Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petre Tutea- citate


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 05:12

1. Se spune cã intelectul e dat omului ca sã cunoascã adevãrul. Intelectul e dat omului, dupã pãrerea mea, nu ca sã cunoascã adevãrul, ci sã primeascã adevãrul. 2. Am avut revelatia cã în afarã de Dumnezeu nu existã adevãr. Mai multe adevãruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevãr. Iar dacã adevãrul este unul singur, fiind transcendent în esentã, sediul lui nu e nici în stiintã, nici în filozofie, nici în artã. Si cînd un filozof, un om de stiintã sau un artist sînt religiosi, atunci ei nu se mai disting de o babã murdarã pe picioare care se roagã Maicii Domnului. 3. Acum, mai la bãtrînete, pot sã spun cã fãrã Dumnezeu si fãrã nemurire nu existã adevãr. 4. O babã murdarã pe picioare, care stã în fata icoanei Maicii Domnului în bisericã, fatã de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ãsta moare asa, dihor. 5. Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu existã nici o legãturã. ãla e mort, sufleteste mort, iar celãlalt e viu si între un viu si un mort nu existã nici o legãturã. Credinciosul crestin e viu. 6. Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul cã nu avem coadã. 7. Ateii s-au nãscut, dar s-au nãscut degeaba. 8. Eu nu detest burghezia. Eu m-am lãmurit cã un om care vrea sã fie bogat nu este un pãcãtos. Spunea odatã un preot bãtrîn: Circulã o zicalã cã banul e ochiul dracului. Eu nu-l concep ca ochiul dracului, eu îl concep ca pe o scarã dublã. Dacã-l posezi, indiferent în ce cantitãti, si te misti în sus binefãcãtor pe scarã, nu mai e ochiul dracului. Iar dacã cobori, atunci te duci cu el în infern, prin vicii, prin lãcomie si prin toate imperfectiile legate de orgoliu si de pofta de stãpîn. 9. Nu pot evita neplãcerile bãtrînetii si nu mã pot supãra pe Dumnezeu cã m-a tinut pînã aproape la nouãzeci de ani. Însã bãtrînii au o supapã foarte înteleaptã: au dreptul la nerusinare. O nerusinare nelimitatã. Cînd mã gîndesc la suferintele bãtrînetii, îmi dau seama cã în natura asta oarbã cel mai mare geniu este geniul mortii. Faptul cã murim, de cele mai multe ori la timp, este un semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi. 10. Eu sînt iudeocentric în cultura Europei, cãci dacã scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumet tragic. Fãrã Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau în crãci. Stiinta si filozofia greacã sînt foarte folositoare, dar nu sînt mîntuitoare. Prima carte mîntuitoare si consolatoare pe continent - suveranã - e Biblia. 11. Existã o carte a unui savant american care încearcã sã motiveze stiintific Biblia. Asta e o prostie. Biblia are nevoie de stiintã cum am eu nevoie de Securitate. O lista luunga de citate din Petre Tutea puteti gasi la pagina: http://www.sfaturiortodoxe.ro/ Un an nou cu multe bucurii ! Elena&Laura

#2
liv

liv
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 12:06

Elena, foarte frumos! [asia]. Eu l-am "cunoscut" pe Petre Tutea dupa revolutia din decembrie, am vazut niste interviuri cu el nu cu mult inainte sa moara si tare mult mi-a placut. Livia

#3
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 12:25

Si eu sunt o mare admiratoare a lui Petre Tutea....era un exemplu viu al unui om cu adevarat religios. Vanina

#4
ale

ale
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 12:27

JURNAL CU PETRE TUTEA - citate .... — Cum ati fåcut trecerea de la ateism la credintå? — Nu am fost ateu ca atare, nu am avut curajul åsta, înså existå douå cåi: calea omului si calea Domnului. Cea a omului e båtåtoritå de filozofie, stiinte si tehnicå. Pe calea Domnului, omul este însotit de rugåciune. Iar eu am mers multå vreme doar pe calea omului. .... — Ati avut momente cînd prezenta lui Dumnezeu în viata dumneavoastrå a fost evidentå? — Ar fi o mare îndråznealå så afirm prezenta lui Dumnezeu în viata mea, dar si o mare bucurie så spun cå am simtit aceastå prezentå. — Credinta e un mod pur de a gîndi? — Întrebat fiind cum întelege gîndirea, în formå purå sau în exemple, Nae Ionescu a råspuns: exemplele au fost låsate de Dumnezeu pe påmînt pentru a fi sesizate senzorial si de prosti! — Nu må tem de moarte. Må tem de însingurare. Eu, care am fost prezent la toate tragediile si victoriile acestei tåri, må simt ca un par în mijlocul furtunii. Singura nådejde este cå, om cum sînt, Dumnezeu må iubeste si asa… http://www.miscarea-...urnal-Tutea.htm Ale

#5
Ender

Ender
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 14:20

SUPER! "Religia transformã poporul într-o masã de oameni culti." Parintele Rafil Noica (fiul al marelui filosof român Constantin Noica) spune ca un om cult nu poate fi dacat un om religios.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -