Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum il schimba pe El venirea pe lume a bb?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 18:12

Fetelor, de cam multisor ma preocupa acest lucru... Pentru deja mamicile din site, vreau sa-mi spuneti din experienta: cum il schimba pe domnul care a conceput bebelusul, venirea concreta a acestuia pe lume? Nu-i spun tatic pentru ca nu stiu sigur daca constientizeaza efectiv pana la vederea mogaldetei ca este cea ce se cheama "tata". Nu stiu, cel putin asa simt eu, in cazul nostru... Am constatat o groaza de similitudini intre sotul meu si ai vostri (vezi defecte si calitati- dezordine, tv, computer, vorbe frumoase, dar doar atat, preocupare pentru viitorul si stabilitatea materiala a familiei, slujba si afaceri, timp limitat in detrimentul intimitatii si "povestilor" cu iubirea vietii lui). Revin la intrebare: aparitia bebeului efectiva si spalat/mancat/trezit/imbaiat+ derivate il scoate pe dl.tata dintr-ale lui?? il implica? Eu cred /sper ca da (oare incerc sa ma incurajez singura? :-))) Sa-mi raspunda si mamicile de gemeni plizzzz :-)) Multumim pentru raspunsuri Tamara si bebeii PS Scuze, dar n-am stiut unde sa incadrez mai bine subiectul, sper sa nu fie sters


#2
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 18:27

Eu cred ca unii se implica din momentul in care afla ca vor avea un bebe. Cel putin, sotul meu s-a implicat foarte mult. La doctor am fost impreuna tot timpul, chiar daca la servici avea mult de lucru, m-a ajutat foarte mult in casa si ma dadacea continuu. Cand a aparut bebele in viata noastra, in primele zile s-a purtat cam stangaci nestiind cum sa se comporte ca sa nu-i faca ceva rau. Dar apoi totul a fost bine. Cred ca si mamele ar trebui sa-i lase pe tatici sa se implice mai mult in viata copiilor lor si sa nu mai ia totul in carca lor. Cam asta este parerea mea. Multa sanatate!

#3
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 18:36

Mie mi-a fost de mare ajutor, si-a luat o luna concediu si a facut tot felul de lucruri care alfel nu cadeau in sarcina lui. Si in continuare ii facem amandoi baita, sta singur cu bebita cateodata, o hraneste, o schimba...Chiar daca se mai plange cateodata ca nu mai apuca sa se joace pe comp...

#4
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 19:12

Draga Tamara, pe tati nostru, care a fost tati inca inainte de a-l vedea pe Andreas, cu toate ca in primele 3 luni a fost departe de noi l-a impresionat cel mai tare nashterea. A fost cu mine de la inceput pana la sfarshit, shi l-a vazut pe Andreas inca inaintea mea, unde mai pui ca micutzul a avut fatza lui in miniatura, fapt care l-a impresionat de era sa cada jos. Dupa 5 saptamani eu am inceput sa lucrez, shi SUPERTATI nostru e acasa cu Andreas, tre sa recunosc ca am remushcari ca nu sunt eu cu el toata ziua, dar Alexandru se descurca de minune. Il schimba, ii da papa, ii facem baie impreuna, shi-l filmeaza shi-l fotografiaza in fiecare zi. Daca pana la nashtere a fost pentru mine un partener desavirshit, acum este un tata desavarshit, fara ca sa uite sa ma ia in bratze shi sa ma sarute. Alexandru este deci atit un tata, cit shi un sotz model. Corinna N-aduce anul ce aduce ceasul !!!

#5
maddy

maddy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 19:55

sotul meu si-a dorit nespus o fetitza care a venit dupa un an de incercari.A fost alaturi de mine pe perioada sarcinii, a participat la nastere iar acum spala copilul, hraneste..tot..e mai econom la bani(nu mai cupara electronice in prostie ci papusi si caluti de lemn)fuge repede acasa dupa servici sa stea cat mai mult cu noi, fetele...iar computerul a ramas pentru seara tarziu cand noi facem nani. anita,mama lui maddy

#6
iuliac

iuliac
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 00:47

Schimbat? Ma ajuta sa-i fac laptele, ma ajuta la baita, ii place sa se joace cu el dar nu mai mult de jumatate de ora. Tu o sa ai gemeni, asa ca sotul tau o sa fie de 2 ori mai fericit ca al meu, sper ca mai mult. Sanatate maxima.

#7
Emilia

Emilia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 09:03

Tati al nostru nu vroia deloc copii. Asa ca pot spune ca schimbarea a fost radicala. Imi imaginam ca-l va iubi pe Adi si toata lumea imi spunea asta, dar nu am crezut niciodata ca-l va schimba atat de mult existenta baietelului. Asa ca tati, care era tot timpul sobru si cu gandul la serviciu, acum ii canta lui Adi, se joaca cu el si l-a pus pe primul loc. Nu te astepta insa sa se joace prea mult cu el. Nu au aceeasi rabdare ca noi si se plictisesc repede. Eu astept ca Adi sa mai creasca sa se poata duce impreuna la un meci de fotbal. Sunt sigura ca sotul tau va primii foarte bine cele doua minuni care vor sosi in viata voastra. Sanatate multa!

#8
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 10:17

Hai ca sunt prima cu gemeni care iti raspunde. Sotul meu s-a schimbat si nu prea. Adica: de la inceput a fost cu mine la doctor de fiecare data, m-a dus si m-a luat cu masina la si de la servici cat am fost gravida, imi dadea telefoane sa vada unde sunt, etc. Dupa aia a devenit mai responsabil in sensul ca pleaca de la servici si ne duce cu masina pe unde avem nevoie doctor, etc., nu mai cumpara chestii pentru calculator in disperare. Se joaca cu fetele, le schimba cand ma rog eu de el ca nu mai pot si le mai adoarme uneori. Dar cam atat. Nu renunta la internet si la joc pe calculator pentru ele. Nu le da sa manance, nu le face baie, nu se scoala noaptea la ele daca plang si de cand cu zapada asta nu am reusit sa le scot afara ca nu am loc cu carutul pe trotuar, iar domnului i-e frig sa iasa cu o fata in ham (si eu cu una evident). Cam asta-i situatia. Sper sa nu te dezamagest prea tare. La tine poate fi mai bine. Toate bune!

#9
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 10:17

Tati al nostru pe timpul sarcini a fost alaturi de mine, dar cind a aflat ca are fetita s-a cam suparat, a fost nervos, si asta a cam durat vreo 3 luni pina cind a realizat ce mindrete de fata are, si cu ochii albastri ceea ce n-a visat el niciodata pina atunci. Acum e cel mai fericit tatic din lume, se joaca foarte mult cu Maria Andreea, poate mai mult decit mine care mai sunt ocupata si cu treburi casnice. Sa fim fericite

#10
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 12:11

Eu am asteptat 7(SAPTE) ani pentru ca sotul mei sa fie gata pentru a deveni tata! De ce au nevoie de timp "PENTRU A FI GATA" ? Dorea copiii,dar dorea de asemenea sa l-e ofere un trai bun si nu se simtea niciodata realizat financiar pentru a avea un copil...Pina intr-o zi in care i-am spus ca ceasul meu biologic merge inainte si nu-l poate astepta la infinit sa se hotarasca. Vroiam sa devin MAMA nu BUNICA!!! Mi-a inteles temerile si,desi NEREALIZAT FINANCIAR,am inceput "munca"[sex][xinpat] Adevarul e ca nu ne asteptam sa ramin dupa doar trei luni insarcinata,cu atit mai putin nu ne-am imaginat ce na asteapta:GEMENI...A ramas socat cind i-am dat vestea!!! Timp de doua ore era cu poza de la eco si singurul cuvint care-i iesea de pe buze era: DYO,DYO,DYO(DOI,DOI,DOI)...
A fost cu mine la doctor inca inainte de conceptie,doar pentru a discuta ce inseamna sa devina TATA.Medicul meu avea drept principiu acest lucru:dorea sa informeze toti viitorii tatici prin ce va trece sotia si cit de multa nevoie avea de sprijinul lui in aceste luni...
Nu a lipsit de la nici o eco pe tot timpul sarcinii...
Acum de ajutat nu ma prea ajuta,e ceva in genul sotului CamelieiH,dar se joaca cit poate de mult cu ei si ...that's all!!!


Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis(9 luni jumate)
[i] [dc] [i]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -