Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bagaj pentru maternitate


4 raspunsuri la acest subiect

#1
alexa00

alexa00

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 09:38

Salutari fetelor! Am si eu o mica intrebare:cand va trebui sa ma internez pt nastere ce va trebui sa contina bagajelul(atat pt mine cat si pt bebe)? Mai sunt vreo 5 luni pana atunci dar is tare curioasa! Marsi fain Alexa

#2
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 09:50

Alexa, draguta, da o cautare pr forum despre bagaj maternitate! S-a mai discutat subiectul! Si, bine ai venit printre noi, speram sa-ti putem fi de mult ajutor în lunile care urmeaza! Sarcina usoara în continuare! Un An Nou plin de bucurii si impliniri!!!http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

#3
Gaby

Gaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 11:25

BUN VENIT! EU CAND AM NASCUT ..ERAM LA FEL DE PREOCUPATA DE ACESTE LUCRURI...ASA CA CITEM..MULT..MULT...TOT CE-MI CADEA IN MANA ( LEGAT DE NASTERE) MI-AM FACUT BAGAJUL DUPA REVISTA "MAMI"...A APARUT PE SITE...ACUM UN SUBIECT NOU...POATE VREI SA-L CITESTI...DE ACOLO TI-AM FACUT COPY: Un burete sau o compresa pentru fata. Un burete natural este mai putin aspru decit un burete sintetic. Ulei de masaj - sau un lapte de corp (body-milk) cu care partenerul dvs va poate masa Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii O pereche de sosete - impotriva senzatiei de rece la picioare din timpul contractiilor Ceva de mincare: niste biscuiti sau niste covrigei uscati ...(liliput), un suc de fructe, o fructa - doua - banane ...ginditi-va si la parterul dvs...si lui o sa i se faca foame... Aparatul de fotografiat - sau/si camera video O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi. Agrafe de par sau ceva de strins parul in caz ca aveti par lung Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...) Un sapun, un prosop, un pieptene, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon O lotiune de fata cu care sa va racoriti fata dupa nastere si un deodorant Un casetofon cu casti si o caseta cu muzica preferata _ ceva optimist evident.. Un tricou larg pentru nastere Camasa de noapte cu nasturi in fata (in vederea alaptarii) pentru dupa nastere Un capot... Un sutien de alaptat - cu deschizatoare in fata Chiloti de schimb (aceaasi marime din timpul ultimelor luni de sarcina...) Niste slapi sau papuci de casa Ceva de strins in mina in timpul contractiilor - mie mi-a fost foarte utila o bila de cauciuc "antistress" Ceva de citit/reviste in cazul in care veti petrece citeva zile in spital Agenda cu numerele de telefon importante Cartela de telefon si eventual niste monezi ... Pentru copilas: citiva pampersi - marimea nou nascuti-newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici. In cazul in care va veti intoarce cu masina, in unele tari este obligatoriu ca cei mici sa fie pusi in niste scaunele speciale de masina. In acest caz, puneti-l alaturi de acest bagaj pentru spital. Eventual un caiet si un pix in care sa notati primele impresii din viata de mama. Veti fi plina de impresii si de un sentiment unic de fericire! (Mirela Z.) TINE MINTE: NU TOT CE SCRIE ESTE ABSOLUT DE FOLOS! MAI DEPINDE FOARTE MULT IN CE MATERNITATE NASTI....EU AM NASCUT IN "BUCUR" ...ACOLO BEBEII SUNT IN CAMERA CU MAMA....SA VEZI TRAIRI...URLETE...(NU TE POTI ODIHNI...UNEORI)SCHIMB DE PAMPERS...NU TOATE AU....UN ADEVARAT FILM ....DE DRAGOSTE MATERNA! REVIN...DEPINDE DE MULTI FACTORI..DAR IN MARE ITI TREBUIE LUCRURI DE IGIENA PERSONALA, HAINE DE SCHIMB PENTRU TINE, PT. BEBE; SCUTECE, POMPITA DE SAN( DACA ..TREBUIE), MAMELON DE SILICON...ESTE BUN CAND NU AI SFARCURI FORMATE...SAU ITI FACE RANI COPILUL;MULTA VATA PENTRU TINE>>>(CUM VEI NASTE?)SI CEL MAI IMPORTANT....MULTA RABDARE CU PERSONALUL MEDICAL , MULTI BANI DE DAT..."SPAGA"... DIN PARTE MEA NUMAI BINE IN CONTINUARE... SA FI SANATOASA, SI OPTIMISTA! GABY SI RAZVAN

#4
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 19:35

Citeste si aici: http://www.desprecop.../info.asp?id=40

#5
katty

katty

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.321 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 01:24

Depinde si de spitalul la care nasti. Eu am nascut la Elias! Acolo nu-ti dau voie cu capot si camasa de noapte de acasa. Iti dau ei! Dar poti avea tel. mobil, papuci, prosape, art. igiena corporala, multa multa vata, mai ales daca nasti normal, chiloti (dupa nastere normala nu-i poti purta), ceva de mincare, reviste, art. ptr. copii: pampersi, hainute, sapun etc. Mai vorbim pina atunci!! Catalina+Andrei(bb-5L1/2)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -