Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRO-Test


105 raspunsuri la acest subiect

#1
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:07

PRO-Test Pro-pentru cei ce ne vor sustine actiunea... Test-un test pentru mass-media,cat e de receptiva (si) la probleme noastre... Asadar,suntem o comunitate unita pe site-ul desprecopii.com si mai ales pe forumul creeat special pentru noi http://www.desprecop...asp?FORUM_ID=16 , o cumunitate unita de dorinta de a avea un copil,de a-i da nastere mai ales. Eu sunt Mariaa,sunt un membru vechi pe acest forum si site care a mai fost prezentat in Stirile ProTv,si voi fi in acest caz,sa spunem asa,purtatorul de cuvant al aspirantelor la rolul de mamica,de pe acest forum... Ne-am hotarat sa initiem acest protest dupa aparitia mai multor articole in presa si in special dupa articolul din Jurnalul National din 16.01.2003 ,referitor la scaderea dramatica a nasterilor in Romania (www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1817422.01.2003) si dupa ce am vazut ca pana si in presa straina apar articole referitor la scaderea natalitatii in Romania,de exemplu,in ziarul Financial Times din 21.01.2003 http://www.jurnalul....ticle&sid=18349 Mass-media este plina de stiri,articole referitor la faptul ca Romania este "campioana" la avorturi... Prin "Pro-Testul" nostru vrem sa facem simtita si prezenta noastra in tarisoara asta draga...aici nu exista numai femei care fac avorturi pe banda...exista si foarte multe familii care-si doresc sa aduca pe lume un copil dar din diferite motive,cele mai multe medical-financiare nu pot...Noi suntem multe pe acest forum,din pacate prea multe...http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3589 insa mai sunt multe familii care nu au acces la informatie,la internet,ceea ce le face sa renunte mult prea repede la visul lor de a fi parinti !!! Am sa va scriu o poveste...povestea mea...care este si a altor familii,sute,mii poate... Fiecare persoana are un ideal in viata,cariera,vise, mai mult sau mai putin traznite,dorinta de a avea o familie...Si fiecare descopera fericirea in felul lui...Exista oameni pentru care lucrurile simple reprezinta un tel greu de realizat...ceea ce pentru unii e foarte usor de obtinut,pentru altii se dobandeste cu mult chin,framantare,dorinta amestecata cu deznadejde,sentimentul ca te lupti cu morile de vant...si am putea continua la nesfarsit... Atunci cand ti-ai intalnit jumatatea,cand ai avut sansa asta sa-ti intalnesti sufletul pereche si sa traiesti o farama de fericire in fiecare zi,cand ai descoperit bunatatea alaturi de un om,care pentru tine reprezinta centru universului ...ce poti sa-ti mai doresti ?! Poate un copil ?! Care sa-ti implineasca viata ?! Care sa-si intinda manutele dupa tine,strigand mama ?! Atunci cand nu poti sa-ti implinesti viata cu un copil cauti solutii,mergi la medici,la multi,foarte multi medici....si toti iti spun "imi pare rau,nu se poate face nimic" ....si vorbele astea pica peste tine ca un traznet...si tu stii ca nu poti sa nu faci nimic...si te zbati sa gasesti o solutie...una buna...si citesti tot ce e legat de problema ta,si-ti spui ca nu se poate termina asa,esti dator copilului pe care poate-l poti avea (totusi) sa lupti,sa gasesti solutii sa rezolvi problema medicala cu care te confrunti si care te impiedica sa fii mama...Hmm...si este greu...numai tu stii...ai un salar mediu pe economie (sa zicem...) care nu-ti permite sa faci si tratamentele pentru sterilitatea ta...ce D-zeu sa faci ?! Si simti ca innebunesti caci solutia este atat de aproape de tine,daca intinzi mana poti s-o "atingi"...atat de putin si in acelasi timp mult,lipseste sa-ti vezi visul cu ochii.... Cand iti doresti un copil din toata inima,nu trece zi sa nu visezi cu ochii deschisi cum te-ai juca cu el sau ea,sa nu visezi cum te striga pe nume,sa nu-ti doresti sa-i mangai fruntea si sa-i saruti obrajorii.... Hmm...multi oameni acuza..."de ce nu infiati un copil ??" ....din pacate D-zeu a daruit o inima atat de mare unui numar destul de mic de oameni...nu fiecare dintre noi este capapil de un gest atat de marinimos...in plus,nu poti avea liniste daca nu stii ca ai incercat TOT ce este omeneste posibil,sa dai nastere unui copil...este o minune pe care fiecare femeie la un moment dat doreste s-o traiasca. Povestea aceasta nu are un final...nu inca...asteptam,ne dorim si credem ca finalul este unul fericit...cu un copil caruia sa-i putem darui o iubire neconditionata.... Oare Ministerul Sanatatii si al Familiei are o statistica a cuplurilor sterile din Romania ?! Bineinteles ca nu. Oare d-na Daniela Bartos s-a interesat la spitale si cabinete cate cupluri sunt sterile in tarisoara asta ?! Cred ca nu ! Oare dansa stie ca in Bucuresti o inseminare consta 2 milioane lei iar in Timisoara costa 2.500 $?? Sigur ,nu ! Dar ca in Bucuresti un F.I.V. (vitro) costa 3-4000 $ si in Timisoara costa 5-7000 $ (in functie de tratamentul pregatitor) se stie ?? Dar ca in Timisoara,plata pentru F.I.V se face in contul clinicii particulare "Munteanu" iar procedura in sine se face in cadrul Spitalului Bega,se stie ?? Cat de legala este modalitatea aceasta de plata ?? De ce exista diferenta asta colosala intre Bucuresti si Timisoara ?? Se stie ca preturile la investigatii sunt nejustificat de mari ?! De exemplu: -test Papanicolau 150.000 lei -ecografie 300.000 – pentru pregatirea pentru F.I.V. Se fac si 3-4 pe luna -spermograma 450.000 -histerosalpingrafie HSG 1.500.000 -inseminare 2.000.000 lei Bucuresti -inseminare 2.500 $ Timisoara -F.I.V. (vitro) 3-4.000 $ Bucuresti -F.I.V. (vitro) 5-7.000 $ Timisoara La acestea se adauga tratamentul care in functie de caz difera,insa de regula un tratament pentru F.I.V. Se ridica la aproximativ 30-40 milioane lei. Consultatia,de asemenea,pentru cuplurile sterile este mai scumpa decat o consultatie pentru altfel de caz,cca. 300.000-350.000 lei. Sumele sunt foarte mari,dupa cum se vede...pentru Bucuresti totalul al fi in jur de 176.000.000 lei iar pentru Timisoara,in jur de 323.000.000 lei,luand in calcul cate o inseminare si cate un vitro pentru fiecare caz. Comentariile sunt de prisos..... Daca natalitatea in "patria" noastra este atat de periculos in scadere...(www.expres.ro/social/?news_id=100806 )...de ce nu face Ministerul Sanatatii si al Familiei un program de sprijinire a aceste cupluri cu probleme ?? In Romania nu exista numai femei care fac avorturi "pe banda" !!! Exista si foarte multe familii care-si doresc un copil al lor insa costurile foarte ridicate ale tratamentelor fac imposibila realizarea acestui vis,pentru foarte multi dintre noi....Luna de luna platim si noi contributia la C.N.A.S insa nici o analiza nu ne este compensata... O,ba da,veti spune...exista un program guvernamental pentru F.I.V gratuit pentru 6 cupluri...6 cupluri....ce reprezinta 6 cupluri in marea aceasta de oameni neputinciosi ?! Cum sunt alese acele cupluri ?! Pe ce considerente ?! Cati zeci de ani mai trebuie sa asteptam sa ne vina randul si noi pe lista "neagra" a guvernului ?! Evenimentul zilei din 25.03.2002 ( www.evz.ro/social/?news_id=82019) publica povestea unei familii din Petrosani,care si-a vandut si apartamentul numai sa poata face un F.I.V....Oare asta sa fie solutia ???? Multi dintre noi chiar fac si sacrificiul acesta...dar nu este solutie rezonabila sa-ti vinzi casa...apoi unde-ti mai cresti copilul,pe drumuri ?! Stirile cum ca tinerele familii nu-si mai doresc copii sunt false...verificati in cabinetele medicale cate cupluri sunt pentru tratament pentru a avea un copil....Si ce avere fac medicii pe cheltuiala si suferinta noastra... Lipsa de informatie face ca multe familii sa renunte la visul lor... Va cerem sprijinul,deci,faceti dreptate si scrieti/faceti ceva real si despre/pentru familiile care-si doresc din toata inima sa aduca pe lume un copil...trebuie tras un semnal de alarma...Romania devine incet,incet,o tara sterila...alimentatia proasta,poluarea si stressul fac din tinerii de azi,pacientii siguri ai cabinetelor de palning,maine...Sau si mai exact ...Romania tara pensionarilor.... Acest PRO-Test a fost trimis la urmatoarele locatii: 1.CASA de ASIGURARI si SANATATE 2.MINISTERUL SANATATII si al FAMILIEI 3.JURNALUL NATIONAL 4.ADEVARUL 5.FORMULA-AS 6.PRO TV 7.REALITATEA TV 8.PRIMA TV 9.ACASA TV 10.REVISTA MEDICALINFO 11.INFOMEDICA 12.EVENIMENTUL ZILEI 13.NATIONAL 14.ROMPRES 15.GUVERNUL ROMANIEI 16.PRESEDINTIA ROMANIEI Cu contributia foarte importanta a Mariei M, PRO-Testul a fost trimis si la urmatoarele locatii: Adevarul Antena1 Azi, B1TV Banii Nostrii Beau Monde Biz BMG Bucharest Busines Week Bucuresti Buna ziua Brasov Burda Capital Claudia Cool Girl Cosmo Cotidianul Curentul Curierul National Elle Ev Zilei Expres FHM Formula AS Fox TV Monden Gardianul Hello Healthy Life Independent Jurnalul National Libertatea Lumea Femeilor Madame Figaro Mag Progresiv National Prima TV Privirea Pro TV Radio Contact Radio Pro FM Realitatea Romaneasca Romania Libera Romanian Publishing Group Sanoma Hearst Super Teo Trandafir De astazi Pro-Testul nostru este si in mana carcotasilor Huidu si Gainusa care au anuntat public sprijinul lor fata de mamici si de asemeni este trimis si la d-na Mona Musca care militeaza impreuna cu Anca Boagiu impotriva Ordonantei "fantastice" Va chemam sa fiti alaturi de noi,pentru ca Romania sa nu mai fie "o tara pensionata" !!! WWW.DEPSRECOPII.COM Mariaa impreuna cu.....

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:13

bravo Maria! sustinem petitia ta si speram ca cineva sa citeasca si sa asculte. [dc] Pentru parinti... despre copii!

#3
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:14

vom trimite mesajul si la Revista Mami. Pentru parinti... despre copii!

#4
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:14

FELICITARI! Am inceput si eu sa distribui "manifestul" nostru! oana Sä fim senini!

#5
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:27

quote:
Initial creeata de Mariaa
PRO-Test Pro-pentru cei ce ne vor sustine actiunea... WWW.DEPSRECOPII.COM Mariaa impreuna cu.....
Oana,... Sä fim senini!

#6
Madalinuta

Madalinuta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:31

SPRIJIN CU TOATA PUTEREA SI SUFLETUL ACEASTA ACTIUNE Madalina D

#7
R.R.

R.R.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:36

AVEM NEVOIE DE AJUTOR! R.R. R.R.

#8
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:40

nici eu nu as fi crezut ca sunt atatia oameni care lupta sa aiba copii, pana nu am trecut si eu prin asta; din fericire, noi ne-am realizat visul, dar cat mai trebuie luptat in continuare pentru a-i oferi copilului tot ce-i trebuie... sa nu mai vorbim de alocatia pentru copii... nu astept mila de la stat, dar daca tot platim contributiile din salariu, de ce sediile institutiilor respective iti iau ochii si te amutesc, de ce daca platim toata viata procent din salariu pentru somaj, ajutorul pentru somaj este suma fixa, pe perioada determinata?ma opresc aici acum, pentru ca deja m-am infuriat, iar lupta noastra trebuie dusa cu capul limpede; va sustin! Daniela si bb Anda

#9
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:43

hewh, multa bafta! Vrem [bb][bb][bb][bb]!!!!!!! Luizax - karkotash shef!

#10
MariaM

MariaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 17:54

Sunt aici pt. voi....:))..si va sustin cu tot ce am sa pot... Va pup..si sa vi se implineasca toate dorintele Maria


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -