Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Muzica clasica ptr. bebe


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 18:47

Stiu ca sunt pe aici mamici cu adevarate cunostiinte muzicale asa ca tare v-as ruga sa-mi recomandati muzica clasica potrivita ptr. un bb. Trebuie sa va spun ca Ilinca e fan Vivaldi,in sensul ca atunci cand nimic nu reuseste sa o calmeze sau sa o adoarma dam drumul la Anotimpuri si...surpriza (descoperita cand fata avea 5 luni)..se calmeaza ba chiar adoarme. As vrea totusi sa mai ascultam si altceva,, asa ca daca ne puteti recomanda ceva...va multumim!!-numai sa nu fie Wagner!!!! Raluca si Ilinca

#2
Sibin

Sibin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 00:31

Buna Raluca.Eu v-as recomanda sa ascultati W.A.Mozart, Chopin, Chaikovski, J.S.Bach,in general muzica care face parte din urmatoarele curente muzicale:preclasic,clasic si romnatic.Oricum si acestea trebuie selectate ca nu toate au un caracter linistitor.Incearca sa gasesti de Beethoven sonata lunii,partea a doua din sonata patetica, partea a doua din simfonia a 5-a.Bafta si tine-o tot asa!!! P.S.Ai de unde alege! Sibin

#3
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 10:28

Multam.. pai tocmai ptr. ca oferta e ata de mare vream sugestii depre partituri care sunt mai potrivite bb-ilor! Raluca si Ilinca

#4
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 10:50

Noua ne place Chaikovski - Spargatorul de nuci ... Andrea Bocelli cu albumul Romanza ... si citeodata cind suntem bolnavioare tare, merge si Sonata lunii - Beethoven ... dar de dansat, ne place sa dansam pe ritmurile orchestrai lui Andre Rieu (valsuri si polci)... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#5
robert

robert
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 12:02

Asa cum mai amintea cineva mai sus, si eu sunt de acord ca muzica cu rol terapeutic este cea cu "carcater" linistitor, cu orchestratie pentru cello, clavecin sau pian; de regula addagio sau andante. Cineva de aici pomenea de preclasici, clasici si romantici, Bach si Mozart sunt cunoscuti si "utilizati" prin strainatate ca terapeuti ai sufletului si nu numai. Albinoni, Bocherini, Tartini,Alessandro Scarlatti, Johan Adolf Hasse,Monteverdi, iata numai cativa compozitori din perioada de dinaintea lui bach a caror muzica poate fi utilizata terapeutic. Putetu incerca nu numai compozitorii din perioada mai sus mentionata, ci si compozitori din sec XIX-lea Camille Saint-Saens, Gabriel Faure sau Jules Massenet. Lista ar putea deveni kilometrica insa sunt convins ca mai sunt si altii care vor aduce completari. Numai bine.

#6
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 16:01

Vezi subiectul de mai jos, cu muzica de bebei, scrie acolo tot ce vrei sa stii!! Sabina & Sofia Galagia

#7
octavia

octavia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 18:48

Nu am inca bb, dar m-am gandit adesea ca ii voi aplica terapia cu muzica clasica inca dinainte de a se naste.Sunt de acord cu tot ce s-a mentionat inainte,iar pe locul intai in preferinte situez "Concertul nr.1 pentru pian" al lui Chopin. Si pentru ca veni vorba de Bocelli,si Sarah Brightman are albume romantice si linistitoare, iti recomand "Timeless". Ma bucur f. mult cand aud ca bebelusii reactioneaza la acest gen de muzica,parerea mea e ca vor fi influentati pe termen lung. Octavia SA FITI IUBITE!

#8
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 februarie 2003 - 01:26

Pentru ca subiectul m-a interesat inca de cand aveam bb in burtica, iata niste sugestii: Mozart - Sonata in Do major KV 545 - Andante; Mozart - Eine Kleine Nachtmusik; J.S. Bach - Menuet in Sol Major; R. Schumann - Albumul oentru Tineret; R. Schumann - Scene din copilarie; F. Chopin - Grande Valse Brillante in ES-Dur; J.S. Bach - Fuga nr. 2 (din Clavecinul bine temperat) Mozart - Sonata in La Major J. Strauss - Valsuri; G. Verdi - aria Celeste Aida din opera Aida; S. Prokofiev - Petrica si lupul; J.S. Bach - Preludiul nr. 5 din Clavecinul bine temperat; Albinoni - Canon si Giga J.S. Bach - Arie Mozart - Ave Verum Corpus L.v. Beethoven - Concertul 5 pentru pian si orchestra ... si cite si mai cite... P.S. Sa stii ca nu vreau sa par mai mult decit sint! Multe din titluri le-am insirat de pe coperta unor CD-uri pe care le-am cumparat din Germania, si care se numesc "Baby's erste Klassik Stunde" - Prima ora de muzica a bebelusului...

#9
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 04 februarie 2003 - 11:24

Multumesc, fetelor, am gasit si la noi ceva Cd-uri cu prima muzica clasica ptr. bb. Raluca si Ilinca

#10
wesmike

wesmike
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 aprilie 2003 - 03:38

Dragi mamici si tatici! Daca aveti la dispozitie Real Player, atunci mergeti la www.BBC.ro si la rubrica ARENA veti gasi o emisiune despre muzica de Mozart si efectul ei asupra copiilor. Eu am o fetitza de 5 ani si jumatate, si de cand s-a nascut[copil],a ascultat muzica de Mozart...[roker] cine o vedea spunea ca este prematura in gandire. Poate ca tocmai acest gen de muzica a favorizat acest lucru! Astept comentariile dumneavoastra! Mihai Petrie 1900 Timisoara wesmike2000@hotmail.com


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -