Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

la gradinita !!!!!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
carmina

carmina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 11:43

[:(] de luni, alexandru merge la gradinita. am luat decizia asta din mai multe motive. ce sa va spun?! bunicii au inceput sa planga, tati este emotionat, iar eu, ma tin tare. desi ma doare inima deja cand mi-l inchipui acolo, singur, intre alti copii. numai voua v-am marturisit ca am si eu emotii... o sa va povestesc cum a fost. pana una alta, experiente legate de gradinite: in vara am colindat mai multe gradinite particulare. preturile mi s-au parut mari fata de ce ofera (cam 150$ program lung, fara transport). nu-i acuzati! am facut si eu niste calcule babesti si asta e costul. apoi am inceput sa colind gradinitele de stat. conditiile variaza, dar cele mai bune nu sunt mai prejos decat cele particulare. diferenta de pret: in jur de 1 milion pe luna costa o gradinita de stat. problema principala la gradinitele de stat (sau problemele): nu primesc copii sub 3 ani impliniti in septembrie si putine au grupa mica. dupa care, daca vrei o gradinita mai bunicica, iti trebuie relatii. si chiar daca ai relatii, trebuie sa dai darul cuvenit directoarei ca sa ti-l primeasca. si chiar daca dai darul, trebuie sa fii pregatita cu ceva si pentru educatoare. in final, iesi sub costul gradinitei particulare, dar oricum mult peste acest 1 milion. dupa cum bine puteti deduce, am folosit relatii, am dat daruri si alexandru (care a facut 3 ani abia in 12 ianuarie a.c.) merge de luni la gradinita !!!!! tineti-mi pumnii! sa fiu tare!

#2
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 12:29

Curaj! Si eu am trecut prin asta cind am dat-o pe Maria Andreea la cresa (de stat), dar in 2 saptamini s-a acomodat, si eu sunt foarte multumita, numai ca nu ne mai trece o data nasucul. Recunosc ca ma avut ceva relatii ca sa o dau la cresa cu pricina (pentru ca nu locuiam inca in acel sector), dar nu mi-a cerut nimeni vreun folos. Eu oricum am fost finuta, dar si d-na directoare de acolo este. Sa fim fericite

#3
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 16:17

Carmina , mult curaj tie si lui Alexandru. Sper sa aibe parte de o educatoare draguta si de copii simpatici si cuminti! Sa ne spiu cum s-a acomodat la gradinita. Si eu vreau sa-l dau de Alexandru al meu la gradinita dupa de ca implini 3 ani , adica in martie. Si ma tot gandesc daca sa-l dau acum in primavara sau sa mai astept pana la toamna, cand va avea 3 ani si jumatate. Nu stiu cum s-ar acomoda intr-un colectiv de copii mai mari, colectiv deja inchegat, pentru ca majoritatea copiilor au inceput grupa mica in toamna. Inca odata mult succes. Uff. E mai usor sa inscri copilul la facultate decat la o gradinita!!! [bang]

#4
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 16:52

quote:
Originally posted by iuliacm
Carmina , mult curaj tie si lui Alexandru. Sper sa aibe parte de o educatoare draguta si de copii simpatici si cuminti! Sa ne spiu cum s-a acomodat la gradinita. Si eu vreau sa-l dau de Alexandru al meu la gradinita dupa de ca implini 3 ani , adica in martie. Si ma tot gandesc daca sa-l dau acum in primavara sau sa mai astept pana la toamna, cand va avea 3 ani si jumatate. Nu stiu cum s-ar acomoda intr-un colectiv de copii mai mari, colectiv deja inchegat, pentru ca majoritatea copiilor au inceput grupa mica in toamna. Inca odata mult succes. Uff. E mai usor sa inscri copilul la facultate decat la o gradinita!!! [bang]
Iulia, dicutând zilele trecute cu un coleg care are doua fete maricele, shi întrebându'l eu daca are sens sa'l dau pe Vladut la gradi primavara, când o face el 3 ani sau mai bine (ziceam eu) sa ashtept sa'l dau la 3 ani jumate, în toamna. Mi-a spus o chestie la care eu , în prostia mea, nu m'ash fi gândit: cica sa'l dau din primavara, sa ia contact cu copiii, pentru ca în toamna e mult mai nasol (intra direct în vremea rea, când încep racelile). Cred ca asha o sa fac.

#5
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 22:58

Monica, urmeaza sfatul, e bun!! Carmina, bun venit la gradinita, esti mare acum, esti deja in grupa mica, felicitari!!!( si eu sunt in gr mica!) Alexandru o sa se obisnuiasca si nu-i singur sa vezi peste un an cand o sa-ti povesteasca de prietenii lui.... si de EA!!!! Cel mare a-l meu deabia acum la gr mijlocie imi spune ce mananca la masa, cu cine e prieten... cel mic nici poieziile invatate nu le spune, dar....stiu ca se joaca cu Ancuta[il] [il] [il]

#6
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 01:14

Puiutu' meu e bebelus inca, dar as fi tare curioasa sa stiu ce conditii deosebite poate oferi o gradinita pentru 150 de dolari? Desi nu sunt la curent cu tarifele, mi se pare exagerat de mult!

#7
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 13:58

Carmina, ce gradinita ai ales ? Ce conditii sunt, cati sunt in grupa ? (Vechea mea problema cu numarul mare de copii in grupa.) albinutza

#8
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 15:10

Delia, la intrebarea ta cu ce-ti ofera o gradinita particulara la 150$/luna am sa-ti raspund eu. Iti voi da exemplu gradinita Matei(care am auzit ca s-a desfiintat) unde fetita mea a fost anul trecut. In primul rind sint 6-7 (max 10) copii in grupa, fiecare grupa cu sala ei de clasa.La fiecare grupa era o educatoare si o ingrijitoare. Educatoarele erau profesoare de engleza. Aveau calculator, Tv, video la care se puneau casete cu povesti la sfirsitul orelor.Aveau ore de teatru, aikido, pictura. Aveau curte cu leagane, loc cu nisip, jucarii. Sala de mese era separata de salile de clasa, li se servea gustare la ora 10, masa de prinz (supa, ciorba si mincarici diverse, numai carne de pui, rar vita, porc exclus), gustare la ora 16 dupa ce se trezeau. Dormitorul era separat, in alta camera in care nu se desfasurau alte activitati (ce-i drept am mai vizitat o alta gradi, tot 150 cereau dar dormitul si mincatul erau in sala de clasa, puneau niste patuturi pliante, asternuturi aduceai de acasa, nu mi-a placut deloc). Nu trebuia sa duci nimic la gradi, trimiteai doar copilul...

#9
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 17:22

dupa citi muculetzi ama vut de sters va sfatuiesc si eu sa dati copilul la gradi primavara daca se poate, sau vara - asa aveti timp sa va reveniti!!!! iris

#10
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 00:17

Multumesc mult Diana pentru lamuriri.Chiar daca conditile sunt deosebite tot mi se pare mult... Poate imi spune si mie cineva: cam cati copii sunt in medie intr-o grupa la o gradinita normala?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -