Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

poveste nastere Alex, in stil caracteristic


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 15:43

Ia sa va povestesc si eu cumfu cu nascutu lu Alex cel frumusel. Cum termenul de 40 de saptamani se apropia si Alex nu dadea nici un semn cum ca ar vrea afara.....m-am apucat sa topai prin casa, sa dansez, poate s-o declansa ceva. Asta se intampla joi. Vineri se implineau cele 40 de saptamani de sarcina. Dupa ce am facut eu toate figurile Britney Spears joi dupa amiaza, noaptea nu am putut sa dorm, am dormit putin dar prost, incepuse sa ma doara un pic mai tare cand se contracta uterul. Pe la 4 dimineata m-am dus la baie si mi-a cazut o bucatica de dop. Asa ca m-am dus la bucatarie, mi-am facut unghiile cu oja, mi-am pregatit sacosica si am asteptat sa se trezeasca Vali sa mergem la spital. Pe la 8 am plecat. Doctorul de garda (intrucat doctora mea nu era de gasit) a zis ca nu e obligatoriu sa nasc in ziua aia (vineri) chiar daca cazuse dopul. Asa ca voia sa ma trimita acasa, ca o sa nasc peste 2-3 zile. Eu fiind satula de atata asteptare i-am zis ca nu ma duc acasa, eu vreau sa nasc su cu asta basta. Asa ca am ramas la spital. Pe la 12 dupa amiaza mi-a dat pe col cu nustiu ce solutie si mi-a zis sa stau o jumatate de ora intinsa in pat (incerca sa imi induca nasterea). Eu binenteles ca m-am dat jos de pe masa, m-am dus in salon unde mai erau niste fete dragute care asteptau sa nasca si m-am apucat sa le spun bancuri. Dupa vreo 10 minute de povestit (in picioare binenteles) mi-a picat fisa...aoleeeeuuuu trebuie sa stau intinsa!!!!! Pe la ora 5 au inceput sa se regularizeze contractiile. Intrucat n-aveam stare de contorizat contractiile, o inveseleam pe o fatuca, care avea contractii din 5 in 5 minute. Asa ca dinspre patul ei (care era langa al meu) se auzea “haaahahaha hihihihi, au au auuuuuuuuuuuu, haaahahaha hhahhhhihi, auuuu au”. Pe la ora 8 si ceva imi zice doctorul, vezi ca nasti abia maine dimineata. Eu, zic OK, imi pun geanta pe umar si ma duc jos la bufet sa mananc. Ma intalnesc acolo cu Vali si imi iau un gratar de porc cu salata si cartofi prajiti. Cum mancam eu (contractiile erau din 5 in 5 minute): bagam o bucata de friptura in gura, mestecam, ma uitam la ceas......mai ca mai am 2 minute pana la urmatoarea contractie...merge si un cartof :o), contractia dura pana intr-un minut, strangeam din dinti, dupa ce trecea..pac si niste salata, “hai Vali mai povesteste ceva, dar sa termini in 4 minute”! La ora 12 noaptea deja ma durea rau, asa ca l-am sunat pe Vali si i-am zis ca eu nu pot sa stau asa pana dimineata (cand imi zisese doctorul ca o sa nasc). La 12.45 noaptea, aveam dilatatie 4 cm asha ca m-au dus in sala de travaliu. Cum la ora aia cam toata lumea din spital dormea m-am plimbat pe hol, pana la baie si inapoi in pat, si tot asa. Asistentele dormeau alaturi. La un moment dat mi-a amortit fata si mainile, am sculat-o pe asistenta pe stilul “doamna asistentaaaaaaaaaa, mi-a amortit fatza!”. S-a sculat, a venit la mine si mi-a zis ca am o cadere de calciu, dar daca imi face calciu...la contractiile pe care le am, o sa ma sui pe pereti de durere. Asa ca am asteptat sa-mi treaca amorteala. Intre contractii (care deja erau mai dese) ma gandeam ce vazusem eu la televizor....ca daca esti relaxat si te gandesti la lucruri frumoase, tot organismul e relaxat, se secreta endorfine, uterul e relaxat..........AIUREA! cand incepea contractia se alegea praful de toata relaxarea mea. Stateam si respiram sub patura ca mi se parea mie ca daca respir acolo ma doare mai putin decat cand scot nasul din patura. Tot timpul asta ma uitam la ceas.....si ma gandeam...oare ce inseamna “dimineatza” in viziunea doctorului, o fi ora 6, o fi ora 9?.........era ora 2 si ceva noaptea si ma durea continuu (eu credeam ca adorm intre contractii si ma trezesc numai cand ma doare, hehehe). La un moment dar mi-a venit sa imping, si am zis hmmmmmm.....sa vezi ca nasc acuma :)))) Si cum impingeam cat puteam (independent de vointza mea) s-au rupt membranele, asa ca am strigat iar “doamna asistentaaaaaaaaa, mi s-a rupt apa!”. S-a sculat, a venit, me-a controlat dilatatia.......era 10 cm. Hai ca nasti mi-a zis, a chemat-o si pe cealalta asistenta ca sa ma dea jos din pat. M-au dat jos, asistenta l-a sunat pe doctor (care fiind de garda dormea si el ca omu’). Ala cand a auzit ca m-au dat jos din pat a inceput sa urle...la loc in pat cu ea ca pica copilu pe jos. OK......urca-te la loc in pat. Pe urma suna doctorul, dati-o jos din pat si hai in sala de nasteri ca vin imediat. M-au suit pe masa de nastere si in asteptarea doctorului am inceput: “mi-e sete!” “mi s-a uscat gatul!” “vreau apa!”. Asa ca mi-a adus una din asistente un pahar cu apa. Eu impingeam si o tot bateam pe asistenta la cap “i se vede capul? i se vede capul?” .....aveam si eu un fix. A venit doctorul, asistenta era langa mine si mi-a zis....la urmatoarea contractie impingi, ok zis si facut. Am impins pana am ramas fara aer, asha ca am cascat gura sa respir si n-am pierdut ocazia sa intreb “se vede capul? a iesit bebele?” Asistenta m-a linistit.......la urmatorul impins iese ....... aiurea. Am impins de 4 ori pe o contractie. La al patrulea impins a iesit Alex, cu ajutorul asistentei care si-a pus antebratul pe burta mea si a apasat. Pentru ca eu deja nu o mai credeam cand imi zicea ca acum iese acum iese, m-am uitat, asa ca l-am vazut pe Alex fix cand a iesit :))))). Doctorul a ramas intepenit cand a vazut cat e de mic (2,400 kg) si mi-a zis sa ma dau cu fundul mai jos pentru ca e cordonul ombilical foarte scurt si nu ajunge sa puna bebelusul pe masa de alaturi. M-am miscat eu si m-am apucat sa ii numar degetele de la mana, de la distanta. Pe la degetul nr. 3 pierdeam sirul asa ca o luam de la capa...unu, doi, trei, patru, cinci...huh...deci la o mana are 5 degete...e ok pana acum. :):) Alex a marait un pic, n-avea el chef de zbierat ca din gura de sharpe...cum vazusem eu la altii. Plus ca ma asteptam sa fie plin de vernix, sange si alte cele........aiurea iar! Zici ca era gigolo Alex proaspat venit de la plaja. Cu par negru parca dat cu gel, si piele curata curata si bronzata si lucioasa de parca atunci s-ar fi dat cu ulei. Asistenta de la copii proaspat sculata din somn a venit si l-a luat. Doctorul s-a apucat sa execute lucru manual, broderie la epiziotomie (nu am simtit cand m-a taiat, pentru ca atunci cand impingi te doare la iesire). Am inceput atacul (ma si mir cum de m-a suportat personalul medical din sala, hihi): “unde e Alex? cine l-a luat? de ce? i-a pus banda la mana cu numele? cand? de unde stie aia ce sa scrie pe manda?” Dupa care am inceput sa-l toc pe doctor: “ma doare cand ma coaseti” (deja imi facuse o anestezie locala). El: nu te doare ca ti-am facut anestezie. Eu: ba ma doare, ca anestezia mi-ati facut-o mai sus iar acum ma coaseti mai jos......asa ca mi-a mai facut o injectie. Cam asta a fost...rezultat: bebe Alex cel frumusel, 2,400 kg, 46 cm , Apgar 9, nascut la ora 2.45. Toata povestea de la urcat pe masa de nastere pana la coborare a durat cam 20 de minute........din care cusutul a fost 15 min. :)))) Apoi m-au pus pe targa la loc in sala de travaliu, mi-au pus o punga cu gheatza pe burta si m-au pus sa imi masez uterul care era tare si mic cat o minge de tenis. L-am sunat si pe Vali sa vina la spital. Cand a venit a vrut sa se duca sa-l vada pe Alex care deja era infasat, spalat si cazat la salonul de bebei. Eu cand am auzit ca se duce acolo, am sarit ca arsa...vreau si eu sa-l vad. Asa ca m-a carat asistenta cu targa la usa salonului de bebei ca sa scape de gura mea. Asta e tot, povestea de mai sus e relatata exact asa cum s-a intamplat, sa nu-mi cereti o varianta mai “serioasa” pentru ca nu am :o) Luiza&Vali&bebe Alex P.S. sa va mai zic ca doctorul avea ochelari si ca in lentile vedeam tot ce facea el acolo? (lucru de care a fost informat ... ca tot aveam eu chef de vorba pe masa dupa ce nascusem, hihi). Luizax - karkotash shef!

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 15:47

[flo]pt o mämikä de senzatie si pt Alex cel frumos :-) Sä fim senini!

#3
Samurai-lady

Samurai-lady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 15:58

[jamaica][jamaica][jamaica] Faina povestea ta !!! Uite ca au trekut durerile si acum ai un fecioras frumos foc. Sa va traiasca Alex !!! Samurai-lady si bb Ken.

#4
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 16:27

Frumoasa poveste! Sa va traiasca Alex cel frumos si sa va aduca multe bucurii![pup] dori

#5
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 18:37

Chiar ma intrebam, cum a fost nasterea lui Alex cel frumusel foc in viziunea mamicii lui cea haioasa si draguta. Cred ca este prima poveste despre o nastere, la care m-am "hlizit", in loc sa-mi dea lacrimile. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de altii! Pupicei dulcetei, Camelia Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu

#6
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 18:37

Tipique! Normal ca si nashterea trebuia sa fie in stilu tau de kkstirka [:D]. Auzi tu... friptura la gratar si cartofi prajiti in timpul kontraktiilor[cool]. Mai rar asa relaxare[cheers]. Adevaru e ca si rezultatu'-Alexutzu e pe masura! Sa fiti sanatosi si voiosi 4 ever! danat

#7
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 18:41

De fapt e cam aceeasi keste ca la toate...numai ca deh...fiecare o percepe in stil propriu. Eu am perceput nasterea in felul meu...daca a iesit asha .... pliz feel free to hliz iorself, hihihi :)))))), da' nu perdeti din vedere amanuntele "medicale" importante, si desfasurarea nasterii...travaliu, contractii, durata, etc . Tz tz tz se trezi toarsha profesuoara din mine :)))). Si zic catz plaku floricick de colt? :)))) hihi Luizax - karkotash shef!

#8
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 19:02

Luiza, la inceput de tot eram tare contrariata de felul in care scrii, dar foarte repede am vazut omul de dincolo si tare mi-a placut si acum urmaresc mesajele tale care intotdeauna reusesc sa ma bine dispuna in orice situatie. Ramai asa la chip si la suflet, tanara, frumoasa si karkotasha, ca ne esti tare draga. Am remarcat si detaliile "tehnice", expuse de profa din tine, printre un gratar, o salata si un cartof prajit[:D] si nu numai. Pupicei dulcetei, Camelia Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu

#9
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 00:08

Luizax draga - evident ca vrem sa publicam si povestea ta la destine - prima pagina - asa ca fii si tu f draguta si trimite si noua o pozica in trei (cu Alex, Vali si tine) mersic mult - behehe [d] Pentru parinti... despre copii!

#10
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 09:51

hahha, fatza distractiva a nasterii a? :))) mercic admin. O sa caut poza cu noi...ca nu prea avem....da' gasesc eu. Luizax - karkotash shef!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -