Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pt.Maria: apropos de "branca ursului"


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 11:54

Maria, iubito,[olala][olala][olala]

zi-mi si mie cum se prepara tinctura de branca ursului si chestia aia care trebuie luata de femeile mai putin fertile (stii tu, trei lingurite pe zi, luate cate una inainte de fiecare masa, parca)????

Te rog mult sa ma ajuti, ca tu le stii pe toate[medic][medic][medic]!!!

Pupici dulcici![pup][pup][pup]

Imagine postata

#2
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 12:52

Pisi,eu am luat Branca Ursului din Sibiu,anul trecut,am gasit intr-un magazin de ceaiuri...am luat doar o cutie,daca stiam macar ca la vremea aceea nu se gaseste aici...Tu ai gasit aici ceaiul asta ??? Oricum,cred ca-i mai bine sa cumperi tinctura gata preparata...este in P-ta Maria un magazin de produse naturiste (intre scoala de surdo-muti si piata de fapt,langa linia de tramvai)...poate ai succes acolo,stiu ca-i relativ aproape de locul tau de munca. Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#3
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 12:58

Uite,postez si modalitatile de preparare,in caz ca nu gasesti tinctura de gata.... Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii. Preparate din brAnca ursului - Pulbere de branca ursului: florile, frunzele si semintele uscate se macina fin, cu rasnita electrica de cafea sau se zdrobesc bine in piua. Apoi, pentru a elimina elementele dure, care ar putea leza mucoasa bucala, se cerne pulberea prin sita de faina alba. Pulberea fina rezultata se pastreaza la loc intunecos si rece, de preferinta in borcanele de sticla bine inchise. Termenul de valabilitate al pulberii este de doua saptamani. - Tinctura: se piseaza cat mai marunt florile si semintele uscate de branca ursului, dupa care se amesteca 20 de linguri de planta maruntita cu o cana de apa si una de spirt alimentar. Se lasa sa se macereze vreme de doua saptamani, dupa care se trage in sticle mici si inchise la culoare. - Comprese cu frunze proaspete: frunzele proaspete de branca ursului se zdrobesc bine pe o planseta de lemn, dupa care se aplica imediat pe locul afectat, unde se tin 2-4 ore. Pentru o mai mare eficienta, ele pot fi tocate marunt sau chiar mixate, dupa care vor fi intinse, cu suc cu tot, pe locurile afectate. - Cataplasma cu frunze si tulpini uscate: partile aeriene de branca ursului se maruntesc bine cu rasnita electrica sau in piua si apoi se amesteca cu apa calduta, pana se formeaza o pasta. Aceasta pasta se intinde pe un tifon si se aplica pe locul afectat. - Decoct: o mana de flori si frunze de branca ursului se fierb 5 minute intr-un litru de apa. Se lasa sa se infuzeze 10 minute si apoi se strecoara printr-un tifon.

#4
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 13:17

Esti BETON, Maria!!!

Cum te gandesti tu la toate! Mii si mii de multumiri [flo][flo][flo] pentru promptitudine!... Chiar, deci tinctura tre' sa iau inainte de mese, nu prafuri???

Nu am cautat inca pe la plafare, fiindca abia ieri am vazut mesajul tau transmis vis-a-vis de aceata planta. Ma gandeam sa caut in Iosefin, dar cu vremea asta de afara, mi-e cam groaza! Abia astept sa ma ascund in casa dupa ce se gata lucru!!! Bine ca vine weeck-end-ul!

Apropos: eu luna asta m-am hotarat sa iau anticonceptionale (TRI-REGOL) - ca-s complet data peste cap cu ciclurile de cand am pierdut sarcina - si ma intrebam daca pot sa incep sa fac tratamentu, chiar si in aceste conditii??? Daca ai sa ma intrebi de ce fac asta, am sa-ti spun ca vreau sa-mi sporesc sansele de a ramane insarcinata in februarie, caci atunci ar insemna sa nasc in noiembrie, luna in care eu imi sarbatoresc si numele si un nou an din viata!!!

Pupici dulcici! [pup][pup][pup][pup]

Imagine postata

#5
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 13:33

Hmmm....iti propun altceva...ia tinctura de coada soricelului 50 picx3/zi...o sa ai ciclul reglat "la ceas" !!! In plus o sa ai si posibilitatea de a ramane insarcinata in luna respectiva.Eu fac a 2-a luna cura cu tinctura de coada soricelului si vin la fix...de n-ar mai veni...Daca nu suporti tinctura asa,ca atare,dilueaz-o in putina apa si o sa poti s-o bei. p.s. Incearca si la magazinul de care-ti ziceam,e foarte bine aprovizionat. Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#6
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 10 ianuarie 2003 - 18:57

Maria,sa nu fie cu suparare.Stiu ca s-a mai tot discutat pe tema plantelor si tincturilor,dar sunt atat de multe mesaje si eu am atat de putin timp sa caut! Mai spune te rog inca o data dintre toate plantutele alea ce trebuia luat pentru ovulatie?Adica pt stimularea ovulatiei?Ce si cum,de cate ori pe zi,timp de cate zile? Si despre ce magazin era vorba? Multumesc din suflet.

#7
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 09:55

Jasmine,nu trebuie sa te scuzi,ma bucur ca pot sa te ajut. Foarte bune stimulatoare pentru ovulatie sunt tinctura de muguri de zmeur,seara 50 pic si cea de mladite de coacaz negru,dimineata 50 pic. Langa acestea dimineata si seara 30 pic. tinctura coada soricelului. Solutii sunt mai multe...eu personal sunt cel mai multumita de aceste tincturi.Iti doresc succes si cat mai repede sa te aud ca intrebi de pampersi si biberoane. Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#8
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 13:26

Multumesc.Din cate stii tu,am sanse sa gasesc tincturile astea gata preparate la plafar sau unde?

#9
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 13:59

La Plafar in genere,dar mai sunt si la farmaciile obisnuite,incearca. Succes !! Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#10
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 16:49

Maria, te rog spune-mi si mie cam cat timp se face tratamentul cu tincturi si daca nu pot avea alte efecte daca iau mai mult decat scrie pe cutie. Eu am inceput de ieri sa iau tinc. de coada soricelului, dar scrie ca se iau doar 15 pic pt zi. Mai iau si 3 pastile de napraznic si 1 de polen+propolis+apilarnil.O sa ma duc sa-mi cumpar si niste ceaiuri care se beau in amestec (am citit si eu pe forumul vechi). Dr. Niculescu mi-a recomandat pt. anexita si chist sa folosesc trei luni supozitoare Carpicorn, dar nu cum scrie in prospect ci timp de 10 zile (5 zile inainte si 5 zile in timpul menstruatiei)2 supozitoare /zi. Nu stiu cat timp trebuie sa iau tincturile (o sa mi-o cumpar si pe cea de muguri de zmeur). Am scris un pic cam imbarligat, dar trebuie sa plec la gimnastica. Multumesc Laura V.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -