatut putin de la intrebarea ta, dar daca prietenul tau nu vrea copilul sau natural, dintr-o relatie sanatoasa, crezi oare ca v-a accepta un copil infiat? Din punctul meu de vedere, aceasta situatie are doua variante: ori el, ori copilul!

Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum iti doresti tu! Bafta si numai bine! [flo2]



LORI [zana]& ALEX [cavaler]



[flo][floare3][flo2]POZE[flo][floare3][flo2]

#5
kkk

kkk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 13:16

Uite o idee traznita!Daca tu iti doresti foarte mult si esti foarte sigura de asta si nu tii prea mult la respectuvul si...ai o situatie buna materiala care cred ca este foarte importanta, merita sa incerci.O sa intampini dificultati pe parcurs dar cine nu are parte de asa ceva?Oricum decizia ta cred eu ar putea sa zguduie relatia ta, acum depinde cat de puternica este legatura dintre voi!Pa si bafta!

Andreea

#6
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 15:25

felicitari pentru hotararea ta de a adopta un copil. Sigur ca poti sa faci si lucrul acesta chiar daca esti singura. Daca indeplinesti conditiile materiale, financiare se poate.Sa iti spun ceva. Am 40 ani si nu am copii. De abia anul acesta sotul meu s-a hotarat sa adoptam.Am asteptat aceasta decizie 15 ani.Este cam tarziu ca sintem in varsta amandoi, dar nu ma impiedica nimic sa fac acest lucru chiar si acum.In concluzie:nu are rost sa astepti pana prietenul tau se hotareste, ca barbatii totdeauna sint mai lasi si mai fricosi decit noi.Daca te iubeste cu adevarat....o sa inteleaga. Daca nu....ai de ales ori el ori copilul.Stiu ce inseamna ca tu sa doresti ceva iar partenerul nu.Iti doresc numai succes si incredere in tine. Esti tanara si daca iti doresti asa mult acest copil atunci fa-o acum pana nu e prea tarziu.

MG

#7
maria_dinu_best

maria_dinu_best
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 14:36

Multumesc pentru raspunsuri. Problema aceasta ( cu prietenul ) mi-am pus o si eu .... sunt hotarata, aleg copilul. Nu pot sa astept la infinit sa se hotarasca el.... oricum nu voi spune la nimeni ca am un prieten va dati seama !!! am vrut sa stiu daca am o sansa sa pot infia un copil daca sunt singura cuc ( din pacate asa voi fi dupa aceea ) . familia mea nu poate sa se impotriveasca pt ca nu am decat o sora care abia asteapta sa am un copil ( fie el si infiat...si e f fericita ca vreau sa fac pasul asta)Parintii mei au murit mai de mult... Am fost un copil facut la batranete si-mi dau seama ce inseamna acest lucru , sa astepti 40 de ani pt a lua o decizie sa faci un copil ... si atunci cand are mai multa nevoie de tine tu sa fii prea batran ... sau sa mori. ( dar multi barbati nu se gandesc la asta ,vor numai sa se distreze fara raspundere... pe la 60 de ani isi pun aceste intrebari de ce oare sunt singuri la batranete ???)
Oricum m-am gandit f serios la problema asta si ma voi duce in cel mai scurt timp la institutiile respective. DACA AM ACEASTA PORTITA AM SA FAC ORICE PENTRU A-MI ATINGE SCOPUL. Va multumesc inca o data pt raspunsuri . O sa va mai stresez cu intrebari.


maria dinu

#8
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 16:46

Mult succes, draga mea! Sansele tale sunt mai mici decat ale unei familii, dar exista. Nu de mult am vazut la TV un reportaj (scurt, din pacate) cu singurul barbat din tara care a reusit sa adopte un copil. Asa ca tu ai si mai multe sanse, daca el a putut, vei putea si tu! Sa-ti ajute Dumnezeu!



Victoras (24.08.2004)

#9
florypop

florypop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 17:50

Maria, daca iti doresti cu adevarat un copil lupta si vei reusi. Trebuie doar sa ai rabdare si putere sa lupti pana la capat. Satisfactiile vor fi pe masura.

Te pup,
Flory si [copil] Andrei

http://pg.photos.yah...rypop/my_photos

#10
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 23:34

Maria, dar de ce vrei sa adopti? De ce nu il faci... in fond, spui ca ai un prieten. daca el nu-si doreste copil, nici nu trebuie sa i-l impui. Poti sa faci, cu el , copilul tau.

Sau este vreo problema de ordin medical?

Elise


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -