Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

elixir din fructe de soc


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 13:00

Am luat de la Plafar acest produs recomandat pt mastoza fibrochistica,dezechilibre hormonale,constipatie,dezintoxicare si obezitate. A mai luat cineva aceasta tinctura?Ce reactii ati observat? Vanina

#2
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 13:45

Cateva recomandari terapeutice cu boabe de soc: Obezitate, ingrasare - se face o cura de lunga durata cu tinctura de soc. In prima zi se ia 1 lingurita, la ora 18:00; a doua zi se iau 2 lingurite la aceeasi ora s.a.m.d., pana in ziua a saptea, cand se ajunge la 7 lingurite luate odata. Se mentine aceasta doza vreme de 30 de zile. Dozele progresive se iau pentru a nu crea un soc tranzitului intestinal, care va fi foarte mult accelerat, la fel ca si diureza si procesele de eliminare per ansamblu. Daca pe masura ce se creste doza apare o diaree puternica, se iau in completare 2-3 lingurite pe zi de pulbere de scoarta de stejar sau de iarba de coada-racului, iar daca diareea persista, atunci se intrerupe tratamentul. Acnee, eczema alergica - se ia 1 lingurita de tinctura de fructe de soc in jumatate de pahar cu apa, de 3 ori pe zi, pe stomacul gol. Tratamentul se face minimum 3 luni, pentru ca procesele de dezintoxicare sa fie complete. Pe parcursul tratamentului se elimina din alimentatie carnea, zaharul si produsele cu aditivi alimentari, care au un rol extrem de nefast in aceasta categorie de afectiuni. Psoriazis, boli de piele grave - se face o cura de 30 de zile cu tinctura de boabe de soc, administrata in doze progresive, de la 1 la 7 lingurite zilnic, ca in cazul obezitatii. Este un tratament drastic, care va accelera foarte mult procesele de dezintoxicare, favorizand vindecarea acestor boli. Reumatismul, guta - se face un tratament de lunga durata cu tinctura de fructe de soc. O lingurita diluata in jumatate de pahar de apa se ia de 3 ori pe zi, inainte de masa. Tratamentul dureaza minimum 60 de zile si se incepe in ultimele saptamani de vara, pentru ca efectele maxime sa fie in lunile octombrie-noiembrie, cand aceste afectiuni au de obicei manifestari acute. Cele mai puternice efecte s-au inregistrat in reumatismul cronic degenerativ. Constipatii rebele- care s-au vindecat cu acest preparat. De altfel, despre fructele de soc imature, preparate sub forma de tinctura, aveam sa aflu ca sunt unul dintre cele mai nenocive si mai puternice purgative si dezintoxicante din flora noastra. Intoxicatii diverse - se ia o doza de soc de 2-3 linguri de tinctura de fructe de soc diluata intr-o cana de apa, iar a doua zi se incepe un tratament constand in 3 linguri de preparat luate zilnic. In otraviri si intoxicatii grave, pana la ajungerea intr-o unitate medicala specializata, se provoaca purgatie prin administrarea aceleiasi doze de soc, de 2-3 linguri. Tratamentul este contraindicat in toxiinfectiile alimentare cu manifestari diareice, precum si persoanelor cu diaree cronica. Tulburari hormonale diverse - cura de lunga durata cu tinctura de fructe de soc are efecte exceptionale mai ales in cazul afectiunilor endocrine care apar corelat cu tratamentul medicamentos alopat abuziv. Se ia 1/2 - 1 lingura de tinctura diluata in jumatate de pahar cu apa dimineata, pe nemancate, si aceeasi doza seara. In cazul chistului ovarian si al ovarelor polichistice, fibromului uterin si mastozei, in special atunci cand acestea sunt asociate cu constipatia, acest tratament are o eficienta exceptionala, mai ales daca este asociat cu o cura cu extract de muguri de zmeur (Rubus idaeus) (50 de picaturi, de 3 ori pe zi). Cancerul - s-a constatat ca mai mult de 75% din cei care ajung sa sufere de aceasta cumplita maladie se confrunta - fie ca isi dau seama, fie ca nu - cu constipatie cronica, care perturba grav procesele naturale de eliminare a toxinelor, precum si cele de asimilare si de reglaj endocrin. O cura de 1 luna, in care se iau 3 lingurite de tinctura de fructe de soc pe zi, are un efect de eliminare a toxinelor extrem de benefic atat in tratarea bolii canceroase, cat si pentru prevenirea ei. Bolile psihice - din punctul de vedere al medicinii traditionale romanesti, dar si a altor popoare, din Germania si pana in India, tulburarile si bolile psihice apar atunci cand efectiv nu mai suntem capabili sa eliminam emotiile negative si tensiunile interioare, care ajung sa se acumuleze si - pur si simplu - sa “explodeze” in noi. Practicantii medicinii psihosomatice moderne, care cauta sa elucideze legaturile dintre sanatatea fizica si cea a mintii, au remarcat la randul lor ca marea majoritate a pacientilor cu probleme psihice sufera de constipatie cronica sau de afectiuni reno-urinare. Mai mult, prin normalizarea proceselor de eliminare a toxinelor fizice s-a constatat ca apare si o ameliorare extrem de evidenta a starii de echilibru interior. Din aceasta perspectiva, este explicabil faptul ca tratamentul cu tinctura de boabe de soc, descris anterior la tratamentul constipatiei, are in anumite cazuri de tulburari psihice efecte de-a dreptul miraculoase. Pudra obtinuta din fructe de soc - din care se administreaza cate 3 lingurite pe zi - este excelenta ca mijloc de intretinere a sanatatii. Ea este, de asemenea, recomandata in tulburarile de vedere (inclusiv nocturna), in tulburari de tranzit intestinal, in avitaminoza . Va pup!!! livia

#3
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 13:54

Draga Livia, Tu chiar le stii pe toate... Iti multumesc mult! Dar stii cumva daca are contraindicatii daca raman gravida?Bine l-as intrerupe imediat...dar pana aflu crezi ca poate dauna?Pt ca e pe baza de alcool si este cam tare...cu 6 lingurite ma cam ia valul...:))) Vanina

#4
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 14:40

Stiu ca plantele neutralizeaza alcoolul dar gustul specific se pastreza mai stiu ca astfel de preparate se dau si la cei cu interdictie stricta de alcool cu conditia sa respecte regulile de adm. Am sa ma mai documentez si o sa-ti mai scriu.Bine? te pup! livia

#5
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 16:50

Mersi mult de tot![flo] Vanina

#6
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 23:05

Livia draga, cred ca sunt una dintre fff putinele fete care nu tin curele tale miraculoase, dar daca mai citesm mult despre plantele astea mi-e ca dau si eu buzna in plafare... In fine, la mine se apropie FIV-ul, asa ca pana atunci stau cuminte. Dar ma gandeam... de ce nu deschizi tu la Germanica un cabinet traznet de fitoterapie, iar noi toate sa venim periodic de pe plaiuri mioritice cu saculetii plini in spate ca albinutele cu frunze, radacini, tulpini, stamine si pistile(uri), polenuri si prafuri. Ei?! Glumesc, dar tare te mai admir ca (asa cum s-a mai spus) le sti pe toate... [flo]si pupici, Karula

#7
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 00:41

Draga Karulica,iti urez ca totul sa iasa cum iti doresti sa ai noroc de un bebe frumos si sanatos, sau de ce nu de doi...? Cand ai programare pt.FIV? Te pup... P.S.-m-am amuzat tare de ideea ta!!! livia

#8
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 14:11

Liviuta draga, Tocmai am venit de la "discutia finala" aia care se lasa cu semnat de contracte. Pana una-alta tare mi-as mai dori sa inghit licori miraculoase sau ape tulburi decat sa fac cele 71 DE INJECTII pe care le incep joi si le termin (sau ma termina ele...) in jur de 19 martie. Asa ca ma voi transforma in stropitoare pt. plantele voastre, sa nu cumva sa scada recolta. Mai putin amuzant este ca toata distractia costa aprox. 5000 de verzisori (ca sa ramanem la fotosinteza) dar despre asta o sa descriu pe larg intr-un subiect pe care o sa-l concep azi. Iti multu tare de urari si zau ca n-ar fi rau sa iasa doi (la pret de unul)... Nici nu stiu sa rad, sa plang... Te pup si va pup pe toate Karula si geamantanul de fiole

#9
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 19:14

quote:
Originally posted by karula
Liviuta draga, Tocmai am venit de la "discutia finala" aia care se lasa cu semnat de contracte. Pana una-alta tare mi-as mai dori sa inghit licori miraculoase sau ape tulburi decat sa fac cele 71 DE INJECTII pe care le incep joi si le termin (sau ma termina ele...) in jur de 19 martie. Asa ca ma voi transforma in stropitoare pt. plantele voastre, sa nu cumva sa scada recolta. Mai putin amuzant este ca toata distractia costa aprox. 5000 de verzisori (ca sa ramanem la fotosinteza) dar despre asta o sa descriu pe larg intr-un subiect pe care o sa-l concep azi. Iti multu tare de urari si zau ca n-ar fi rau sa iasa doi (la pret de unul)... Nici nu stiu sa rad, sa plang... Te pup si va pup pe toate Karula si geamantanul de fiole
Si pe noi tot 5000$ ne-a costat la primul FIV cu tot cu tratament.Al doilea inca 1500$ si am ajuns la 6500$.Bine ca am reusit a doua oara ca a treia nu o mai faceam. SUCCES! gABI.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -