Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filmul meu preferat...


36 raspunsuri la acest subiect

#11
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 10:29

Mrs. Doubtfire - l-am vazut de vreo 10 ori!!!

#12
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 15:11

Matrix - l-am vazut de vreo sapte ori pana acum. Spune mai mult decat pare. Fi-ti atenti. Toate filmele au un mesaj mai mult sau mai putin luminos. Am vazut zilele trecute un film ciudat. Cu Mel Gibson. CAre era preot si se certase cu Dumnezeu si renuntase la preotie pentru ca ii murise sotia intr-un accident de masina. Vin extraterestrii care sunt violenti si omoara oamenii sau ii rapesc. Ii omoara folosind un gaz toxic pe care il elimina de la incheietura mainii. El se blocheaza in casa cu cei doi copii un baiat suferind de astm si o fetita si cu fratele lui. Reusesc sa treaca de noaptea fatala. Afla ca extraterestii s-au retras si ies afara. UN extraterestru caruia MEl Gibson ii taiase doua degete intr-o infruntare anterioara il prinde pe baiat si ii administreaza gazul. INtre timp fratele lui Gibson il ataca pe extrater cu bata si varsa pe el un pahar cu apa. Apa ii ardea pe extrater si ii dezintegra. Gibson fuge cu baiatul afara si ii administreaza epinefrina cred pentru ca acesta sa-si revina din criza de astm pe care i-a provocat-o frica. Se speriase si plamanii ii se blocasera deci nu a inhalat gazul extraterului. Si scapa. Dupa sase luni ni-l arata pe Gibson care revenise la preotie. Si se termina. De ce v-am povestit? Pentru ca aparent mesajul filmului e bun si nu ma indoiesc de onestitatea celor care l-au facut. VEzi revenirea la credinta, etc. dar, ca si stare filmul iti da o stare absolut groaznica. Orice vedem, ascultam se imprima in noi, iti creeaza o anumita stare, ne da un impuls spre ceva. E, si eu cred ca sunt multe filme care in loc sa ne inalte si sa ne faca sa fim mai buni, mai optimisti, etc ne fac sa simtim exact contrariul si uneori nici nu ne dam seama. Si pentru ca tot ati vorbit aici de City of Angels, eu cred ca acest film se incadreaza in aceasta categorie. Acest film spune mai multe decat am putea crede. Nu va suparati pe mine, eu asta cred. Vizionati mai atent filmul, reflectati si poate o sa-mi dati dreptate. Este vorba despre atitudinea pe care o ai in anumite situatii. Si ca acest film sunt multe. Nu mai vorbesc de cele in care e explicita violenta si restul. Toate bune!

#13
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 15:33

City of Angels mi-a placut tare mult si LEGENDELE TOAMNEI.aseara am vazut SHERK e o comedie super chiar si pentru cei mari!

#14
Liliana

Liliana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 17:09

Am revazut aseara BRAVEHEART...Am fost la fel de impresionata si "socata" ca si la prima vizionare...E un film EXTRAORDINAR!!!! Va mai recomand si MICKIE BLUE EYES cu Hugh Grant e haioooos foc!BY!

#15
Liliana

Liliana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 18:13

M-am intrebat deseori dupa vizionarea unui film Horror,cu mult singe si crime aratate explicit pe ecran...de ce oare nu sunt INTERZISE si astea la fel ca si filmele xx.... Adica,ce diferenta este sa arati imagini explicite xxx si cum este omorit un OM,injunghiat,tisneste singele,ies matzele,creierii etc. Cu ce sunt filmele de groaza(in special cele violente) mai bune decit filmele xx???? Daca ar fi dupa mine as INTERZICE absolut orice imagini si scene cu CRIME(!) si multa violenta!Pare atit de simplu la tv. sau cinema sa omori pe cineva cu un pistol de ex. (pac,pac, si gata) si-apoi lumea se mai intreaba vai,cum e posibil,criminalitate in rindurile minorilor (fetele din Canada au vazut probabil "accidentul" in care sora de 6 ani isi impusca mortal fratele de 7 ani "din joaca"!...,ce sa mai vorbim...) Cit despre mesajul filmului City of angel(pentru Cami),eu cred asa : Seth,ingerul,cade in pacatul originar,ispitit de femeie si de sarpe(pacientul mincacios-scaraotzky adica)! Pacatul si mai mare este "sinuciderea" sa -unica metoda pentru a redeveni OM,respectiv a cobori intr-un plan inferior(scena cind se arunca de pe schela)...fapt pentru care este pedepsit de Dumnezeu prin moartea iubitei.Finalul este ca Seth ramine cu acel Scaraotzky,pe pamint,ca naiba adica...Morala?Concluzia? Ca ar fi fost mai bine pentru amindoi SA SE ABTINA! Nu?!...Dragostea lor sa fi ramas in stadiul acela PUR,Spiritual,Indestructibil si ETERN! Dupa filmul asta am gasit un sit despre "ingeri" si am citit un luuung,dar f. interesant interviu cu un parinte al bisericii ortodoxe,nu mai tin minte exact numele,insa...explicatiile pe care le da sunt foarte frumoase.Eu...cred in ingeri!!! Am aflat cu ocazia asta,lucru nestiut de mine,ca ingerul ti se "da" nu la nastere, ci odata cu sfintul BOTEZ,iata de ce copiii mici trebuie botezati cit mai curind cu putinta! LA VITA E BELLA este un deliciu de film,l-am vizionat de 2 ori si de fiecare data am fost la fel de impresionata... Intrebare(si scuze ca m-am luat cu vorba cam mult): despre ce e vorba in "A beautiful mind" cu Rusell Crow ? poate mi-l povesteste si mie cineva in doua- trei cuvinte?...

#16
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 19:26

quote:
Originally posted by Liliana
M-am intrebat deseori dupa vizionarea unui film Horror,cu mult singe si crime aratate explicit pe ecran...de ce oare nu sunt INTERZISE si astea la fel ca si filmele xx.... Adica,ce diferenta este sa arati imagini explicite xxx si cum este omorit un OM,injunghiat,tisneste singele,ies matzele,creierii etc. Cu ce sunt filmele de groaza(in special cele violente) mai bune decit filmele xx???? Daca ar fi dupa mine as INTERZICE absolut orice imagini si scene cu CRIME(!) si multa violenta!Pare atit de simplu la tv. sau cinema sa omori pe cineva cu un pistol de ex. (pac,pac, si gata) si-apoi lumea se mai intreaba vai,cum e posibil,criminalitate in rindurile minorilor (fetele din Canada au vazut probabil "accidentul" in care sora de 6 ani isi impusca mortal fratele de 7 ani "din joaca"!...,ce sa mai vorbim...) Cit despre mesajul filmului City of angel(pentru Cami),eu cred asa : Seth,ingerul,cade in pacatul originar,ispitit de femeie si de sarpe(pacientul mincacios-scaraotzky adica)! Pacatul si mai mare este "sinuciderea" sa -unica metoda pentru a redeveni OM,respectiv a cobori intr-un plan inferior(scena cind se arunca de pe schela)...fapt pentru care este pedepsit de Dumnezeu prin moartea iubitei.Finalul este ca Seth ramine cu acel Scaraotzky,pe pamint,ca naiba adica...Morala?Concluzia? Ca ar fi fost mai bine pentru amindoi SA SE ABTINA! Nu?!...Dragostea lor sa fi ramas in stadiul acela PUR,Spiritual,Indestructibil si ETERN! Dupa filmul asta am gasit un sit despre "ingeri" si am citit un luuung,dar f. interesant interviu cu un parinte al bisericii ortodoxe,nu mai tin minte exact numele,insa...explicatiile pe care le da sunt foarte frumoase.Eu...cred in ingeri!!! Am aflat cu ocazia asta,lucru nestiut de mine,ca ingerul ti se "da" nu la nastere, ci odata cu sfintul BOTEZ,iata de ce copiii mici trebuie botezati cit mai curind cu putinta! LA VITA E BELLA este un deliciu de film,l-am vizionat de 2 ori si de fiecare data am fost la fel de impresionata... Intrebare(si scuze ca m-am luat cu vorba cam mult): despre ce e vorba in "A beautiful mind" cu Rusell Crow ? poate mi-l povesteste si mie cineva in doua- trei cuvinte?...
Liliana, pune mana si vezi filmul cu Russell Crowe, este prea bun, sa ti-l povestesc in 2 cuvinte si apoi o sa spulbere totul. In mare este vorba de-un matematician John Forbes Nash, care a castigat premiul Nobel.O persoana esxcentrica si nu prea sociabila.Este o melodrama, care iti va place (sper), dar nu pot sa spun prea mult, este vorba in mare despre viata lui. Trebuie savezi filmul. Crowe este briliant si-a meritat Oscarul. In alta ordine de idei nu am numai un film preferat, mi-a placut de asemenea "the sixt sense - Cu Bruce Willis The house of spirits - Meryl Streep si Jeremy Irons(film pe care l-am vazut de cel putin 10 ori) Am vizionat recent "training day" cu Denzel W., care a fost putin violent, dar Denzel a meritat si el Oscarul. Apoi Monsters Ball, sunt multe filme, nu ma pot rezuma la cateva. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#17
papy

papy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 19:26

quote:
Originally posted by Sofie
quote:
Originally posted by papy
eu un singur film l-am vazut de mai multe ori (cam 10),dar nu stiu cum se numeste,nu stiu am o boala nu retin titlurile,nu retin numele cuiva cand fac cunostinta,la scoala nu retineam titlul lectiei cand ma asculta....nu stiu ce-i cu mine...in fine filmul acesta il ador si m-as uita la el in fiecare zi cred ca stiti despre ce film este vb:este italienesc,...este vb de lagarele nemtesti adinutza si bb sarah :))
La Vita e bella?...cred ca asta e filmul de care vorbesti...e suuuper!!! Eu nu pot sa zic ca am un singur film preferat ... cind sunt deprimata ma uit la Dirty Dancing... in rest, imi plac la nebunie urmatoarele, nu neaparat in ordine: Casablanca...Pe aripile vintului...Titanic...Gladiator...Out of Africa...Sophie's choice...La vita e bella...Saving privat Ryan...Philadelphia...Zorba grecul... ah si sa nu uit de Lord of the ring (ambele)...
ASA ESTE DRAGA SOFIE,ASTA ESTE FILMUL MEU PREFERAT...MULTUMESC PENTRU AJUTOR[pup][pup] adinutza si bb sarah :))

#18
octavia

octavia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 20:58

Si eu votez LA VITA E BELLA ca film preferat.Sotul meu subscrie si el.E o capodopera. Iar un film mai "usor" pe care pot sa-l revad oricand e "Ultimul mohican". In rest s-au mentionat o multime de titluri care mi-au trezit multe amintiri frumoase. Continuati![bis] Octavia SA FITI IUBITE!

#19
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 00:20

am vazut aseara USS Charleston. daca aveti inima tare e bine sa-l vedeti. papa Sä fim senini!

#20
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 00:23

quote:
Originally posted by Cristina
Theodora, si mie mi-a ramas intiparit adanc in minte acest film, "Uleiul lui Lorenzo". Si mi-a mai placut foarte mult "Alegerea Sofiei - Sophie's choice", cu Meryl Streep (nu stiu daca l-ai vazut, cu o familie de evrei dusi in lagar si cu scena aceea in care ea trebuie sa aleaga intre fetita si baiat - care dintre ei sa fie gazat - infricosator si cumplit). Asta la capitolul "ce inseamna sa fii parinte". Cristina&Sanziana
Tocmai am recitit "Sophie's choice"...nu cred ca as rezista sa vad filmul... Sä fim senini!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -