Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filmul meu preferat...


36 raspunsuri la acest subiect

#1
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 11 ianuarie 2003 - 17:40

In urma cu ceva ani am vazut un film care de atunci a devenit filmul meu preferat!Se numeste LORENZO'S OIL cu Susan Sharandon si Nick Nolte.E vorba de un baietel perfect normal si sanatos,deosebit de destept,care la virsta de sase-sapte ani se imbolnaveste de o boala foarte rara,incurativa,dupa spusele doctorilor.Parintii,neacceptind ideea ca vor pierde baietelul,cauta imposibilul si fac tot ce le sta in putere pentru a gasi o cura pentru baietelul lor...Cu timpul descopera ca nu sint singuri si ca multi copii sufera la fel... Daca gasiti caseta video,merita...[ Theodora, Alexandros, Yannis Love you all...

#2
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 02:22

Theo,chiar aseara,dupa ce citisem mesajul tau,am dat din intimplare pe un program peste "Lorenzo's Oil"!Ce coincidenta!Si-mi amintesc de el,dar nu l-am vazut niciodata integral....si nici aseara nu l-am vazut pentru ca ma uitam la "Pretty Woman"pe alt post![cool] [pup] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld) [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#3
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 02:36

Stiu filmul, l-am vazut si in reluare pt ca tatal meu a murit de boala asta, care nu se stie de unde a aparut si.... Asta e. [:(]

#4
Liliana

Liliana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 21:18

Mie imi place Jack Nicholson(asa se scrie corect? sper...). Mi-a placut muult "As son as it gets" (la fel,scuze daca spell-ul nu e la fix.)[:D] [flo]Tom Hanks,Hugh Grant si Sandra Bullock.A! Si Mell Gibson.Ba mai imi place si Joddie Foster.Richard Gere mi-a placut la un moment dat,dar...are el ceva care ma cam enerveaza,nu stiu? Ei uite ca mi-am adus aminte si de Emma Thompson! Cui i-a placut de ex. "Sense and senisbillyties"? si desi nu ma dau in vint dupa Julia Roberts,am savurat la maxim "Erin Brockovitch"(nu ma huidu.daca n-am spelluit OK?) [:D]Fetelor am vazut si eu ieri "City of Angel"...Mi-a placut enorm,am dat si apa la soricei,ce mai...!Cine a mai vazut filmul,ce parere aveti?...M-am dus cu gindul la Eminescu si la al sau "LUCEAFAR"...,si imaginile acelea de pe plaja au fost sublime...si mai ales mi-a placut scena aceea,spre sfirsitul filmului,la cabana,cind Seth se trezeste si face dus si coboara in living,iar acolo era masa aranjata,cu fructe,struguri,o vaza cu margarete si o luminare aprinsa,iar el se aseaza la masa in asteptarea ei...Si scena finala cind ea merge pe bicla.si face acel gest nebunesc inchizind ochii si imaginindu-si zborul...,pur si simplu parca simteam mirosul acela proaspat de munte si brazi...hmmmm,foarte frumos-dar tragic,pacat.As fi dorit un happy end!!!!!...

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 02:38

"City of Angels"e un film superb si recunosc c-am dat ceva apa la soricei in timpul si mai ales la fialul lui.Adevarul e ca inca n-am vazut film prost cu Meg Ryan si chiar daca nu pot sa spun ca e actrita mea preferata are niste roluri grozave si urmaresc cu incredere orice film,nou sau vechi in care joaca..[cool] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#6
Liliana

Liliana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 18:39

Meg Ryan are asa o fata de pustoaica,de inocenta,degaja ceva suav,pur[:D]...N-o vad sa joace vreodata vreun rol de "femeie fatala"...cred ca de aceea rolurile pe care le accepta si care i se propun sunt mai mult pe partea "psihologica",povesti de dragoste romantice si dulci (precum si "you've got mail" ),nu?...

#7
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 07:04

Pe langa "City of Angels", mi-a placut de asemenea si "Message in a bottle", un film la fel de trist si induiosator. Un film de-o duminica dupa amiza ploioasa, in care toti cautam o nostalgie usoara si romantica. Kevin Costner este tandru si mai mult ca in orce film ..sexy. Superb! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#8
papy

papy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 09:28

eu un singur film l-am vazut de mai multe ori (cam 10),dar nu stiu cum se numeste,nu stiu am o boala nu retin titlurile,nu retin numele cuiva cand fac cunostinta,la scoala nu retineam titlul lectiei cand ma asculta....nu stiu ce-i cu mine...in fine filmul acesta il ador si m-as uita la el in fiecare zi cred ca stiti despre ce film este vb:este italienesc,...este vb de lagarele nemtesti adinutza si bb sarah :))

#9
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 09:35

Theodora, si mie mi-a ramas intiparit adanc in minte acest film, "Uleiul lui Lorenzo". Si mi-a mai placut foarte mult "Alegerea Sofiei - Sophie's choice", cu Meryl Streep (nu stiu daca l-ai vazut, cu o familie de evrei dusi in lagar si cu scena aceea in care ea trebuie sa aleaga intre fetita si baiat - care dintre ei sa fie gazat - infricosator si cumplit). Asta la capitolul "ce inseamna sa fii parinte". Cristina&Sanziana

#10
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 10:22

quote:
Originally posted by papy
eu un singur film l-am vazut de mai multe ori (cam 10),dar nu stiu cum se numeste,nu stiu am o boala nu retin titlurile,nu retin numele cuiva cand fac cunostinta,la scoala nu retineam titlul lectiei cand ma asculta....nu stiu ce-i cu mine...in fine filmul acesta il ador si m-as uita la el in fiecare zi cred ca stiti despre ce film este vb:este italienesc,...este vb de lagarele nemtesti adinutza si bb sarah :))
La Vita e bella?...cred ca asta e filmul de care vorbesti...e suuuper!!! Eu nu pot sa zic ca am un singur film preferat ... cind sunt deprimata ma uit la Dirty Dancing... in rest, imi plac la nebunie urmatoarele, nu neaparat in ordine: Casablanca...Pe aripile vintului...Titanic...Gladiator...Out of Africa...Sophie's choice...La vita e bella...Saving privat Ryan...Philadelphia...Zorba grecul... ah si sa nu uit de Lord of the ring (ambele)...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -