Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Program de micsorat fotografii


9 raspunsuri la acest subiect

#1
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 07:24

[help] Va rugam frumos pe cei care shtitzi sa ne spunetzi shi noua un program cu care putem modifica dimensiunile [foto] caci toate pozitzele noastre au peste 100kb [bang] shi dorim sa ne facem shi noi album pe site.Daca are vreo importantza,va spun ca folosim camera foto digitala FinePix 201.Poza de pe site am micshorat-o noi dar am pierdut prea mult timp,caci dupa ce am bagat poza in PC,am printat-o,apoi am scanat-o,apoi am micshorat-o pas cu pas shi am bagat-o iar in PC [V] Ie prea multa munca shi n-avem timp liber foarte mult [q] de aceea va rog mult [help][help][help] Multzi [pup] shi ashteptam pareri de la cunoscatori [cool] Eddy & Antonia-Naomi

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 08:09

Eddy,voi n-aveti 'FPixViewer'?In ce tineti fotografiile?(cum se cheama programelu' de computador in care tineti folderele cu pozute)? Lia&Andrew

#3
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 09:55

O sa iti explic o metoda care foloseste numai utilitarele sistemului de operare Windows (deci nu ai nevoie de alt program in afara Windowsului instalat pe calculatorul tau). In primul rand daca fisierul care contine poza are extensia bmp, prin simpla transformare a lui intr-un fisier cu extensia jpg scade considerabil dimensiunea lui. Cum faci acest lucru: - deschizi utilitarul Paint (Start->Programs->Accessories->Paint; - deschizi fisierul cu extensia bmp (File->Open); - salvezi fisierul intr-unul cu extensia jpg (File->Save as si in cimpul Save as type schimbi optiunea bitmap cu optiunea jpeg filter). Daca in felul acesta imaginea nu s-a micsorat suficient poti sa intervii asupra ei micsorand-o in urmatorul fel (esti in utilitarul Paint si cu File->Open ai deschis fisierul care contine fotografia): - Executi clic pe unealta Select din ToolBox; - Trasezi un dreptunghi care incadreaza fotografia; - Te apropii cu cursorul mouse-ului de coltul dreapta jos al fotografiei pana cand cursorul mouse-ului se transforma intr-o sageata cu doua capete; - Tragi de coltul fotografiei inspre interiorul ei pana cand aceasta se micsoreaza la dimensiunea dorita; - O sa observi ca iti ramane o suprafata alba pe locul unde se afla fotografia si pentru a scapa de ia executi urmatoarele: - Cu imaginea de noua dimensiune selectata executi Edit->Copy; - Deschizi un nou fisier gol cu File->New; - Asezi imaginea copiata cu Copy in noul fisier cu Edit->Paste; - Salvezi imaginea intr-un nou fisier JPEG (ii dai alt nume) cu Save as si vei observa diferenta de dimensiune. Daca ai instalat Microsoft Office, printre programele acestuia este si Microsoft Photo Editor care printre optiunile meniului principal iti ofera si comanda Resize cu ajutorul careia poti redimensiona fotografia. Microsoft Photo Editor nu exista daca ai instalat Microsoft Office in modul typical ci numai prin instalare custom. ponici daniela

#4
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 09:59

[hia] Va multzumesc,fetelor [:X] ! Puricel pentru orice eventualitate am sa fac download la programul pe care mi l-ai dat shi sa shtii ca nu am apelat la tine sa ne ajutzi cu micshoratul [foto] pentru ca vreau sa skimb dimensiunile mai multor pozici shi nu vreau sa va lipsesc de mult timp liber pe care l-atzi petrece cu [bb] Bia sau cine shtie cum altfel,mai util shi mai placut [cool] Oricum,multzumesc mult [pup] Lia hai sa te bag in ceatza putzin [:I] ca sotzu' nu-i acasa(este in vizita"de lucru"la stomatologie [:D] )shi eu sint un AS [zid] in ale PC-ului.Avem FinePixViewer caci acolo tzinem [foto] De fapt,cind dau click pe desenul verde al programului asta,mi se deskide o fereastra mare in stinga careia sint scrise multe kestii ca:My Document,My Computer,Local disck shi inca muuulte kestii la care eu [ups] nu le shtiu intzelesul sau rostul shi nu sint sigura daca sotzu' le shtie pe toate.Nici el nu este prea priceput la [(pc] dar are avantajul de a intzelege tot ceea ce scrie acolo ca doar este [asia] ,nu?!Ei,pozele stau in nishte"valize"galbene care se deskid cind le clickai [am] Mama nene,ce explicatzii inteligente dau [:-)))][:-)))][:-)))] asta este dar sint [mariaj] la capitolul hi-tech shi de aceea intreb shi eu pe toata lumea mai [ilp] Deci,tzi-am spus cam tot ceea ce shtiu shi eu.Acuma ma potzi lamuri ce trebuie sa fac sau unde sa caut programul daca este cumva integrat in acest FinePixViewer [?] Crede-ma ca nu shtiu cum sa-tzi explik mai bine pentru a ma face mai intzeleasa iar tu sa reusheshti sa intzelegi despre ce vorbesc,dar daca ai priceput ceva...te rog mult sa ma"luminezi"shi pe mine!Inca o data multzumesc [bis] shi [pup][pup][pup] pentru Andrew. Eddy & Antonia-Naomi

#5
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 10:09

Draga Daniela,cred ca scriam in acelashi timp mesajele [cool]shi de aceea acum itzi raspund la ceea ce mi-ai explicat.Din tot ce ai scris tu acolo,am intzeles doar citeva cuvinte [bang] shi spre"norokul"meu [V] am Windows-ul in limba japoneza [q][q][q] pe care inca nu reushesc sa o"descifrez"asha cum imi doresc.Oricum itzi multzumesc [flo] shi poate reushesc sa rezolv intr-un fel sau altul aceasta problema.Sanatate shi multzi [pup] Eddy & Antonia-Naomi

#6
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 10:19

Ashea,dragutza.Foarte buun!!!!!Spui ca ai FinePix Viewer. Deskide o "valiza" galbena cu poze.OK?Da clic pe una din poze,ca s-o vezi mare.Deasupra pozei ai nishte casutze.Este? Prima casutza are pictata o disketa.A doua-e printer.A treia e o kestie cu un foarfece.A patra are o sagetutza indreptata spre un patratzel mic alb.Ei bine,pe aceasta dai clic.Se va deschide o fereastra.Ai doua posibilitati.Procente(bifezi prima optiune si pui in casutza unde apare % cate procente din marimea initiala vrei sa aiba pozuta micshorata).A doua optiune e"640X480" si a treia e 320X240. Alege una dintre cele trei variante si clic pe OK.Iti va apare automat pozuta micsorata.Clic pe X(in coltul din dreapta sus al pozutei micsorate).Pozuta nu va dispare,dar iti va apare o noua ferestruica,in care ii dai clic pe OK.Se deschide o alta fereastra,unde te intreaba unde vrei sa pui noua pozuta micsorata.In principiu e bine sa o salvezi pe desktop,ca sa nu ametesti de tot cand tre s-o upload-ezi aici pe site.Prin urmare dai clic pe "save"(scrie in paranteza"S").Pozuta micsorata o vei gasi alaturi de icon-urile de la internet explorer,my documents,outlook express,etc,pe desktop. Daca n-ai pricipit ceva,intreba-ma si-ti spui.Succes![pup] pentru Naomi de la Andrew Lia&Andrew

#7
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 18:37

Lia,TE IUBESC Dupa ce ca eshti frumoasa [vampa] mai eshti shi deshteapta [ilp] Inca o data multzumesc [asia][asia][asia] shi muuuultzi [pup][pup][pup] de la printzesa pentru Andrew.Btw,albumul este gata [bis] Eddy & Antonia-Naomi

#8
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 18:46

AICI: http://www.desprecop...ldtl=315&page=4 "Daca-ti trag un pumn in freza "[:-)))][:-)))][:-)))] Tu stii ca o ador pe Naomi! Pupici multi multi multi la dulcica. Sa-ti traiasca ca tare-i frumoasa.

#9
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 19:56

Ma bucur ca ai izbandit, ca ma shi iubeshti shi ca-mi faci shi complimentzuri de mai ca era sa leashin de placere[bis]. Shi am vazut shi pozutzele(mercic Adelutz pentru link).Printzesa matale e frumoasa foc[il](da' asta shtiam deja[:)]),iar tu esti o figura("Daca-ti trag un pumn in freza!"[:-)))][:-)))][:-)))]). Sa-ti traiasca Printzesa si sa fiti sanatoase si fericite amandoua! Va pupam, Lia&Andrew

#10
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 04:57

quote:
Originally posted by puricel
[b] Buna din nou Eddy.
Ma bucur ca ai reusit sa-ti micsorezi fotografiile.Vreau sa-ti spun ca am si eu instalat in computer programul FinePixViewer, dar nu il folosesc si sa-ti spun de ce:O fotografie de 1280/960 care are 504kb transformata la 800/600kb cu FinePixViewer devine 137kb,dar daca o transformi cu IrfanView devine 42.7kb.Deci la aceeasi rezolutie IrfanView o face de 3.2 ori mai mica decat FinePixViewer.Acesta a fost un exemplu.
Este usor de micsorat sau marit fotografiile cu IrfanView : doar "Open a file" apoi apesi Ctrl+R ,alegi marimea si salvezi. Atat.Acest program sa stii ca este gratuit.

Draga Puricel,tocmai ma pregateam sa-ti scriu un email sa-ti multumesc[asia] pentru pontul cu irfanview !! E excelent, foarte usor de folosit si calitatea pozelor ramine neschimbata[cool][cool] !!Multi pupici[pup] pentru Bianca scumpa si dragalasa (pe care am admirat-o in pozele puse de tine, dar nu am reusit in nici un fel sa o vad in ultimele filmulete[:(], cred ca problema e de la calculatorul meu...).Si bineinteles pupici [pup] pentru printesica-vedeta Naomi, pe care am putut s-o admiram acum in toata splendoarea ei[il] !!Un an nou cu multe bucurii !Elena&Laura


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -