Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dupa cezariana oare vine nasterea normala???!!!


4 raspunsuri la acest subiect

#1
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 20:46

sunt super stresata...in 3 luni urmeaza sa nasc si nu stiu cum si-n ce fel.Este drept ca medicii de aici sunt pt. nasterea normala dupa cezariana dar totusi...cum naiba vine ca cei din Romania nu concep nastere normala dupa cezariana?!!!! Am un medic de familie(pe un ginecolog nu am reusit sa pun mana) care de 6 luni se chinuie sa-mi explice ce bine si ce sanatos este sa nasti natural dupa cezariana!!! Nu a reusit,drept pt. care de sarbatori am luat avionul directia Romania,am ajuns la ginecologul meu care dupa un calduros "bine ai venit!" m-a bagat la ecograf si a inceput sa bage frica in mine cum ca uterul meu nu este tocmai restabilit dupa prima cezariana(am 4 ani de la prima),cum ca bebeul este asezat transversal si nici vorba sa se intoarca pana la 9 luni,cum ca as avea si oarece fibrom pe acolo...concluzia lui a fost ca, singura mea sansa este o alta cezariana si ca ar fi bine sa vin in Romania sa nasc... Uhhh!!!imaginati-va ce sarbatori superbe am avut acasa... Ma intorc in Canada,ajung la medicul meu,ii explic ce mi s-a spus,ma trimite de urgenta la St.justine,acolo secretarele mi-au spus ca abia in 2 luni daca vreau pot sa obtin un rendez-vous...ma intorc la medicul meu,ma trimite de data asta la Sacre-Coeur,aici mai bine...rendez-vous in 3 luni(adica cand nasc) ...[zid] In fine! in cele din urma gasesc o clinica privata unde se fac numai ecografii,merg acolo si obtin spre stupefactia mea un rendez-vous in 2 zile!!! Aici e pe bani frumosi,probabil deasta nu stai cu lunile la coada!!! Mi se face eco si mi se spune ca sunt perfect sanatoasa,ca bebe este bine,bine si ca nu am nici cel mai mic motiv de ingrijorare...Concluzia:sunt in ceata totala!!! voi ce intelegeti? Ce sa fac,dupa cine sa ma iau si incotr-o sa o iau??? Am uitat sa va spun ca ecogr.a fost extraordinara,am vazut bebeul in "carne si oase",i-am vazut si sexul...tot,tot...plus ca mi s-a explicat tot ce misca acolo in burtica la mine,plus ca mi-a inregistrat toata sedinta pe o caseta pt.sotul meu...uhhh! ce sa mai!!!tehnologie nu gluma...

#2
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 22:28

din toate povestile auzite de la medici am inteles ca in ro se evita nasterea normala dupa cezariana din motive care tin de dotare si experienta insuficiente; daca te gindesti ca de multe ori rezerva de singe a unei maternitati e 0, asa cum a fost cind am nascut eu, ca exista prea putine sali de operatii , prea putini anestezisti...ai sa intelegi de ce prefera sa nu isi asume un rsic inutil; iris

#3
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 23:46

Inainte de toata... bun venit si sarcina usoara in continuare... Nastere la fel. Subiectul trebuia pus la sectiunea Nasterea pe Glob dar poate o sa ti-l mute vreun moderator... ti-am zis asta ca sa nu te sperii ca ti-l sterge cineva... iti mai dau citeva linkuri unde s-a mai discutat problema asta... http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=4100 http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=2844 citeste mesajele de pe linkurile astea... altceva nu stiu ce sa iti mai spun decit sa iti ajute Dumnezeu sa nasti cu bine (indiferent cum) si sa ai un bebe sanatos si frumos. Sanatate ps nu ne-ai spus sexu' lu bebe! Dana

#4
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 00:20

merci Dana! se vede ca sunt incepatoare pe aici.Nu am stiut unde sa pun mesajul... oricum un grand MERCI! o sa am un baietel!deja am o super fetita de 4 ani. numai bine, ange

#5
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 08:34

Eu zic sa-ti asculti medicul tau de aici, daca ai avut pana acum incredere in judecata lui, mergi tot pe mana lui. Bebe statea transversal la 6 luni? Si la mine la fel a fost pe la 5-6 luni pt ca avea loc de miscare dar acum e pozitionat cu capul in jos(sunt la inceputul lunii a opta). Asa ca nu-ti fa probleme mai are timp sa se intoarca. Oricum ai alege insa, iti doresc sa fie varianta cea mai buna. Nastere usoara si un bebe sanatos. Adela


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -