Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand si cum dau banii ???


5 raspunsuri la acest subiect

#1
chiri

chiri
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 15:38

[hia]Asa cum va spuneam, m-am cam lamurit cum e cu "darul" pt. doctori. Ceea ce mi-e foarte neclar [ups] este cum se procedeaza. Stiu ca m-am distrat grozav [:-)))] cand am citit pe forum cum intrase o mamica in devenire la cezariana si statea in mijlocul salii, in camasa de noapte, si impartea plicurile. Acum insa mi-a cam inghetat rasul pt. ca nu stiu cum sa fac. Dati-mi o idee. Voi cum ati facut? Cand se dau banii si cum? De unde stiu cine face parte din echipa si cum ii abordez (o sa nasc prin cezariana)? Va rog din suflet sa nu ma lasati [help]! Astept cu sufletul la gura raspunsurile voastre.[flo]

#2
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 15:52

La mine de imparteala plicurilor s-au ocupat sotul si mama. Doctorului i-au dat plicul "dupa" dar stia ca dau, dadusem doar la fiecare consultatie. Pentru restul, inainte, ca sa ma tina minte.

#3
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 16:01

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie: adica tot peste o luna nasc si tot cezariana. Hai sa iti spun cum a facut sora mea acum 4 luni (tot cezariana). I-a dat doctoritei care i-a urmarit sarcina, si a impartit ea tuturor celor implicati. In plus, sotul ei i-a platit anestezistului si doctorului neonatolog. Scorurile au fost urmatoarele: 200 USD pentru cei doi doctori care au operat-o (doctorita care urmareste sarcina era mana a 2a), adica 100 si 100), 500.000 lei anestezistului si inca 500.000 neonatologului. Ea a nascut la C.F.R. 2. Daca esti in relatii bune cu doctorul care iti urmareste sarcina, intreaba direct. E cel mai bine. Mult succes si tie, si mie. Cu drag, Elena

#4
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 16:02

Si uitam ceva important: da-le inainte! Neaparat! Sa isi dea interesul!

#5
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 16:24

NU merge intotdeauna cu datul inainte: atit eu cit si cumnata mea am nascut cam in aceeasi perioada si la amindoua, sotii au dat plicurile Dupa. E drept ca eu nascind prin cezariana (recomandata de medic) a trebuit sa mai dau si la anestezist , mina a 2 a, asistenta din reanimare. Cred ca cel mai bine ar fi daca l-ai ruga pe sot sa-l intrebe pe doctor cind pot sa stea de vorba intre 4 ochi, iar el iti va raspunde intr-un fel sau altul. Noua ne-a spus ca discuta dupa ce iese din cezariana, dar... stia ca o sa primeasca.

#6
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 16:48

eu am nascut tot prin cezariana ,si am dat plicurile la doctor si anestezist fix inainte de a ma urca pe masa,si eram nu in pijama ci asa cum m-a facut mama,iar plicurile le tine-am in ...buzunar[:D].
Asta a fost partea comica ,ca dupa ce aveam ditamai burtoiu ,mai trebuia sa ma mai si targuiesc cu anestezistul care a inceput ca el nu ia ,ca sa vezi ...Eu lua-ti plicul ,el nu...pana a venit doctorul si i l-a bagat in buzunar(plicul[:D]).Dar sa vede-ti nainte alta faza comica .Eu nu cunosteam cine va asista doctorul meu la operatie ,si vine sa ma ia din salon ca sa ma duca la sala de operatii un doctor pe care tot il cunosteam (si el tot ginecolog).Coboram cu liftul si eu in lift hai sa-i dau plicul ca am crezut ca el este ,si el nu donsoara[:D],nu sunt eu anestezistul ,las ca dai la cine trebuie...Daca lua plicul ce ma faceam ?
Asta a fost experienta mea in legatura cu impartitul darilor.Afara pe culuar mama mea si sotul meu se ocupau cu doctorita neonatolog si cu moasa...
Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur [*]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -