Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cadouri pentru nasii de botez


22 raspunsuri la acest subiect

#11
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 februarie 2003 - 19:29

da, noi le-am luat cadou pentru ca stiam ca si nasii au cheltuit f. mult. Am primit cadou de la ei trusouri complete de imbracaminte ptr. bebe, pentru diferite etape de varsta, cercei, bani la masa, bani la biserica, lumanare botez, deci o gramada de cheltuieli. Le-am luat un servici de farfurii f. frumos si niste prosoape de calitate. Si respectam in fiecare an traditia de a ne duce la ei de paste si de craciun, pentru ca ne face placere nu pentru ca asa trebuie. Miha, o mamica fericita

#12
MariaM

MariaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 februarie 2003 - 19:46

Eu le-am luat o icoana de perete..cu rama de argint... m-a costat aproape 2 mil....dar ai mei nasi o meritau...pt toto ce fac.. te pup[biz] Maria

#13
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 27 februarie 2003 - 22:01

fetelor, asta e un subiect mai vechi, postat de mine acum ceva timp, iar problema a fost rezolvata deja. mai bine raspundeti la mesajul "Cadou pentru nasii de botez ?!" postat de Daiopri pe Discutii generale. cred ca de fapt asa ati ajuns aici, accesand link-ul pe care-l dadusem eu acolo.

#14
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 februarie 2003 - 23:07

Angela, ce ai facut pana la urma?? Ai luat cadou? Si daca da, ce??? Te pup! Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

#15
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 27 februarie 2003 - 23:27

Bettina, le-am cumparat un set complet de lenjerie de pat.(Coryna a avut o idee foarte buna). L-am luat cam la 250 CAD, am gasit ceva foarte misto la Sears, am avut si noroc ca era in sales :-) (cred si eu la cat de mare era pretul original)

#16
Lacramioara

Lacramioara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 februarie 2003 - 18:44

Eu pot sa vorbesc din doua puncte de vedere: si de mama cu copil botezat, si de nasa a doi fini. Si pot sa va spun ca am si cumparat cadou pt. nasi, si am si primit in calitate de nasa. Obiceiul este pastrat mai mult de placerea de a schimba daruri, pt. ca este frumos sa intorci un cadou celui care ti-a facut cel mai mare cadou: ti-a crestinat copilul. Cadoul se poate da si in functie de buget, e adevarat, dar conteaza mai mult sa fie dat din dragoste. va pup si o zi buna tuturor.[bis] Lacrima

#17
Andreea

Andreea
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 martie 2003 - 18:52

Eu am intrebat in stanga si-n dreapta si am inteles ca nu trebuie facut cadou nasilor cu ocazia botezului. Nasii lui Vladut sunt cei mai buni prieteni ai nostri, "cumatra" e cea mai buna prietena a mea inca din copilarie asa ca i-am intrebat direct si nici ei n-aveau habar de asa ceva. In schimb, ce traditii stiu ca sunt: de Paste finii merg la nasi cu miel (sau cu un cadou...) si de asemenea, exista Ziua Nasului, pe 26 sau 27 decembrie cand trebuie sa se mearga cu vin si carne de porc (sau cu alt cadou). Andreea.

#18
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 05 octombrie 2003 - 23:07

Subiect initial: Cadou pentru nasii de botez postat de iuliana, 25/09/2003,19:59:51 Si pentru ca incepem pregatirile pentru botez sintem in pana de idei pentru cadoul nasilor. Parca s-a mai discutat despre asta, dar nu reusesc sa gasesc subiectul.Dati-mi, va rog, niste idei. Multumesc!!! raspuns postat de canuta-om-sucit, 26/09/2003, 00:28:03 Apropo de cadouri am fost la nunta surorii lui si hai sa ii luam si noi ceva cadou.I-am cumparat un telefon de camera foarte smecher cum prin romania nu prea vezi.Mandrii nevoie mare ca sa aflam ca si socrii mici au cumparat acelasi cadou. Nishte sfesnite frumoase chiar de la un magazin de arta eu spun.E un cadou cu bun gust si cu mesaj.Acum depinde si de nasi. aura raspuns postat de ariel_7000, 26/09/2003, 09:08:16 noi am luat nasilor alexandrei o rama frumos de lemn, frumos sculptata, in care am pus fotografia finutzei lor. a avut mare succes:) ariel raspuns postat de bebetica, 26/09/2003, 09:23:14 Noi i-am abordat pe nasi la modul cel mai delicat posibil . Le-am explicat ca noi dorim sa le multumim in felul nostru pentru amabilitatea lor fata de BB si ne-am gandit sa fim totusi cat mai aproape de ceea ce-si doresc mai mult in prezent. In felul acesta toata lumea a fost fericita. Ioana si Stefan Dimitri raspuns postat de hanna, 26/09/2003, 09:25:36 Eu cand am botezat, finii ne-au luat cadou un set de pat matlasat cu puisori;ne-au facut placere.Depinde de nasi; daca sunt apropiati de varsta cu voi si sunteti prieteni, poti incerca sa tatonezi terenul si sa vezi cam ce preferinte ar avea, iar daca va permiteti, poti pur si simplu sa-i intrebi ce vor... Hanna raspuns postat de natydea, 26/09/2003, 09:28:23 Noi cand am botezat finii ne-au luat un cuptor cu microunde, care ne-a fost foarte util. Dea raspuns postat de Mironna, 01/10/2003, 11:26:02 Noi cand am botezat fetita am cumparat nasilor un serviciu de masa din arcopal. Mirona si BB Andrada

#19
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 05 octombrie 2003 - 23:48

eu am botezat fetita unor prieteni acum 2 ani..si le-am zis inca de la bun inceput..sa nu ii vad cu plocoane si cadouri..ca ei deja intrebau in stanga si in dreapta ce si cum se cumpara..incercau sa afle de la mine ce mi-as dori.. dar totusi..am primit ceva foarte frumos de la ei..seara..cand am plecat acasa...peste vreo ora m-au sunat..sa imi multumeasca ptr botez si pt ca am fost alaturi de ei..(ca prietena)..sincer..de mai mult de atat..n-aveam nevoie..cel mai frumos cadou pe care mi-l pot oferi e sa creasca copilul sanatos.. MirelaV

#20
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 06 octombrie 2003 - 17:40

Subiect initial: "sunt mamica acum,cadou pentru nasi????" postat de calina73, 25/07/2003, 23:37:45 nu am apucat sa va povestesc cum a decurs nasterea mea.poate va aduceti aminte de povestea mea ca am plecat din romania cand eram insarcinata in 8 luni si imi faceam grij ca nu voi gasi spital,ce imi trebuie ,cate zile voi sta.si iata ca totul a decurs normal si acum ingerasul nostru are 1,1/2 luni si vream sa o botezam .problema este ca nu stim ce cadou sa cumparam nasilor.dati-ne un sfat,o ideie.cand o sa am mai mult timp am sa va povestesc si nasterea ingerasului meu.imi este greu ca nu am calculator acasa . raspuns postat de loremari2000, 26/07/2003, 00:33:25 Noi le-am dat nasilor un tablou, nici noi nu prea stiam ce altceva. mariana gutescu raspuns postat de ochinegri, 26/07/2003, 08:34:48 O bijuterie de aur nasei ... Iesi mai ieftin decat in alte combinatii si nu se poate sa nu-i foloseasca. Dar sa nu fie contra bijuterii. raspuns postat de mamamariana, 26/07/2003, 09:41:48 Din cate stiu eu, cel putin in zona din care vin (Moldova) nu se face cadou la nasi in ziua botezului, insa se dau colacii dupa - cred totusi ca se pot da si atunci, dar nu sunt sigura. La colaci, in afara de doi colacei, care se pun intr-un lighean se mai dau putin zahar, ulei, orez, faina si cate o atentie pentru nasi. La noi era incetatzenit obiceiul de a da pijama sau camasa nasului si un material de rochie nasei. Probabil ca in alte zone sunt alte obiceiuri... Un crestin sanatos, voinic si destept!!! Mamamariana raspuns postat de ariel_7000, 26/07/2003, 12:59:33 noi am facut cadou nasilor o poza cu noi 3, intr-o rama frumoasa de lemn sculptat. a avut mare efect asupra lor... ariel raspuns postat de adita, 26/07/2003, 17:33:37 Noi nu le-am dat nici un cadou nasilor. Poate am fost noi mai nesimtiti, dar nu au existat obligatii intre noi. Ne mai facem cadouri, cu diverse ocazii, aniversari etc., dar nu le-am dat un cadou special pentru botez. Oricum, ideea cu fotografia cred ca foarte frumoasa. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -