Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce stiti despre talasemie?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 02:50

Talasemia? Ce stiti despre aceasta boala? Verisoarei mele i s-a descoperit aceasta boala, dar nu vrea sa mearga in continuare la doctor sa vada ce trebuie sa faca. I s-a spus ca nu are voie sa ia medicamente pe baza de fier si a rechemat-o intr-o alta zi pentru ca doctorul respectiv nu a mai avut timp de ea. Ea nu s-a mai dus, iar eu, de aici din Franta, nu pot sa o ajut decat cu sfaturi. Daca stiti mai multe de aceasta boala, v-as ruga sa-mi spuneti si mie. Va multumesc Ralu -mamica Ioanei

#2
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 03:01

uite un link care te va duce la ceea ce te intereseaza de la scurt istoric si pana tratament si dieta..sfaturi si cred ca mai complex de atat nu se poate:http: //www.geocities.com/moantza/Thalassemia/Cuprins.html Ii doresc toata sanatatea din lume verisoarei tale si tie bun venit printre noi. [pup] Adina si[bb]Rares Costin
quote:
Initial creeata de ralu
Talasemia? Ce stiti despre aceasta boala? Verisoarei mele i s-a descoperit aceasta boala, dar nu vrea sa mearga in continuare la doctor sa vada ce trebuie sa faca. I s-a spus ca nu are voie sa ia medicamente pe baza de fier si a rechemat-o intr-o alta zi pentru ca doctorul respectiv nu a mai avut timp de ea. Ea nu s-a mai dus, iar eu, de aici din Franta, nu pot sa o ajut decat cu sfaturi. Daca stiti mai multe de aceasta boala, v-as ruga sa-mi spuneti si mie. Va multumesc Ralu -mamica Ioanei


#3
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 14:56

Iti multumesc mult ca mi-ai raspuns. Deja m-am uitat ce scria pe site-ul respectiv si i-am trimis date despre acest site si verisoarei mele. Multumesc foarte mult. Multa sanatate! Ralu -mamica Ioanei

#4
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 10:26

Verisoara mea are talasemie, descoperita la 4 luni de la nastere. De atunci i se fac lunar transfuzii de sange, la 5 ani i s-a scos splina, ficatul ii este foarte marit, a facut o perioada tratament cu Desferal (un medicament care elimina fierul din organism). Talasemia e sora mai mica a leucemiei, nu se vindeca decat prin transplant de maduva. Verisoara mea are acum 23 de ani, e studenta la Medicina Veterinara, insa are fizicul unui copil de 10 ani, ciclul nu i-a venit nici acum, ficatul ei e in pioneze din cauza fierului continut de sangele transfuzat. Medicii nu i-au garantat decat 14 ani de viata, insa, din cate am citit, media este de 24 de ani. A fost tot timpul bolnavicioasa: a facut pneumonii, hepatita... Imi pare rau ca nu-ti pot da vesti mai bune, poate acum s-a mai descoperit cate ceva in domeniu, o sa merg si eu pe link-ul de mai sus, sper sa gasesc ceva incurajator. Multa sanatate verisoarelor noastre!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -