Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce numiti contractii?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 12:13

Eu va spun ca nu stiu notiunea de "vroiam sa imping" sau "imi venea sa imping". Pe mine la nastere, asa cum am mai spus, ma durea ingrozitor mijlocul, dar burta nu, si nici nu aveam alte senzatii, stiti voi de care. Asa ca asa vrea sa stiu cum ati simtit voi contractiile. Si mai am o intrebare, cind ati nascut, si ati impins, stateati putin ridicate sau intinse ca in pat? Sa fim fericite http://www.desprecop...mid=224&cid=229

#2
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 13:23

Ce de kestii tehnice vrei sa afli matale! Pai contractia te ia la inceput asa cu binisorul... ca o durere la menstruatie... dupe aia... se da mai tare la tine si tot mai des... de te ia cu naduseli si daca ai una bucata sot prin preajma e tare bine sa te prinzi de gatul lui... ca sa vada si el cum e (pe mine m-a-ntrebat "Asa tare te doare?")... dupe aia se tine scai si nu te lasa decit un minut doua iar burta se face tare de tot... e sfisietoare tare senzatia... iar treaba cu push push e ca la treaba mare numai ca nu mai controlezi tu nimic... pur si simplu bebe vine... poti sa stai in cap ca nu-l opresti... la impins am stat bine mersi pe spate ca nesimtita... iar cind am simtit ca iese bebica pina am ridicat io capu' Ania era in bratzele neonatologului... Mie personal mi s-a parut cel mai crunt pina la expulzie... dupa ce-am urcat pe capra... a fost OK. Mentinez ca io am avut nastere declansata artificial... asac totul a fost scurt si la obiect dar de intensitate maxima... Dana

#3
Cosmin_Andreea

Cosmin_Andreea
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 14:08

Eu am nascut prin cezariana dar am trecut pret de vreo trei ore prin contractii. Dupa cite stiu de la medicul meu travaliul si contractiile ca intensitate variaza de la caz la caz si persoana. In cazul meu contractiile au fost dure,precipitate, de intensitate constanta si foarte dese (5 min.)deoarece copilul prezenta o tripla circulara si lichidul amniotic era deja verde.. Ce-am simtit eu? O menghina care-mi stringea cu putere tot corpul fara nici un fel de zvicnire asemanatoare unei dureri de masea si parea ca nu se mai poate sfirsi. O durere compacta si extrem de acuta.Nici nu ma puteam misca. Recuperarea postoperatorie a fost o mingiiere pentru mine.. Asta a fost doar cazul meu si poate eu suport durerea mai greu decit alte femei... AI fost o norocoasa!!!!

#4
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 17:10

Vai Dana ce m-am mai amuzat de raspunsul tau![il] Pe mine m-au durut si spatele si burta dar mai mult burta.Simteam cum mi se incordeaza toata burta inaintea contractiei. Despre impins nu am simtit deloc nevoia, stiu ca inainte sa ma duca pe masa m-au intrebat daca imi vine sa imping, am spus nu si ele s-au uitat cam ciudat la mine. Apoi cand m-au urcat pe masa imi spuneau sa imping, eu le spuneam ca nu simt nevoia iar doctora mi-a spus ca vom recurge la forceps daca nu imping. Si uite asa de frica m-am apucat de impins pana a iesit bebe.Dar dorinta sa imping nu am avut deloc. De impins - pe pat culcata si pe un scaunel inainte sa ma urc pe masa ginecologica ca am avut ceva probleme cu dilatarea. Concluzia: mi-au pus doua fire pe col dupa ce s-a nascut bebe, ca deh cica am avut un col spastic care nu s-a dilatat cum trebuie. Multa sanatate tuturor!

#5
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 17:28

Pe mine m-a durut numai burta, si numa cand aveam contractii (se intarea uterul). Pe urma me-a venit samping si .aaa.....am pofestit tot la anjterea pe glob. Si mie mi-au indus najterea..mea dat cu o solutie pe col.....Plus ca io citisem prin carti cum e cu nascutu, asha ca am nascut ca la carte adica, contractii, impins, rupt apa, iesit bebe. :)) Luizax - karkotash shef!

#6
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 04 februarie 2003 - 02:10

Eu nu am impins aproape deloc, pt. ca nu simteam nevoia, doar cind mi-au zis am incercat decit de citeva ori, dar si atunci tocmai cind nu trebuia[xx(], (adica intre contractii), eram atit de perplexa de durere ca m-am zapacit si nu am mai putut sa fac nimic!!! [ups] Pina la urma mi-au sarit pe burta de mai multe ori pina a iesit bebe... Noroc cu o infirmiera mai grasuta care se arunca temeinic pe burta mea....


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -