Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca iubesti pe cineva...


10 raspunsuri la acest subiect

#1
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 01:02

"Daca iubesti pe cineva, elibereaza-l. Daca se va intoarce inapoi atunci inseamna ca a fost si va fi intotdeauna al tau. Daca nu se va mai intoarce inseamna ca nu a fost nici o clipa al tau. (nu ti-a apartinut). Daca doar sta in sufragerie, iti umbla prin lucruri, iti mananca mancarea, se foloseste de telefonul tau, iti ia din bani si nu se comporta deloc ca si cum tu tocmai l-ai fi eliberat atunci inseamna ca: ori te-ai casatorit cu acea persoana, ori i-ai dat nastere"

#2
ale

ale
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 11:39

[:D] Partea a doua e buna! Nu o stiam .... Ale

#3
Ender

Ender
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 11:46

Sa-ntzeleg ca casatoria este o privare de libertate??? [V] --- Album: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#4
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 12:25

Super "reflectia" aceasta! Ender, cred ca de fapt casnicia este cea mai dulce inchisoare...[;)] [:)] Cu drag, Violeta

#5
Ender

Ender
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 12:45

quote:
Originally posted by Violeta
Super "reflectia" aceasta! Ender, cred ca de fapt casnicia este cea mai dulce inchisoare...[;)]
... din pacate nu pentru toti ... Nici o aluzie la nimeni! --- Album: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#6
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 13:02

da Reiki, "Daca iubesti pe cineva, elibereaza-l..." dar trebuie sa fii foarte sigur ca asta este ceea ce-si doreste cu adevarat. Nu care cumva sa gresesti crezand ca este bine sa-l eliberezi si sa-l impingi tu insuti spre asa-zisa "libertate". In caz contrar, apare confuzia si de aici... multa suferinta. Asa cred eu. Cristina&Sanziana

#7
Ireland

Ireland
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 ianuarie 2003 - 16:47

Consider ca in acest citat aspectul eliberarii este foarte complex. Este dificil de inteles, pare chiar ilogic ca atunci cand iubesti pe cineva sa renunti la persoana respectiva,sa o eliberezi. In momentul in care iubim pe cineva, trebuie sa recunoastem ca devenim intr-o mai mica sau mai mare masura posesivi, gelosi, incepem sa pretindem persoanelor iubite anumite lucruri care pot duce la o ingradire a libertatii acestora, incepem sa le transformam."Iubirea este distrusa de gelozie, de posesivitate. Din momentul in care incerci sa posezi obiectul iubirii tale, ai renegat iubirea. Ai declarat de fapt ca nu iubesti." Iubirea trainica, adevarata creste atunci cand nu incerci sa inlantui in nici un fel persoana iubita. Cred ca la asta se refera prima parte a citatului,chestia cu eliberarea. Lucrul cel mai frumos, prin care putem sa crestem si sa ne curatam este iubirea. Este nemaipomenit sa iubim dar trebuie sa o facem in asa fel incat iubirea noastra sa nu devina o "inchisoare" pentru persoana iubita.

#8
Veronicai

Veronicai
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 februarie 2003 - 15:05

Foarte interesant. Mai ai si altele...??

#9
Catalina

Catalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 11 februarie 2003 - 16:24

Daca tot este sa vorbim despre "a-l elibera"pe cel pe care il iubesti, eu inteleg acest lucru altfel. Pe cel pe care il iubesti lasa-l liber in actiuni, lasa-l sa se manifeste cum ii face lui/ei bine in profesie, in cariera, in societate. Si daca preocuparile lui/ei si interesele si actiunile se vor intoarce la tine, daca te vor implica si pe tine, atunci inseamna ca e vorba de iubire adevarata. Daca se va implica in toate celelalte si te va uita ... inseamna ca nu a fost nici o clipa al tau/a ta. Poate parea o prostie, dar eu asa am interpretat chestia asta Catalina, o viitoare mamica

#10
Catan

Catan
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 februarie 2003 - 20:59

Ma bag si eu in discutie si vin cu parerea mea .Cred ca daca cu adevarat iubesti pe cineva nu trebuie sa-l eliberezi de nimic.Iubirea este cel mai nobil sentiment si leaga doua suflete intru-n mod minunat.Eu iubesc din toata inima si nu cred ca sotul meu vrea sa se elibereze.Nu este o pasare in colivie de aur.Depinde de felul cum fiecare intelege ce este cu adevarat iubirea.Sper ca nu te superi pe mine dar asta e parerea mea.Te pupic si iti doresc numai bine si multa fericire.[pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -