Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fertilizarea in vitro si implicarea statului roman


62 raspunsuri la acest subiect

#1
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 16:30

In urma articolelor aparute in Ev.zilei si Ziua de saptamana trecuta,revin in "vizor"cu o idee de-a mea mai veche,cu atat mai mult cu cat acum am confirmarea ca mass media e cu ochii pe noi... Asadar spuneam cu ceva vreme in urma ca peste tot in mass media se promoveaza o idee gresita...aceea ca in femeile din Romania umbla prin cabinetele ginecologice sa faca avorturi ca pe banda,ca po****tia Romaniei imbatraneste,ca a scazut foarte mult natalitatea,etc...stiti si voi "poezia" mai mult ca sigur...Bunnn,sa zicem ca sunt foarte multe cazuri dintre acelea....dar sunt si foarte multe femei care-si doresc un copil si nu-l pot avea decat prin anumite procedee,de ex. F.I.V.,tratamente foarte scumpe de stimulare,etc. In tarile vecine,de ex. Ungaria,statul subventioneaza (parca) 2 incercari de vitro,in baza taxei platite de asigurat la Casa de Sanatate. Stiu ca anul acesta statul roman a subventionat pentru 6 cupluri fertilizarea in vitro.Dar cat la % reprezinta cele 6 cupluri din cate familii au nevoie de aceasta interventie ?!! Vreau sa aflu daca sunteti interesate sa scriem un "memoriu" o adresa,ceva,sa ne facem auzite...catre Ministerul Sanatatii,catre vreo publicatie eventual...sa luam atitudine si chiar daca unele dintre noi n-o sa mai avem nevoie de F.I.V. macar cele care se vor afla in situatia noastra peste ani sa nu se mai confrunte cu dificultatile de acum vis-a-vis aceasta interventie,in Romania extrem de scumpa. Chiar daca pare nebuneasca ideea,va rog sa va ganditi si astept reactii... Sanatate maxima,Maria Rabdarea este cheia fericirii.

#2
angiVa

angiVa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 10:05

Eu sunt de aceeasi parere cu tine Maria draga, si data trecuta pe acest subiect am fost de parere ca,...: "cu o floare (resp 6... :)), nu se face primavara!!!", deci po****tia Romaniei nu va intineri brusc! Sunt de acord cu memoriu, cu orice lucru care ar putea atrage atentia asupra noastra, a oamenilor care isi doresc cu adevarat copii si care nu reusesc fara ajutor (FIV, sau alte metode). Poate ca s-ar ajunge la ceva subventionari si pt. noi, sau mai stiu eu ce alte solutii.... poate macar subvetionari pt. tratamente ... in 2 cuvinte: votez pentru!

#3
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 10:52

VOTEZ PENTRU! Intr-o tara in care natalitatea este in descrestere, statul nu face nimic pt. a incuraja familiile sa aiba copii. Tratamentele sunt scumpe, medicamentele nu sunt compensate si sunt si destul de scumpe etc. Despre FIV, doar cand ma gandesc la suma mi se face frig. Pe nasa mea a costat-o de curand aproape 4000 $, si i-a venit menstruatia fara intarziere.Urmeaza sa dea alti bani , in cazul in care repeta FIV. Ma gandesc ca platesc lunar asigurari de aproape 1 mil. lei si serviciile medicale ma costa de ma usuca. De 3 ani de cand fac analize si tratamente nimic nu a fost compensat sau ... gratuit. Multi medici mi-au recomandat FIV, dar nu am banii necesari. Si chiar daca as reusi sa strang suma pt. o prima incercare, nu vreau sa risc sa pierd si banii si speranta repetarii. Inca o data votez PENTRU! Laura V.

#4
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 11:19

Da, e foarte adevarat ca normal ar fi ca statul sa incurajeze natalitatea, ca ar trebui sa compenseze FIV, si toate analizele, si ecografiile si medicamentele... Imi pare rau ca va tai elanul dar saptamana trecuta am fost la vaccin cu bebe si doctorita a vrut sa-i faca analize. O parte au fost gratuite dar 3 au fost contra cost: 750000. Asta pentru un bebe de 6 luni! Deci daca nici pentru copii nu e gratuit, pentru investigatii obisnuite, cum credeti ca vor compensa FIV? Eu personal am beneficiat de gratuitate doar la spitalizare, la nastere. Si atunci oricum mai costa ceva... Gestul "generos" de a ajuta 6 cupluri anual e strict PR, imagine.

#5
SCARLET

SCARLET
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 12:33

[cusca] Ai perfecta dreptate! Sunt multe cupluri care isi doresc un bb si se chinuie. Intr-o situatie similara ma aflu si eu si am si multe prietene care se lovesc de aceeiasi problema. Am fost la doctor - si eu(acum am 29 de ani) si sotul meu (are 31de ani) si suntem sanatosi dar treaba nu merge! In momentul de fata sunt din ce in ce mai disperata si nu stiu ce sa mai fac! Mi-e teama sa fac pasul cu fertilizarea in vitro din cauza unui eventual esec! La prima vedere treaba este simpla si este usor sa dai cu presupusul si numai cine nu a trecut prin asa ceva poate sa judece asemenea situatii cu asa o usurinta! Sanatate multa si va pup pe toate! scarlet ps: Daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat sau cu o indrumare(sunt din Galati) v-as fi recunoscatoare pe viata!!!!

#6
cam

cam
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 19:35

Si eu votez pentru. Statul roman nu trebuie numai sa subventioneze costul unui FIV, trebuie sa plateasca (macar partial) o prima faza de specializare a medicilor pentru asa ceva, restul de cursuri sau perfectionari ulterioare trebuie sa si le plateasca singuri din buzunar.Oare cati medici sunt dispusi sa-si plateasca eventualele cursuri in strainatate? In Romania nu au de unde sa invete, sa nu se supere nimeni pe mine dar ce se face la noi in momentul de fata se numeste "pionerat", se merge pe bajbaite, se fac multe testari pe banii pacientilor, si bani grei nu gluma.

#7
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 11:41

Maria, scumpo,[olala][olala][olala] parca Bunul Dumnezeu ti-a dat ideea asta[flo][flo][flo], atat de bine suna[cool][cool]!!! Nu stiu cati sorti de izbanda vor avea aceste demersuri ale noastre - tinand cont de cata burta-verzime [mariaj][zz][indecent]doarme prin Parlament - insa MERITA incercat!!! Eu votez PENTRU cu zeci de mii de maini! ... Si, cum au zis si fetele dinaintea mea, ar fii frumos sa se subventioneze orice tratament pt fertilizare, caci toate si toti platim asigurari de ne cocosam! Pupici dulcici![pup]

#8
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 12:21

Ma bucur ca va surade ideea si zic sa asteptam inca o saptamana sa vedem cate fete sunt dispuse sa sustina actiunea asta si apoi sa incepem redactarea unui document.Propun sa scrie fiecare ce are pe suflet,la obiect si cat mai concis si sa-mi trimiteti pe mail;voi aduna cele scrise de voi si voi pune toate informatiile intr-un singur document care-l voi posta pe forum si il voi trimite apoi la Min.Sanatatii pe mail si fax si vedem daca cadem de acord si la vreo publicatie centrala.Daca aveti si alte idei astept semnale. Sanatate maxima,Maria [pup] RABDAREA ESTE CHEIA FERICIRII !!!

#9
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 13:05

Sunt de acord cu o astfel de idee. Pe mine m-au costat tratamentele FIV 5 ani din munca mea si a sotului meu! ponici daniela

#10
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 13:42

va sustin si eu fetele.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -