Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Endometrioza!?


23 raspunsuri la acest subiect

#11
195_143Cristina L

195_143Cristina L
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 februarie 2003 - 20:51

Saso,sa-ti dea Dzeu un bebe sanatos,felicitari[flo] Medicamentul asta Agnucaston,oare se gaseste numai in Germania?Ai putea sa-mi spui ce contine?Si eu am avut aceeasi problema ca tine,numai ca mie mi-au dat anticonceptionale...dupa care m-am operat din nou si acum nici nu stiu daca mai am endometrioza sau nu.Dr mi-a spus ca ...se pare ca nu...dar eu stiu...Plus ca vreau si eu un bebe si nu vrea sa vina[:(] Pupici Cristina L

#12
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 14 februarie 2003 - 15:23

[http://www.formula-as.ro/ iata o adresa unde puteti gasi.. vrute si nevrute despre plante si .. adevaratele leacuri babesti.. medicina naturista.. Sa va fie de folos.. Cristina: nu dispera, trebuie sa vina... asa am fost si eu.. deja aproape ca-mi pierdusem sparanta.. si planificasem deja a 2-a operatie.. ca mai am un chist.. si credeam ca el e de vina.. cind.. vestea cea mare.. a venit!) ai incredre in tine.. si nu te stresa..lasa totul normal... si fa tot ceea ce-ti produce bucurie si multumire..(eu am facut baie in apa de lac in iulie.. si toti ziceau ca va veni salvarea sa ma ia de acolo..dar am simtit ca trebe sa ma bag in apa aia.. si dr a zis .. ca poate asta a fost clopotul pt organele interne sa se trezeasca...) nu trebuie sa faci la fel.. dar.. dr meu a zis asa o vorba zic eu adevarata ca e bine sa faci ce simti...ca iti cere corpul..nu te obliga la nimic..la nici un sfat.... tot ce simti tu, si numai tu.. ca-ti cade bine! OK? Sper sa te ajute.. Te pup.. si incearca.. sa te eliberezi.. de stres,preconceptii... si.. de sabloanele societatii... fi TU INSATI, asa cum numai tu simti! AGNUCASTON e medicam facut din planta MIELAREA--denumire in limba latina--> VITEX AGNUS CASTUS Exista si ceva sub forma de picaturi... daca stai.. ma duc sa copiez ceva din formula as! Asta: Produsul Mastodynon este un extract din fructele plantei Vitex agnus castus. Se administreaza cate 30 de picaturi in putin lichid, dimineata si seara. Tratamentul cu Mastodynon trebuie sa dureze cel putin trei luni, chiar si in timpul ciclurilor menstruale. In mod normal, se poate simti o ameliorare dupa sase saptamani. Succes! va pup! HAPPY VALENTINES DAY! va urez la toate!!!!!

#13
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 14 februarie 2003 - 15:47

Cristina L , daca mergi sa cauti in Formula as, bate Mastodynon si-ti vor aparea toate revistele.. in care figureaza acest cuvint Mai este si ceva cu zmeura... succes... si astept... vestea.. AIA.. de la tine curind! sfaturile astea le-am mai dat unei fete de aici,nemtoaica, fosta colega de serviciu,tot bolnava de endometrioza,33 de ani, a fost deja operata si de al doilea chist, are un singur ovar,cam in octombrie si...m-a sunat in ianuarie sa-mi zica...VESTEA.. O sa vezi ca va fi bine... Te pup!!!

#14
195_143Cristina L

195_143Cristina L
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 februarie 2003 - 17:32

Saso,iti multumesc din suuuuuflet.Am auzit despre Mastodynon dar chiar nu aveam habar ca e din plante si la ce este bun. Sper sa ai gura aurita si sa se intample minunea. Dar tie asa ti-a recomandat medicul,sa iei 8 luni???Ai idee daca la eco se vede daca mai exista endometrioza?Eu am cicluri f dureroase si de aceea ma gandesc ca exista totusi,ori in ultima vreme o fi si de la stimulari... Sa-ti dea D.zeu un bebe frumos si sanatos. Pupici Cristina L

#15
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 14 februarie 2003 - 22:50

L-am luat acum 5 -6 ani ;a fost foarte bun pt.mine ca mi-a reglat menstruatia si nu mai aveam durerile alea groaznice.Apoi am inceput sa iau anticonceptionale ,m-am casatorit ,am vrut bebe,nu a venit si restul il stiti. Nici nu m-am mai gandit la el...dar m-am documentat si echivalentul lui in Ro este tinctura de coada-soricelului asa ca ori iei una ori alta. Aici costa 12-15 euro 100 ml. Te pup!!! livia

#16
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 16 februarie 2003 - 11:10

draga Cristina L Numi-a prescris dr sa iau 8 luni.. mi-a prescris sa iau... pt a preveni cresterea chistului.. si sa vedem daca se poate.. sa se intimple minunea.. chestia ca luam de 8 luni.. si..am fost la dr.(mergeam la control la fiecare 2-3 luni)si mi-a zis ca daca nu s-a intimplat pina acum.. se pare.. ca sint infundate trompele uterine, si ca trebe sa ma opereze peste vreo 2 luni.. si mai trec 3 sapt de la control.. si nu-mi vine... si iar ma duc... si cind mi-au facut analizele... SURPRIZA..cea mai frumoasa minune se intimplase! Deci.. m-a ajutat.. dar cium am mai scris.. in astea 8 luni.. ma super stresam: ovulatie, temperatura, acum...trebe facut.. Si dupa ce mi-a zis ca.. trebe operatie.. n-am mai calculat nimic.. si am lasat totul.. sa mearga normal, de la natura...si asa se pare ca..a avut efect! Deci.. stresul...e un mare factor.. si faza e ca nu-l simtim totdeauna.. sau zicem ca nu sintem stresate.. dar.. adevarul e altul! Asa ca .. asa cum si mie mi-a zis dr. ca evita stresul..si eu am zis SIGUR.... dar ..uite ca..nu era asa! succes.. si ..sa auzim de bine! Daca cumva ai vre-un chist... trebe sa se vada la ecograf! Si.. chiar daca ai.. medicamentul nu va influenta cu nimic.. ovulatie.. sau alte chestii importante.. ci numai il va tine sa nu creasca!

#17
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 16 februarie 2003 - 13:18

Cristina L tocmai am citit ce ai postat tu ultima data.. si .. vad ca..tu incerci de ceva vreme.. scuze nu stiam...iti dorsc tot binele din lume!... si sa ti se implineasca cit mai repede dorinta! mai mult de atit nu stiu cum sa te ajut.. eu am si am avut chistul.. si endometrioza e o boala care apare... asta e pacatos la ea! ai dreptate.. una din manifestari.. sint durerile.. groaznice la ciclu..dar, dupa cite stiu eu daca nu ai chist.. poti sa fi fericita! Exista insa pericolul aparitiei lui la fiecare ciclu menstrual! Se spune pe aici ca sint 50% sanse sa nu mai aparachisturi, sau sa nu fie activa boala(despre vindecare.. ,habar n-am) dupa o sarcina.. Inca nu pot zice nimic...din pacate! Cum am am mai zis mai cunosc aici 2 cazuri... de cel fericit v-am zis..cu colega care..a ramas insarcinata dupa operatia de al 2-lea chist.. si are un singur ovar! Celalalt caz.. e tragic..tipa .. nu a mai vrut copii(nemtoaica, sotie de roman..de aia stiu)..si a luat anticonceptionale,si chestii..Dupa operatii repetate..(cel mai nasol a fost cind mi-a pove ca.. unchist de edometrioza s-a format si a spart intestinul gros si a trebuit sa sufere o operatie in care i s-a taiat o bucata din intestin!!! A spus ca refacetrea a fost groaznica,... a trebuit sa poarte pampers..ca nu se putea controla!) Spre final.. a ajuns la concluzia ca nu mai vrea copii.. are cred intre35-40 de ani.. sau asa ceva.. si se super saturase de operatii... si de tratamente.. (avea deja 7 chisturi formate.. in diferite zone.. care incepeau sa si doara..)si a spus ca sa-i scoata tot afara... A facut operatia... dar medicii.. la intelegere cu ea .. au zis ca sa-i lase un ovar..pt echilibrul hormonal..ca totusi.. e bine pt psihic... Asa a fost... bine si frumos..3 luni...cind...(ne mai avind nici un organ feminin... numai un ovar inauntru!!) se formeaza un chist.. pe singurul ovar!! Asta am considerat... GROAZNIC... era asa de suparata.... si tocmi atunci.. am aflat ca am ramas insarcinata.. nici nu i-am spus, mi-a fost frica.. sa nu o ranesc.. mi-a fost frica sa ma mai gindesc... la boala asta.. la fata care i-a aratat-o ei boala! Mai mult nu stiu.. sint deja 5 luni decind nu am mai intilnit-o.. de aia zic.. ca am considerat f important.. sa incerc cu medicamentul ala naturist, cu agnucaston.. sa-mi controlez chistul si marimea lui! Asa ca daca n-ai chist...ce sa zic.. eu m-as considera fericita in locul tau.. mi-e frica de ce se poate intimpla cu chistul meu la nastere.. sau sa ma forteze sa nasc mai repede.. sau.. sa nu se sparga la nastere si sa ma opereze dupa... deci.. existenta lui.. imi da batai de cap! Nu am ce spune totusi, sint insarcinata.. in luna a 7-a.. si pian acum sintem bine!..Tot ce doresc.. e sa fie bine si dupa.. si sa fie copilul sanatos.. e fetita... tare m-am bucurat..dar mi-e asa de frica.. sa nu ma mosteneasca! Te pup! sint alaturi de tine.. si crede-ma ca te inteleg! Deci.. ca si concluzie.. din ce am auzit pe aici.. si din.. experienta mea .. e tare important sa mergi regulat la control, sa.. sti din timp de existenta chistului.. si sa incerci.. sa-l ti pe loc.. ca sa se poata intimpla minunea! si cum ti-am zis eu am facut tratamentul vicios..hormonal.. care numai m-a impiedicat... si a si durat pina mi s-a curatat corpul.. de .. mizeriile alea... durerile de ciclu.. le-am avut.. de la primul ciclu... si asa au ramas...ca ameteam si picam jos pe strada.. de-mi era frica sa ies din casa.. sper doar.. sa fie mai bine dupa sarcina.. ca asa se zice! Te pup inca o data!

#18
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 16 februarie 2003 - 16:58

Am gasit un trat.pt.endometrioza,m-am gandit sa vi-l scriu si voua... De trei ori pe zi, beti un amestec din 30 de picaturi de tinctura de propolis si 40 de picaturi de apa. Inainte de fiecare masa, luati cate o lingurita de miere cu laptisor de matca si o lingurita de miere cu apilarnil(amestecurile se gasesc la plafaruri). Zilnic, beti un litru de infuzie din galbenele, urzici si coada-calului. Faceti irigatii astfel: in 250 ml infuzie de galbenele calduta adaugati o lingurita de miere cu laptisor de matca, o lingurita de miere cu apilarnil si 10 picaturi de tinctura de propolis. Dupa fiecare masa, luati cate 2 lingurite de miere cu suc de orz verde. Zona pelviana se maseaza cu unguentul Nikeprop. Rezultatele nu vor intarzia sa apara. Sper sa va fie de folos!!! livia

#19
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 17 februarie 2003 - 13:15

quote:
Originally posted by Saso [Multumesc...mult.. celei care ne va elucida.. numele coditei soricelului in latina... Pupici! Sofi
Coada Soricelului - Lat.: Achillea Millefolium Ger.: Gemeine Schafgarbe [pup]

#20
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 17 februarie 2003 - 17:40

Of,of,of... una zicem- alta intelegem...Am spus ca tinctura de coada-soricelului ara acelasi efect ca Mastodynonul nu ca este aceasi planta.Produsul nemtesc este mai scump decat cel din Ro si avand acelasi efect de ce sa nu-l luam pe cel ieftin(daca este la fel de bun),poate unele dintre noi nu au posibilitati... -inca o data:Nu este aceeasi planta dar preparatele au aceleasi calitati!!! Saso, citeste mai bine mesajul mai vechi,sigur ai inteles gresit!!! Pupic! livia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -