Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme cu cezariana...:(


20 raspunsuri la acest subiect

#11
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 12:26

Eu am nascut la Giulesti acu o luna si jumatate aproape. In privinta medicilor, nu am ce sa comentez ce-i drept, nici in privinta asistentelor care sint dragutze chit ca le dai au ba. In privinta copiilor insa... nu pot sa spun ca nu s-ar ocupa de ei deloc, dar sint 99% asistente tinere, mult prea tinere si nesimtite... in ceea ce ma priveste, mi-au lasat copilul nemincat. Cind ma gindesc ca micutza mea urla probabil de foame pe-acolo si-o amageau cu cite o lingurita doua de lapte mi se ridica parul in cap !!! Mi-e groaza de o asa imagine. Abia cind mi-am dat eu seama bine ce se intimpla, pentru ca era pe zi ce trece mai slaba si amarita, am inceput sa ma ratzoiesc la ele si sa stau pe capul lor pina ii dadeau Clarei 4-5 lingurite asa cum trebuia... nu era vina mea si a nimanui ca eu nu aveam lapte. Sint neatente... mame care nu stiau sa-si tina copilul in brate, care nu stiau sa bage sinul in guritza alora mici, erau pur si simplu luate la misto ! "Haideti doamna, ca asta nu trebuie sa va invatam noi... e instinct !" si stateau cite doua intr-un colt si comentau stingaciile bietelor mamici rizind ca vacile (scuzati exprimarea, dar sint cu furia in git) Ii duceam la inceput mai multi Pampersi deodata... ca pe urma sa constat la urmatoarea alaptare ca nu mai avea decit unul sau poate nici unul... in fine, asta sa fie pierderea mea. Dar erau si mamici care nu aveau atitia bani... si pentru ele conta enorm. Solutia... duci cite un Pampers de fiecare data cind te duci la alaptare... Ce sa mai zic... mi-a lasat un gust amar... si parca nu sintem in secolul asta cind ma duc si vad stilul in care se poarta viperele alea de sus. Sfatul meu: ai, n-ai lapte, te chinui si urci zecile alea de scari imediat ce poti sau nu poti ! Si intrebi cit i s-a dat de mincare si stai cu ochii pe ele ca pe butelie. La cel mai mic semn de slabire al copilului tau faci scandal. Realmente trebuie sa stai cu gura pe ele. Si nu te lasa intimidata de dracovenia care zace in ele. O singura d-na asistenta, D-na Didi, mai in virsta este un om cu care poti sta de vorba. Si-ti dai seama de asta de cind o vezi cum se poarta cu fiecare bebelus in parte. Eu una, desi vroiam sa mai fac un bb pare-se n-o sa mai am cum... dar si daca l-as mai fi facut NU l-as mai face la Giulesti. Pacat. Mare pacat pentru ca asa cum spuneam, medicii sint foarte buni in marea lor majoritate. Te rog sa nu te lasi intimidata nici de ce am scris eu aici. Selecteaza cit poti si fii cu ochii in patru fara sa te sperii. Din fericire, acolo la copii e o doctorita afurisita la prima vedere care-si mai infige si ea coltii in ele. Deci nu se poate intimpla nimic rau pina la urma. Dar e vorba de tratamentul acordat bebelusilor... si nu am putut sa ramin indiferenta la indiferenta lor.

#12
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 12:31

Florina draga, pare-se ajung la cutit... cu o mica anestezie locala... am sa intrerup alaptatul cel mult 24 de ore. Nu am sa las pe nimeni sub nici o forma sa ma tina in spital mai mult de citeva ore. O sa-i dau Humana in ziua aia, dar am sa fiu acasa linga copila mea cu orice pret. Si-a doua zi, o sa dau la fetitza tzitzicul ei preferat :) Nu ma las eu asa usor. Ramine sa vedem saptamina asta rezultatul investigatiilor... mai prost este ca granulomul ala se mareste pe zi ce trece. Am sa incerc sa te sun, dar am inteles ca si voi aveti probleme...:) mai un nasuc infundat, noi avem cite 24 ore colici...:) si-uite-asa :) Da' las ca-i adormim noi si apucam 5 minutzele la teleon.. Pupici si sanatate la toti :)

#13
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 13:03

Draga alssa, am urmarit cu sufletul la gura evolutia granulomului tau, in speranta ca nu vei ajunge la operatie. am vrut sa postez acest mesaj ca sa-ti urez multa, multa sanatate si putere sa te refaci cat mai repede dupa operatie, ca sa-ti poti tine papusica in brate si s-o alaptezi.[il] Numai bine si sa ne aduci vesti bune[flo] Sanatate maxima!

#14
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 13:57

Iti multumesc din suflet Amalia si-ti doresc si tie sanatate MULTA, asemenea tuturor...[flo]

#15
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 14:43

Draga Alssa, Tare rau imi pare... Iti doresc ca totul sa se rezolve cit mai repede si mai bine si sa nu suferiti prea mult nici tu nici [bb] Tu spui asa: " Pentru cele care nu shtiu... sint trei taieturi: una a epidermei (pielea in sine), a doua a muschiului si a treia a uterului." Asa se procedeaza in România?... Ca cel putin aici, muschii abdomenului nu se taie, se deplaseaza numai in parti. Doar uterul este taiat... si pielea, bineinteles. Se pare ca nu ai fost bine consultata dupa operatie. La mine s-au tot uitat in primele zile de ma si plictiseau, apasau sa vada daca supureaza ceva, pipaiau peste tot sa fie siguri ca nu-i nici o problema... Chiar dupa ce am iesit din spital, la citeva zile a trecut pe acasa o moasa sa-mi scoata firele si iarasi mi-a studiat operatia cu foarte mare atentie... In sfirsit, se pare ca conditiile nu sunt aceleasi peste tot in lume. Mi se pare ciudat totusi ca de abia dupa 6 saptamini ai probleme... sau nu ti-ai dat seama mai devreme? Sau ti-ai dat seama, dar ai vrut sa astepti... sa treaca de la sine?... Eu iti doresc tot binele din lume si istoria asta sa se rezolve cit mai repede si fara dureri. Poate ca poti tine bebele cu tine pentru interventie, nu? Ca doar si la cezariana ai avut anestezie, si totusi ai putut alapta imediat, nu?... Pupici, sanatate si mult curaj!!! [pup] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste 4 zile!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#16
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 15:46

Imi pare rau ca trebuie sa ajungi la operatie.Eu nu am avut nici un fel de fire,totul a fost cusut in interior,ma intreb si acum ce metoda folosesc pentru ca nu se vede nimic.Am avut bandaj doua zile iar apoi m-au lasat cu cicatricea la aer.Singura recomandare a fost masaj usor pe cicatrice sub dus iar la sfirsit ma stergeam cu o solutie desinfectanta.Nu am avut si nu am nici o problema,cicatricea e mica ,roz si abia se vede.Si inca ceva,aici iti pune copilul la sin imediat,chiar daca nu ai lapte inca,ai colostrum care e fff bun pentru bb.Multa sanatate iti ureaza Corina si Anna

#17
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 16:52

Draga Alssa, Nu e nevoie sa intrerupi laptele matern si am sa-ti spun care sint indicatiile medicilor de aici in cazul mamicilor care lucreaza sau ma rog, diferite situatii: mulge-te de lapte(scuza-ma, suna foarte vulgar dar asta e!)si pune in recipiente separate in congelator cantitatea de lapte pe care o bea bb la o masa. Laptele matern CONGELAT rezista pina la 3 luni, iar cel tinut in frigider 24 ore. Nu-ti ramine decit sa-l incalzesti si gata, masa e servita. Cit despre tine, indiferent de tipul anesteziei, nu se recomanda sa alaptezi 24-36ore pina se elimina din corp anestezicul. Nu cred ca o sa-ti dea voie sa stai cu bb in spital si nici nu te-as sfatui. Nu cred ca s-a schimbat prea mult igiena spitalelor din RO in ultimii 3 ani de cind am calcat ultima oara intr-un spital romanesc. Dupa operatie mi-au dat Panadeina, o combinatie de Panadol cu Codeina, nu stiu daca exista si in RO, dar e foarte eficace, mi-au dat in primele 2 zile la 6 ore si alte 2 zile la 8 ore si nu am avut nici un fel de dureri. Iti tin pumnii si da-ne vesti bune!

#18
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 17:12

Am uitat! Te-am auzit ca ai probleme cu colici. Incearca INFACOL 0,2ml/biberon sau direct in gurita cind incepi alaptarea.Iti dau toate indicatiile de pe sticla ca sa gasesti echivalent: Infacol -wind drops concentratie 100mg Simethicone/1ml. Consulta si pagina producatorului: www.warnerlambert.com.au Alte denumiri: DISFATYL / producator SOLCO; SALINAL / producator JULPHAR Sanatate!

#19
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 21:11

Otilia, si pe mine m-au consultat in primele 4 zile cit am stat in spital de cinspe ori pe zi vorba aia... atunci chiar nu aveam nici o problema... au inceput cam acum doua saptamini.. initial chestia asta era de marimea unei nuci... s-a marit abia acum dupa ce am avut si niste nopti nedormite deloc si tinut bb in brate, plimbat ca avem colici, mdeh :( operatia pare bine facuta... am termen de comparatie.. singura concluzie deocamdata este ca "scuip fire"... Eu nu am putut alapta imediat una ptr. ca am avut anestezie generala, doi ca nu am avut deloc lapte, nici macar colostru... si am nascut-o la 8 luni, so...oricum, abia mi-au aratat-o 2 minute in ziua respectiva... macar atita lucru. De tinut bbele cu mine nu prea cred... si nici nu vreau ptr. ca in acest spital nu s-a auzit de rooming in... cum spuneam, ca la tzara :( Voi doua (Otilia si Corina :) va numarati printre norocoase... cine stie mie ce fire de rahat mi-au pus acolo. Ramine de vazut. Va tin la curent si va multumesc din suflet pentru pareri si suport :) Macar ma mai calmati :) Numai bine [pup]

#20
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 21:16

Dodo, sar'mina... o sa intreb pe-aci pe la farmacii sa vad daca a auzit macar cineva... ca tare trogloditi sint si unii farmacisti..:(


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -